ELITE LEAGUE

Α2 Ανδρών: Διπλό για τον Αμύντα, εύκολο απόγευμα για Πανερυθραϊκό

EUROKINISSI

Η 1η και η 2η αγωνιστική της Α2 Ανδρών στο μπάσκετ ολοκληρώθηκε, με τον Αμύντα να παίρνει ένα σημαντικό διπλό επί της Καρδίτσας (57-53) και τον Πανερυθραϊκό να επικρατεί άνετα με 91-58 του Φίλιππου Βέροιας.

Σε εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών στο μπάσκετ, ο Αμύντας επικράτησε της Καρδίτσας στο τέλος 57-53, σ' ένα κακό από άποψη ρυθμού και σκορ ματς. Οι φιλοξενούμενοι, παρότι είχαν περίπου έξι λεπτά να σκοράρουν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, πήραν τη νίκη και έχουν πλέον ρεκόρ 1-3, με δύο αγώνες λιγότερους.

OI ΔIAITHTEΣ: Ταρενίδης, Ευφραιμίδης, Ταρενίδης Κ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-10, 34-27, 42-42, 53-57

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 8, Αμβράζης, Καρράς 11, Μακρής, Κακλαμάνος 8 (2), Γκρέκας 2, Βαβάτσικος 6 (1), Καλλές 8, Τσούκας 10 (2)

ΑΜΥΝΤΑΣ (Κωνσταντινίδης): Ζούπας 5, Τοπάλι 9 (1), Σιούντρης, Οικονόμου 2, Βαρδιάνος 3 (1), Σάλεχ 4, Κουκουνιάς 6, Γκάτζο 9 (2), Μπέλη 8 (1), Τάγαρης, Κανονίδης 11 (3)

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 91-58

Στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών, ο Πανερυθραϊκός είχε ένα πολύ εύκολο απόγευμα, αφού επικράτησε 91-58 του Φίλιππου Βέροιας, με το εντυπωσιακό 44-6 (πόντοι στην ρακέτα) να δείχνει την διαφορά δυναμικής των δύο ομάδων. Ο Παναγιώτης Στάθης ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 15 πόντους, ενώ ο Γιάννης Αθανασούλας έβαλε 14.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παντελίδης, Καρακάσης, Τσακιράκη

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-12, 47-34, 69-48, 91-58

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 5, Καλλιανιώτης 2, Ντουζίδης 7 (1), Βουγιούκας 7, Σκάνδαλος 10 (2), Καμπουρίδης 9 (1), Στάθης 22 (3), Παπανικολάου 4, Στασινόπουλος 2, Αθανασούλας 14 (1), Κατσογιάννης 6 (2), Φιλιππάκος 4

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Mπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης 6 (2), Ντόβας 9 (3), Ελευθεριάδης 12 (2), Χρυσανθάκης, Νικάι, Κοθράς 4, Παραπούρας 11 (3), Σουτζόπουλος 12 (2), Πολυμένης, Καραγεωργίου 4