Άλμπα - Βαλένθια 86-90: Έμεινε ζωντανή στην μάχη των playoffs

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ
Ο Ντέρικ Γουίλιαμς απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ EUROKINISSI

Η Βαλένθια, αν και βρέθηκε να χάνει με 18 πόντους από την -αδιάφορη βαθμολογικά- Άλμπα, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 90-86 για την 33η αγωνιστική της EuroLeague. Ζωντανή για την οκτάδα η ισπανική ομάδα.

Η Βαλένθια αν και βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 18 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα, γύρισε το ματς και πήρε νίκη σωτηρίας στο Βερολίνο επικρατώντας της Άλμπα με 90-86, για την 33η αγωνιστική της EuroLeague. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν ζωντανοί στην μάχη των playoffs και όλα θα κριθούν στην επόμενη εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπασκόνια.

Η αδιάφορη βαθμολογικά Άλμπα βρέθηκε πολύ κοντά στο να πετάξει τους Ισπανούς εκτός συνέχειας της διοργάνωσης, είχε σε εξαιρετική ημέρα τους Έρικσον και Φοντέκιο αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Τρομερό ματς για τους φιλοξενούμενους έκαναν οι Κλέμεν Πρέπελιτς και Ντέρικ Γουίλιαμς που κράτησαν ζωντανή την Βαλένθια στα δύσκολα και οδήγησαν την Ισπανική ομάδα στη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά και έβαλαν δύσκολα στην Βαλένθια από το ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 6 πόντους παίζοντας πιο σκληρή άμυνα ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στους Ισπανούς να πλησιάσουν περισσότερο και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (26-13 στο 10'). Η Άλμπα συνέχισε την εξαιρετική της παρουσία στο ματς διατηρώντας την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, με την Βαλένθια να προσπαθεί να χτυπήσει από την περίμετρο. Παρά τα 9 λάθη της Βαλένθια σε σχεδόν μιάμιση περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πήγαν τη διαφορά στους 9 πόντους αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο και έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα στο -9 (53-42 στο 20').

Η Βαλένθια κυκλοφόρησε πολύ καλά την μπάλα στη τρίτη περίοδο μειώνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους και έδωσε ξανά ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ασφυχτικά στην άμυνα, δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην επιθετική λειτουργία της Άλμπα και ισοφάρισαν το ματς με τον Τόμπι (61-61 στο 28'). Η Βαλένθια έχοντας επιστρέψει για τα καλά στο ματς από το -18, έκλεισε τη τρίτη περίοδο στο -6. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, κατάφεραν να μεγαλώσουν και πάλι τη διαφορά τους πηγαίνοντας τη στους 9 πόντους βαδίζοντας ολοταχώς προς τη νίκη. Η Βαλένθια μείωσε και πάλι στους δύο πόντους με τον Ντέρικ Γουίλιαμς και ισοφάρισε λίγα δευτερόλεπτα μετά με τον Νίκολα Κάλινιτς (79-79 στο 37').

Με 1:30 λεπτό στο ρολόι και τις δύο ομάδες στα ίσα, ο Ντέρικ Γουίλιαμς έδωσε το προβάδισμα στη Βαλένθια με την απάντηση ωστόσο να έρχεται άμεσα από τον Φοντέκιο. Ο Γουίλιαμς έκανε όλη τη "βρώμικη" δουλειά για τους φιλοξενούμενους βάζοντας τους πάλι μπροστά στο σκορ. Οι Ισπανοί κατάφεραν αυτή τη φορά να διατηρήσουν τη μικρή διαφορά που εξασφάλισαν, φτάνοντας έτσι σε μία νίκη σωτηρίας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μογκούλκοτς, Μπαλάκ, Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-13, 53-42, 70-64, 86-90.

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Σίβα 9 (9 ασίστ), Ντέλοου, Έρικσον 17 (1/1 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μάτισεκ 6, Σνάιντερ 6, Ολίντε 2, Φοντέκιο 16 (4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κουμάτζε 2 Τίμαν 9 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκρέιντζερ 3 (6 ασίστ), Σίκμα 7 (3/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λάμερς 9 (3/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 24 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ), Λαμπεϊρί 5 (3 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ 10 (2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμπι 12 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Κάλινιτς 17 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 4 (0/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βίβες 3 (6 ασίστ), Σαν Εμετέριο, Γουίλιαμς 15 (6/7 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Σάστρε.

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 17/36 δίποντα, 14/34 τρίποντα, 10/12 βολές , 30 ριμπάουντ (21+9), 26 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 20/35 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 20/22 βολές, 36 ριμπάουντ (26+10), 28 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των ομάδων: Για την 34η και τελευταία αγωνιστική της EuroLeague, η Άλμπα αντιμετωπίζει εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα (8/4, 21:00), ενώ η Βαλένθια υποδέχεται την Μπασκόνια (8/4, 22:00) σε ένα κρίσιμο ματς για την πρόκριση στα playoffs.

Photo credits: Eurokinissi