ΤΟΥΡΚΙΑ

Απρόσμενη ήττα για την Φενέρ από την Γκαζιαντέπ, αγωνία για Γκούντουριτς

Ο Ντισόν Πιέρ της Φενέρμπαχτσε σε αγώνα με την Γκαζιαντέπ
Ο Ντισόν Πιέρ της Φενέρμπαχτσε σε αγώνα με την Γκαζιαντέπ FENERBAHCE BEKO ISTANBUL / TWITTER

Η Φενέρμπαχτσε έπεσε θύμα έκπληξης, χάνοντας εντός έδρας με 97-102 στην παράταση από την 9η της τουρκικής λίγκας, Γκαζιαντέπ. Αγωνία για τον Γκούντουριτς που αποχώρησε τραυματίας.

Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Μάρκο Γκούντουριτς στο δεξί πόδι, η Φενέρμπαχτσε γκέλαρε στην έδρα της, γνωρίζοντας την ήττα με 97-102 από την Γκαζιαντέπ στην παράταση.

Η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε από το -15 του πρώτου ημιχρόνου και είχε την νίκη στα χέρια της στο τέλος της κανονικής περιόδου, αλλά με το σκορ στο 86-84 δέχθηκε καλάθι από τον Μο Τζαϊτέ που ισοφάρισε σε 86-86, με τον Μάικλ Ντίξον να αστοχεί στο τέλος σε τρίποντο. Κάπως έτσι, το παιχνίδι κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, με την Γκαζιαντέπ να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμη και να φτάνει στην νίκη.

Ο Τρέβις Σίμπσον με 22 πόντους, ο Κένεθ Χέις με 20 πόντους και ο Ρασάρντ Κέλι με 17 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Για την Φενέρμπαχτσε, ο Ντίξον είχε 22 πόντους και ο Μέλι Μαχμούτογλου 16 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-28, 37-52, 61-67, 86-86, 97-102

Οι πόντοι της Φενέρμπαχτσε: Ντουβερίογλου 8, Πέρεζ 4, Ντίξον 22 (5), Πιέρ 13, Έντι 8 (2), Σιπάχι 7 (1), Ο'Κουίν 9, Γκούντουριτς 10, Μαχμούτογλου 16 (4), Μπιμπέροβιτς.

Photo Credits: Fenerbahce Beko Istanbul / Twitter