ΒΟΛΕΪ

Volleyleague Γυναικών: Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Πανναξιακός

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ / ΟΣΦΠ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Πανναξιακός πέρασε και από την έδρα του Αίαντα Ευόσμου επικρατώντας με 3-0 σετ και παρέμεινε στο κυνήγι του Ολυμπιακού στη Volleyleague των γυναικών.

Την εξαιρετική του πορεία στην Volleyleague των γυναικών συνέχισε ο Πανναξιακός. Η ομάδα της Νάξου πέρασε και από την έδρα του Αίαντα επικρατώντας με 3-0 σετ (20-25, 21-25, 21-25). Η εικόνα του αγώνα ήταν η ίδια και στα τρία σετ.

Ο Πανναξιακός κατάφερνε να αποκτά προβάδισμα στην αρχή τους το οποίο διαχειριζόταν σωστά μέχρι το τέλος και έφτασε στη νίκη με 3-0.

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού στο κλειστό της Πυλαίας, για την 9η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» μετά τον βαθμό που απέσπασαν στη Νάξο, επέστρεψαν στα τρίποντα και με το δεύτερο 3-0 της σεζόν, έφθασαν τους 14 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Ο Ηλυσιακός που πάλεψε το παιχνίδι, παρέμεινε στους 7 βαθμούς και στην 9η θέση. Οι ακραίες, Μοντάνιο και Χουντιμά οδήγησαν τις γηπεδούχες στο σκοράρισμα με 14 πόντους, με την Πήττα να προσθέτει 13. Για τον Ηλυσιακό, η Γκρέκα σταμάτησε στους 12.

Μεγάλο ματς είχαμε στην Ηλιούπολη εκεί όπου η τοπική ομάδα φιλοξένησε τον ΑΟ Θήρας. Η εικόνα του ματς άλλαζε ανά σετ. Το πρώτο πήγε εύκολα στον ΑΟ Θήρας (16-25) με την Ηλιούπολη να απαντά με τον ίδιο τρόπο στο δεύτερο (25-12). Ανάλογη ήταν η εικόνα του ματς και στη συνέχεια με την ομάδα της Σαντορίνης να παίρνει το τρίτο σετ και την ομάδα της Ηλιούπολης να απαντά στο επόμενο. Έτσι, οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ όπου οι φιλοξενούμενες ήταν πιο ψύχραιμες και έφτασαν στη νίκη με 3-2 σετ.

Ο ΑΟΘ κυριάρχησε πάνω στο φιλέ με 18 μπλοκ (5 η Φιλντ και από 4 Καλανταρίδου, Εμμανουηλίδου), υστέρησε όμως στην υποδοχή και έδωσε την ευκαιρία στην Ηλιούπολη να πετύχει 12 άσσους και να κάνει μεγάλη ζημιά από την γραμμή των εννέα μέτρων. Με 21 πόντους η Μερτέκη ήταν η τοπ σκόρερ του αγώνα, με την Σπανού του ΓΣΗ να ακουλουθεί με 20.

Στη Βούλα η Θέτις πήρε τη νίκη με 3-1 σετ κόντρα στην Κόρινθο η οποία επιβεβαίωσε την αγωνιστική της άνοδο. Οι παίκτριες του ΑΣΠΚ πήραν το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες με 29-27, όμως η συνέχεια ανήκε στις γηπεδούχες. Η ΑΣΠ Θέτις πήρε τα επόμενα τρία σετ και μαζί το τρίποντο που την κράτησε έτσι τη θέση της στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Τέλος, στο ματς που έκλεισε το πρόγραμμα της ημέρας ο Πορφύρας επικράτησε με 3-1 επί των Μακεδόνων και πήρε μία σπουδαία νίκη ενόψει της συνέχειας.