ΒΟΛΕΪ

Volleyleague γυναικών: Ο Ολυμπιακός έκλεισε τη χρονιά στην κορυφή

VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΣΦΠ - ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ επί της Θέτιδας Βούλας και ολοκληρώσε τον πρώτο γύρο της Volleyleague των γυναικών στην πρώτη θέση.

Την 11η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Ολυμπιακός στο "Μελίνα Μερκούρη". Οι ερυθρόλευκες στο τελευταίο τους παιχνίδι για το 2019 επικράτησαν της Θέτιδας με 3-0 σετ και ολοκλήρωσαν αήττητες και στη κορυφή τον πρώτο γύρο της Volleyleague.

Η Θέτις πάλεψε τα δύο πρώτα σετ, βρισκόταν συνεχώς κοντά στο σκορ, όμως ο Ολυμπιακός στις λεπτομέρειες τα κατέκτησε. Σάσκια Χίπε και Ελίζαμπεθ Χουντ πέτυχαν από 15 πόντους για τις «ερυθρόλευκες», ενώ για τη Θέτιδα η Μανωλίνα Κωνσταντίνου είχε 14.

Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύθηκε η Άνα Ζιβογίνοβιτς του Ολυμπιακού για την ανάδειξή της ως MVP της 8ης αγωνιστικής. Την απονομή στην Σέρβα ακραία έκανε ο κ. Νίκος Μπαφαλούκος, ιδρυτής του τμήματος βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός πήρε σε 25 λεπτά το 1ο σετ, 25-22 έχοντας τον έλεγχο και το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του. Η Σάσκια Χίπε οδηγούσε στην επίθεση, όντας πρώτη σκόρερ με 6 πόντους που προήλθαν από 6/11 επιθέσεις και ακολουθούσαν οι Σκοτ και Ζακχαίου που είχαν σημειώσει αμφότερες από 4 πόντους. Το δεύτερο σετ, ήταν πιο κλειστό με τον Ολυμπιακό να οδηγεί στο σκορ από το ξεκίνημα και τη Θέτιδα να ισοφαρίζει σε 13-13. Οι "ερυθρόλευκες" ανέκτησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 15-13, αλλά οι φιλοξενούμενες απάντησαν και με επί μέρους 4-0 προηγήθηκαν με 15-17 και με 16-18, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 18-18. Η Θέτις Βούλας ανέκτησε το προβάδισμα στο 18-19, με τις να επανέρχονται στη θέση του οδηγού στο 20-19. Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 21-21, όταν ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +2 φτάνοντας στο 23-21. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 23-22, αλλά ο Ολυμπιακός πήγε στο σετ μπολ με 24-22 και έφτασε στο 25-23 χάρη στο οποίο έκανε το 2-0 στα σετ.

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να ολοκληρώσει την υπόθεση της νίκης. Οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν από την αρχή το προβάδισμα και κυριάρχησαν απόλυτα. Στη διάρκεια του σετ, η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ήταν αποφασιστική και δεν έδωσε δικαιώματα στον αντίπαλό της για να διεκδικήσει κάτι ουσιαστικό. Με μεγάλες διαφορές ο Ολυμπιακός οδηγούσε στο σκορ (17-8, 19-9) για να φτάσει με άνεση στο 25-12 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

Ολυμπιακός - Θέτις 3-0

Τα σετ: 25-22, 25-23, 25-12

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 2 άσσους, 33 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 6 (5/17 επ., 1 άσσος, 47% υπ. - 37% άριστες), Σκοτ 15 (11/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 23% υπ. - 8% άριστες), Λαμπρούση 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (4/5 επ.), Χίπε 15 (14/26 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 57% υπ. - 36% άριστες), Κακουράτου (λ), Καλανταρίδου 1 (1/1 επ.), Ξανθοπούλου.

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 14 (14/22 επ., 33% υπ. - 14% άριστες), Γεωργιάδου 5 (2/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριντ 6 (5/23 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. - 31% άριστες), Δρακουλίδου, Βλαχάκη 11 (10/30 επ., 1 άσσος), Γκουντιμένκο 6 (2/10 επ., 4 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 44%υπ. - 12% άριστες), Σιρινίνα, Ζούρου, Σακκά.