ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ

Μπασκόνια - Ομπραντόιρο 80-74: Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε με Βιλντόζα ηγέτη

Ο Ντράγκιτς απέναντι στην Ομπραντόιρο
Ο Ντράγκιτς TWITTER/TWITTER OFICIAL BASKONIA FB

Η Μπασκόνια επικράτησε στο τέλος της Ομπραντόιρο με 80-74 λίγο πριν τη διαβολοβδομάδα που έπεται στην κανονική διάρκεια της EuroLeague 2020-21.

Η Μπασκόνια λίγα 24ωρα πριν το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, (19/11) για την 10η αγωνιστική της EuroLeague, επικράτησε της Ομπραντόιρο με 80-74 και ανέβηκε στο 8-3 στην ACB.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Βάσκοι μπήκαν κάπως μουδιασμένοι, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν πάτημα και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ. Η διαφορά δεν ανέβηκε πάνω από τους έξι πόντους στα πρώτα 15 λεπτά με την Ομπραντόιρο να είναι αυτή που έκλεισε το πρώτο μέρος έχοντας το προβάδισμα (34-36).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι με καλές άμυνες και εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, είτε με σουτ έξω από τα 6,75, είτε από χαμηλά, πήραν το προβάδισμα και έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +7 (62-55). Η Ομπραντόιρο δεν κατάφερε να αντιδράσει, με αποτέλεσμα να έρθει η 5η της ήττα στην ACB (80-74).

Ο Λούκα Βιλντόζα ήταν ο καλύτερος παίκτης των νικητών και τελείωσε το ματς έχοντας 19 πόντους και 5 ασίστ. Για τους ηττημένους, ο έμπειρος Τζέικ Κοέν τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 34-36, 62-55, 80-74

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόζα 19 πόντους (5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 3 λάθη), Τζεκίρι (4 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 8 (5 ριμπάουντ), Πολονάρα, Κούρουκς 8 (2 ασίστ), Ραίστε, Χένρι 4 (4 ασίστ), Σεντεκέρσκις 9 (4 ριμπάουντ), Ντιόπ, Φαλ 6 (6 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (7 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 8 (3 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 23/41 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 10/17 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά, 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις της Μπασκόνια: Οι Βάσκοι θα αντιμετωπίσουν την Τρίτη (17/11, 21:30) τη Φενέρ, ενώ την Πέμπτη (19/11, 21:30) θα φιλοξενήσουν τον Παναθηναίκό ΟΠΑΠ.