ΒΟΛΕΪ

Volley League ανδρών: Πέρασε από την Μίκρα ο Ολυμπιακός, 3-2 τον Ηρακλή

VOLLEY LEAGUE / ÇÑÁÊËÇÓ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE / ÇÑÁÊËÇÓ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Μεγάλο ματς είχαμε στην Μίκρα όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 σετ επί του μαχητικού Ηρακλή για την 5η αγωνιστική της Volley League των ανδρών. Διπλό με Φαν Ντάικ για τον ΠΑΟΚ στην Σύρο.

Ένα ντέρμπι από τα παλιά είχαμε στην Μίκρα όπου ο Ηρακλής φιλοξένησε τον Ολυμπιακό. Ο γηραιός προηγήθηκε με 2-1, όμως οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-2 και να παραμείνουν στην κορυφή της Volley League των ανδρών.

Τερβαπόρτι και Προύσαλης μοίρασαν εξαιρετικά το παιχνίδι των ομάδων τους έχοντας εντυπωσιακά ποσοστά στην επίθεση (αμφότερες τελείωσαν το ματς με πάνω από 60%).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Φίνγκερ. Ο διαγώνιος του Ολυμπιακού τελείωσε το ματς με 31 πόντους έχοντας 28/41 επιθέσεις, δύο άσους και ένα μπλοκ, ενώ εξαιρετική δουλειά έκαναν σε ένα ακόμα ματς οι Γκέργκι και Χουσάι. Πέρα από τους 18 και 22 πόντους που πήραν αντίστοιχα, κράτησαν στην υποδοχή και βοήθησαν έτσι το έργο του Τερβαπόρτι.

Στην αντίπερα όχθη μεγάλο ματς έκανε ο Μαυροβουνιώτης. Ο ακραίος του Ηρακλής ήταν εξαιρετικός σε όλους τους τομείς και παράλληλα ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 24 πόντους (67% αποτελεσματικότητα στην επίθεση) και τον ακολούθησε ο Τζιουμάκας με 20.

O Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα και αντιμετώπισε τα επιθετικά ατού του Ολυμπιακού ο οποίος ωστόσο με δύο επιθέσεις του Χουσάι προηγήθηκε 20-17 και έδειχνε να καθαρίζει το σετ. Ο Ηρακλής με τον Τζιουμάκα και τον Χήρα μείωσε 19-20, ο Φίνγκερ έδωσε και πάλι λύσεις για το 23-21 και εκεί έγινε η ανατροπή. Ο Τζιουμάκας με δύο δύσκολες επιθέσεις ισοφάρισε 23-23 και στην επόμενη φάση ο Γκέργκι κάρφωσε άουτ και ο Ηρακλής έφτασε σε σετ μπολ (24-23). Ο Φίνγκερ ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό (24-24) και ο Στουντζίνσκι με επίθεση και ο Πεντίδης με μπλοκ έκαναν το 26-24 εν μέσω αποθέωσης.

Η είσοδος του Ανδρεάδη και η πίεση στο σερβίς έφεραν την αντίδραση για τον Ολυμπιακό στο 2ο σετ. Με σερί 3-0 ο Ολυμπιακός ξέφυγε 13-9, ενώ με νέο σερί 3-0 από Γκέργκι, Χουσάι η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 21-13. Το σετ έκλεισε 25-17 με το χαμένο σερβίς του Τζουμάκα για το 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ που κράτησε σε αγωνία τους φίλους του βόλεϊ. Μετά το 19-19 ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 με το σερβίς του Πετρέα για το 22-19 αλλά ο Ηρακλής με τον εντυπωσιακό Μαυροβουνιώτη ισοφάρισε 23-23 και με τον Τζιουμάκα έφτασε σε σετ μπολ (24-23). Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά μόνο στο 27-26 με τον Γκέργκι αλλά ο Φίνγκερ έχασε το σερβίς (27-27). Ο Ηρακλής πέρασε μπροστά 24-23, 25-24, 28-27, 29-28, ενώ στο 30-30 με επίθεση και άσσο του Προύσαλη τελείωσε το σετ 32-30 μέσα σε πανηγυρισμούς.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στο 4ο σετ όπου με υπεροχή σε όλους τους τομείς προηγήθηκε 11-3. Κράτησε τη διαφορά και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Με τον Στουτίντζσκι ο Ηρακλής προηγήθηκε 5-2 και 6-3 αλλά ο Χουσάι σε μεγάλη μέρα με τρεις συνεχόμενους πόντους άνοιξε συνολικό σερί 5-0 για το 8-6. Ο Ηρακλής με τον Μαυροβουνιώτη προσπέρασε 10-9 και 13-12 αλλά ο Φίνκγερ ισοφάρισε 13-13. Ο Πετρέας με επίθεση και ο Φίνγκερ με κόντρα επίθεση ύστερα από φοβερές άμυνες του Κοκκινάκη έγινε το 15-13 και το 3-2 σετ.

Ηρακλής Πετ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2-3

Τα σετ: 26-24, 17-25 , 32-30, 21-25, 13-15

*Οι πόντοι του Ηρακλή Πετοσφαίρισης 2015 προήλθαν: 6 άσσοι, 61 επιθέσεις, 7 μπόκ, 35 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 78 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Χήρας 10π. (7/11επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 24 (22/33επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 61%υπ., 29%αρ.), Προύσαλης 3 (2/3επ., 1 άσσος), Στουντζίνσκι 13 (13/21επ.), Πεντίδης 4 (3/3επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 20 (14/30επ., 3 μπλοκ, 3 άσσος) / Μπουράκης (λ. - 44%υπ., 39%αρ.), Καλαϊτζίδης, Σακόγλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 31π. (28/42επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 10 (5/5επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Χουσάι 22 (20/37επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 41%υπ., 18%αρ.), Βουλκίδης 1 (1/2επ.), Τερβαπόρτι 1 (1/2επ.), Γκέργκι 18 (16/24επ., 2 άσσοι, 44%υπ., 28%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 41%υπ., 18%αρ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 8 (7/10επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος, Ασπιώτης.

ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΡΟ ΜΕ ΦΑΝ ΝΤΑΙΚ

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει πολύτιμο τρίποντο στο ντέρμπι με τον Φοίνικα στη Σύρο και με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Γιάννη Τακουρίδη αλλά και τον Ολλανδό διαγώνιο Κάι Βαν Ντικ πήρε τη νίκη με 3-1 σετ στο κατάμεστο γυμναστήριο Δημήτρης Βικέλας.

Ο Φοίνικας που αγωνίστηκε με βασικό πασαδόρο τον Οδυσσέα Αδάμ αντί του τραυματία Μπουτσούγιεβιτς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ αλλά η υποδοχή του πιέστηκε, το μπλοκ - άμυνα δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και έτσι δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο από ένα σετ. Κερδισμένο ήταν το βόλεϊ με τις δύο ομάδες να χαρίζουν ωραίο θέαμα και να υπόσχονται ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση στο μέλλον. Ο δικέφαλος πέτυχε την τέταρτη νίκη του και έφτασε στους 12 βαθμούς ενώ ο Φοίνικας έμεινε στο 9.

Ο ΠΑΟΚ με λύσεις στην επίθεση, χωρίς να πιέζεται στην υποδοχή και τον Φιλίποβ σε καλή μέρα οργάνωσε το παιχνίδι του και προηγήθηκε 10-7 στο 1ο σετ. Με σερί πόντους του Σβετιτσιάνιν ο Φοίνικας ισοφάρισε 11-11 αλλά ο ΠΑΟΚ με φοβερό δίδυμο Τακουρίδη, Βαν Ντικ ξέφυγε πάλι με +3 (14-11). Με το σερβίς του Λινάρδου που πήρε άσσο ο Φοίνικας μείωσε 19-20 αλλά με το χαμένο σερβίς του Λινάρδου και το λάθος του Μήλη έδωσαν προβάδισμα στον ΠΑΟΚ 22-19 και αργότερα 24-21 με τον Ιλίνκχ. Με Στοΐλοβιτς και Λινάρδο ο Φοίνικας μείωσε 23-24 αλλά με χαμένο σερβίς του Σβετιτσιάνιν ο ΠΑΟΚ πήρε τον πόντο δώρο για το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας βελτιώθηκε και πάλι με το σερβίς του Λινάρδου έγινε απειλητικός. Με το μπλοκ του Αδάμ και την επίθεση του Μήλ το σκορ έγινε 10-5. Ο Στερν πήρε πρωτοβουλίες ανοίγοντας το σκορ στο 17-10. Ο ΠΑΟΚ δεν απάντησε και με τον Στερν ο Φοίνικας ισοφάρισε 25-18 για το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ άρχισε να παίρνει τον έλεγχο στο φιλέ. Προηγήθηκε 9-7 με τον Τακουρίδη, αλλά ο Λινάρδος πάλι με το σερβίς του έφερε ανατροπή και ο Φοίνικας προσπέρασε 12-10. Ο δικέφαλος με σερί 5-0 πήρε προβάδισμα 15-12 και με το σερβίς του Βαν Ντικ εκτόξευσε τη διαφορά στο 22-14. Ο Φοίνικας δεν απάντησε και με το χαμένο σερβίς του Χριστόφα ο ΠΑΟΚ έκανε το 25-18 και το 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου ο Φοίνικας πάλεψε για την ισοφάριση. Οι Γάτσης, Τακουρίδης έδωσαν πραγματικό ρεσιτάλ στο μπλοκ δίνοντας προβάδισμα στον ΠΑΟΚ 12-9. Το σερβίς του Στοΐλοβιτς έφερε την ισοφάριση με 16-16 αλλά και πάλι ο Τακουρίδης έδωσε τις λύσεις. Οι συριανοί έκαναν πολλά λάθη και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 21-19. Με το μπλοκ του Αδάμ ισοφάρισε αλλά ο Μάρσαλ την κατάλληλη στιγμή φώναξε παρών και με δύο προσωπικούς πόντους αλλά και έναν πόντου του Βαν Ντικ ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Α.Ο.Φοίνικας - Π.Α.Ο.Κ. 1-3

Τα σετ: 23-25, 25-18, 18-25, 22-25 σε 112΄.

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 7 άσσοι, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 46 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Τσβετιτσιάνιν 7π. (3/12επ., 4 μπλοκ), Αδάμ 4 (1/2επ., 3 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 9 (6/20επ., 3 άσσοι, 73%υπ., 40%αρ.), Λινάρδος 9 (4/8επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Στερν 26 (22/42επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 64%υπ., 27%αρ.), Μήλης 14 (13/33επ., 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ. - 59%υπ., 41%αρ.), Κωστόπουλος, Χριστόφας, Καρασαββίδης (λ), 59%υπ.), (41%αρ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 11π. (11/21επ., 78%υπ., 41%αρ.), Χαραλαμπίδης 5 (5/6επ.), Φιλίποβ 1 (1 μπλοκ), Φαν Ντάικ 19 (16/35επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τακουρίδης 12 (5/9επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Ιλίνκχ 3 (3/8επ., 33%υπ., 22%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 62%υπ., 38%αρ.), Κωνσταντινίδης, Τερζής 1 (1/1επ.), Γάτσης 7 (4/5επ., 3 μπλοκ), Σωτηρίου 2 (1/13επ., 1 μπλοκ, 48%υπ., 35%αρ.).

ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ Ο ΟΦΗ

Με πρωταγωνιστές τον Κολομβιανό Κέβιν Καραμπαλί που επέστρεψε από την πατρίδα του σε άριστη κατάσταση και τον Μιχάλη Σαρικεΐσογλου που σήκωσε υποδοχή και επίθεση, ο Ο.Φ.Η. νίκησε την Ελπίδα Αμπελοκήπων με 3-0 σετ για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League.

Πρόκειται για την δεύτερη εντός έδρας νίκη του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα που τον φέρνει στους 6 βαθμούς. Αντίθετα η Ελπίδα έμεινε και πάλι χωρίς νίκη και στον έναν βαθμό ωστόσο για άλλη μία φορά η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε προβλήματα. Αγωνίστηκε χωρίς τον Ντιλέο που είχε πρόβλημα στη μέση του και πασαδόρος αγωνίστηκε ο Επιτροπάκης που έκανε καλή εμφάνιση. Στα θετικά η επιστροφή του Χαριδήμου μετά τον τραυματισμό του αλλά ακόμα είναι ανέτοι,ος. Διαγώνιος αγωνίστηκε ο Ποχάνης που μάλιστα έπαιξε με πυρετό.

Η ομάδα της Κρήτης με το σερβίς του Τσούλαφιτς και τις κόντρες του Σαρικεΐσογλου ο ΟΦΗ προηγήθηκε 10-5 στο 1ο σετ. Η διαφορά αυξήθηκε στο 18-10 όταν ο Τσέλιος και ο Ρουμελιωτάκης πήραν τις μονομαχίες στο φιλέ. Η Ελπίδα έβγαλε αντίδραση με τον Ιλουόνι και μείωσε σε 21-17. Ο Καραμπαλί σε πρώτο χρόνο και στη συνέχεια με άσσο έκανε το σκορ 23-17 και τελείωσε με πόντους απο Ρουμελιωτάκη και Τσέλιο για το 25-17.

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ καθώς η Ελπίδα με την είσοδο του Καπετανίδη δυνάμωσε στο σερβίς και στην επίθεση. Με το σερβίς του Τσούλαφιτς ο ΟΦΗ ξέφυγε 8-4, αλλά η Ελπίδα με το σερβίς του Επιτροπάκη και επιθέσεις του Γκόρτσανιουκ ισοφάρισε 11-11. Ο ΟΦΗ με σερί 3-0 από Ρουμελιωτάκη, Τσούλαφιτς ξέφυγε 14-11 και 17-13 με τον Σαρικεΐσογλου αλλά η Ελπίδα έκανε και πάλι αντεπίθεση και με το σερβίς του Ποχάνη κατάφερε να κάνει σερί 4-0 για το 17-17. Με το μπλοκ του Σαρικεΐσογλου ο ΟΦΗ έκανε το 20-19 αλλά η Ελπίδα στην καλύτερη της στιγμή στον αγώνα έκανε σερί 3-0 με Επιτροπή, Γκόρτσανιουκ και προηγήθηκε 22-20. Ο Καραμπαλί και ο Στοροζίλοφ αλλά και τα δύο λάθη από Ποχάνη, Μανωλάκη ο ΟΦΗ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 24-22. Ο Σαρικεΐσογλου έχασε το σερβίς για τον ΟΦΗ (24-23) αλλά ο Καραμπαλί τελείωσε τον αγώνα.

Στο 3ο σετ και με τον αέρα του 2-0 ο ΟΦΗ έπαιξε πιο απελευθερωμένα αλλά και η Ελπίδα με την είσοδο του Ποχάνη είχε λύσεις στο σερβίς. Προηγήθηκε 11-8 με τον Τσούλαφιτς, ενώ ο Σπύρος Γκολίτσης επιχείρησε αλλαγές που εν μέρει έφεραν αποτέλεσμα. Τα σερβίς του Κομητούδη ανέβασε τη διαφορά στο 16-10 αλλά η Ελπίδα μάζεψε τη διαφορά με το φοβερό σερβίς του Καπετανίδη και με σερί 4-0 μείωσε σε 18-17. Η απάντηση του ΟΦΗ ήρθε με τον Τσούλαφιτς στο σερβίς και τον αποτελεσματικό Καραμπαλί για το πιο καθοριστικό σερί 3-0 που άνοιξε τη διαφορά στο 22-17 κι εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Με την επίθεση του Τσούλαφιτς ο ΟΦΗ έφτασε στη νίκη με 25-21.

ΟΦΗ - Ελπίδα Αμπελοκήπων 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-21) σε 72΄.

*Οι πόντοι του O.Φ.Η. προήλθαν: 7 άσσοι, 43 επιθέσεις, 8 μπόκ, 17 λάθη αντιπάλων και του Α.Σ.Ελπίδα Αμπελοκήπων οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 29 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 12π. (11/14επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.), Στοροζίλοφ 4 (1/1επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τσέλιος 5 (4/5επ., 1 μπλοκ), Καραμπαλί 14 (12/15επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 9 (5/14επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 80%υπ., 55%αρ.), Τσούλαφιτς 13 (10/22επ., 3 άσσοι) / Γκαράς (λ. - 78%υπ., 61%αρ.), Κομητούδης 1 (1 άσσος), Κοσκινάς, Καρατζάς.

Α.Σ.ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 2 (2/3επ.), Επιτροπάκης 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 4 (4/11επ., 60%υπ., 47%αρ.), Γαληρόπουλος 5 (5/11επ.), Παπαδόπουλος 1 (1/3επ.), Ιλουόνι 11 (6/10, 5 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 33%υπ., 20%αρ.), Ποχάνης 4 (3/11επ., 1 άσσος), Χαριδήμου, Καρακόλιας, Καπετανίδης 10 (8/10επ., 57%υπ., 24%αρ.).