STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - ΠΑΟΚ 71-77: Πείσμωσε και το καθάρισε στην τέταρτη περίοδο

Ο Τέρνερ απέναντι στον Λιτλ σε ντέρμπι ανάμεσα στον Άρη και τον ΠΑΟΚ
Ο Τέρνερ απέναντι στον Λιτλ EUROKINISSI

Ο αποκαρδιωτικός στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο ΠΑΟΚ πάτησε το γκάζι στην τέταρτη και πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη (77-71) επί του Άρη. Θετικό ρεκόρ για τον Δικέφαλο, στο 6-11 οι κιτρινόμαυροι (VIDEOS).

Κάθε ντέρμπι Άρης - ΠΑΟΚ έχει τη δική του ιστορία κι ας μη βρίσκονται οι δύο ομάδες στο επίπεδο του παρελθόντος. Πάντα θα παλεύουν με πείσμα και πάθος, όπως έκαναν το βράδυ του Σαββάτου (20/3), με τον Δικέφαλο να θριαμβεύει στο Αλεξάνδρειο (77-71) και να ανεβαίνει σε θετικό ρεκόρ (9-8) με την τρίτη εκτός έδρας νίκη του σε δέκα αγώνες στη Stoiximan Basket League.

Έλστον Τέρνερ με 17 πόντους από 6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 2/2 βολές και Τζος Κάρτερ με 13 πόντους αλλά και το μεγάλο τρίποντο για το 71-73 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, που δεν είχαν τους τραυματίες Μήτρου-Λονγκ - Τσαλμπούρη και έχασαν και τον Νώντα Παπαντωνίου που υπέστη κάταγμα στη μύτη στη διάρκεια της προθέρμανσης.

Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ και Μάριο Λιτλ με 11 πόντους ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από τον Άρη μαζί με τον Δημήτρη Φλιώνη. Οι κιτρινόμαυροι, που είχαν 4/23 τρίποντα και 12 ασίστ για 16 λάθη, έπεσαν στο 6-11 και έχουν πλέον αρνητικό ρεκόρ και στο γήπεδό τους (4-5).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Καμπερίδη να έχει 2/2 τρίποντα, ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς (2-11 στο 4') και πίεσε τον Άρη που βρέθηκε και στο -12 (8-20) στο έβδομο λεπτό μετά από τρίποντο του Κάρτερ. Οι κιτρινόμαυροι σούταραν άσχημα από την περιφέρεια, ο Φλιώνης με καλάθι στο τέλος της περιόδου έγραψε το 18-26 και από εκείνο το σημείο κι έπειτα το ντέρμπι άλλαξε μορφή. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επί μέρους 25-13 σε έντεκα λεπτά για να ισοφαρίσουν στο 18' στο 33-33, πριν το 37-37 του ημιχρόνου στείλει κάθε βλέμμα στα 3/14 τρίποντα του Άρη και στα 7/19 δίποντα του ΠΑΟΚ που είχε μόλις 2/9 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν στο β' μέρος με επί μέρους 11-4 και έχτισαν έτσι προβάδισμα επτά πόντων στο 24' (48-41), πριν βρεθούν και στο +11 (54-43) και κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με αέρα δέκα πόντων. Ο ΠΑΟΚ ήταν αποκαρδιωτικός σε άμυνα κι επίθεση, όμως με ένα ποιοτικό τρίλεπτο μείωσε στους τρεις πριν ο Γκρίφιν γράψει το 63-62 στο 35', βγάλει την άμυνα στον Σταμάτη και δει τον Κακλαμανάκη να βάζει 2/2 βολές για το προσπέρασμα (63-64). Ο Τέρνερ πήρε τη σκυτάλη για το 63-66 και το 63-68, ξανασκόραρε για το 65-70 και χαμογελούσε, ο Τσάλμερς χρεώθηκε με τεχνική για φλόπινγκ στο 1:53 όμως ο Ντεκόζι έβαλε ξανά μπροστά τον Άρη (71-70) στο 39'.

Ακολούθησε μεγάλο τρίποντο του Κάρτερ από τα οκτώ μέτρα για το 71-73, ο Λιτλ αστόχησε σε δικό του σουτ, ο Ντραγκίσεβιτς έκανε φάουλ και ο Μπιτς έβαλε τις βολές για το 71-75 που έκρινε οριστικά την αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Συμεωνίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 13 (4/4 δίποντα, 5/6 βολές), Κουζέλογλου 4 (2/7 σουτ, 3 ριμπάουντ), Τσάλμερς 11 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Ντραγκίτσεβιτς 11 (5/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντεκόζι 9 (1), Σταμάτης 4 (0/5 σουτ), Σλαφτσάκης 2, Μιλόσεβιτς 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος, Λιτλ 11 (2)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 6 (1/6 σουτ, 9 ριμπάουντ), Λοβ 8 (1/6 σουτ, 6 ασίστ), Γκρίφιν 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κακλαμανάκης 10 (3/5 δίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Καμπερίδης 8 (2), Κονατέ 1, Μαργαρίτης 6 (1), Κάρτερ 13 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τέρνερ 17 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 20/38 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 19/25 βολές, 35 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 17/34 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 22/26 βολές, 45 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 19η αγωνιστική ο Άρης θα υποδεχθεί την ΑΕΚ, ενώ ο ΠΑΟΚ τον Κολοσσό.