ΒΟΛΕΪ

Volleyleague ανδρών: Ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 απέναντι στην Κηφισιά

VOLLEYLEAGUE / ΠΑΟΚ - ΚΗΦΙΣΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ)
VOLLEYLEAGUE / ΠΑΟΚ - ΚΗΦΙΣΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 σετ επί της Κηφισιάς, έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά και βρίσκεται μία νίκη μακριά από τους τελικούς της Volleyleague ανδρών.

Το 2-0 στην ημιτελική σειρά με την Κηφισιά έκανε ο ΠΑΟΚ. Οι ασπρόμαυροι επικράτησαν με 3-1 σετ επί του ΑΟΚ στο PAOK Sports Arena και βρίσκεται μία νίκη μακριά από τους τελικούς της Volleyleague ανδρών.

Ο αγώνας είχε άγρια ομορφιά στα τρία πρώτα σετ με σκληρές μονομαχίες και πολλές ανατροπές στο σκορ. Η Κηφισιά μπήκε δυνατά στον αγώνα και έδειξε αποφασισμένη να πάρει κάτι θετικό εφόσον θα έβρισκε την ευκαιρία. Με το σερβίς του Λάανε και τις κόντρες του Χαντ η Κηφισιά ξέφυγε 9-4 αλλά ο ΠΑΟΚ με δικό του σερί 5-0 ισοφάρισε 10-10 και έφερε από νωρίς και πάλι το ματς στα ίσια. Με τον Ρουμελιωτάκη να ρισκάρει από τα 9 μέτρα και τον Λάανε να έχει όρεξη η Κηφισιά ξέφυγε 14-11 και κράτησε το +3 μέχρι το 19-16. Η επίθεση του Κλαπβάικ και οι δύο προσωπικοί πόντοι του Τακουρίδη έφεραν το ματς στα ίσια 19-19. Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα και με τον Μουαγκουτούτια έκανε το 24-23. Ο Λάανς ισοφάρισε αλλά ο Μουγκουτούτια με δύσκολη επίθεση έκανε το 25-24 και ο Κλαπβάικ με άσσο πήρε το σετ 26-24.

Παρά την απώλεια του σετ η Κηφισιά έδειξε βολεϊκή νοοτροπία με επιμονή και υπομονή και δικαιώθηκε με την ισοφάριση. Το 6-3 για την Κηφισιά έγινε 7-6 για τον ΠΑΟΚ με το προσωπικό σερί του Φιλίποφ. Ακολούθησαν μάχες στο φιλέ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Με το χαμένο σερβίς του Σαφράνοβιτς και την κόντρα του Χαντ η Κηφισιά ξέφυγε 20-18 και με πολύ κόπο κράτησε το +2 μέχρι το τέλος οπότε και ο Χαντ με νέα κόντρα έκανε το 25-22 και το 1-1 σετ.

Το πιο ενδιαφέρον και ίσως πιο καθοριστικό σετ ήταν το 3ο με την Κηφισιά να ξεφεύγει με +5 (17-12) αλλά ο ΠΑΟΚ να κάνει την ανατροπή. Η Κηφισιά προηγήθηκε με νταμπλ σκορ 12-6 όταν Χαντ και Λάανε ήταν σε όλα εύστοχοι μέχρι και το 12-17. Ο ΠΑΟΚ με ρεσιτάλ Τακουρίδη, Μουαγκουτούτια και τον Σαφράνοβιτς στο σερβίς έκανε το πιο εντυπωσιακό και ουσιαστικό σερ 5-0 και από το 15-18 βρέθηκε μπροστά 20-18. Η Κηφισιά ισοφάρισε 21-21 αλλά τα δύο λάθη του Χαντ σε σερβίς και επίθεση και οι δύο επιθέσεις του Μουαγκουτούτια έκαναν σερί 4-0 για το 25-21 και το 2-1 σετ.

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλά στο 4ο σετ με προβάδισμα 4-1. και αργότερα 9-3 με τον Σαφράμνοβιτς. Η Κηφισιά πάλι δεν άφησε το ματς. Μείωσε και πλησίασε στο -1 (16-15) με τον Ρουμελιωτάκη οι δύο άσσοι στο φλοτ σερβίς του Οκολιτς άνοιξαν πάλι τη διαφορά στο +5 (20-15) και έτσι ο ΠΑΟΚ με περισσότερη άνεση και τον Κλαπβάικ σε κέφια έκλεισε το σετ 25-18 εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του που με συνθήματα ζητούσαν από τους παίκτες του Γιούρι Φιλίποφ την κατάκτηση του κυπέλλου στην Ιεράπετρα.

Η επόμενη αναμέτρηση των δυο ομάδων είναι την Μ. Τρίτη 23 Απριλίου 2019 στην έδρα της Κηφισιάς.

ΠΑΟΚ - Κηφισιά 3-1

Τα σετ: 26-24, 22-25, 25-21, 25-18

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Οκολιτς 7π. (4/9επ, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μουαγκουτούτια 19 (19/32, 75%υπ., 38%αρ.), Φιλίποφ 3 (1/3, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 14 (7/7επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Κλαπβάικ 19 (15/40επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 7 (5/15επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 38%υπ., 7%αρ.) / Ν.Εφραιμίδης (λ. - 58%υπ., 19%αρ.), Μπούτος, Γάτσης, Τερζής, Κωνσταντινίδης (λ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 3π. (2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 15 (14/29επ., 1 άσσος, 52%υπ., 29%αρ.), Ρεκ 8 (5/6επ., 2 μπλοκ), Χαντ 19 (18/44επ., 1 μπλοκ), Λάανε 12 (8/20επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 54%υπ., 33%αρ.), Λόπαρ 7 (5/11επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 54%υπ., 38%αρ.), Παπαδόπουλος 1 (1 άσσος), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης.