STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - Περιστέρι 71-84: Με την υπογραφή του Καράμπελα

Ο Ζώης Καράμπελας σε στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Άρης - Περιστέρι (9/1/2021)
Ο Ζώης Καράμπελας σε στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Άρης - Περιστέρι (9/1/2021) EUROKINISSI

Ο Ζώης Καράμπελας ηγήθηκε του Περιστερίου και το οδήγησε στην εκτός έδρας νίκη επί του Άρη (84-71) για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Εννέα "νεκρά" λεπτά πλήρωσαν τους Θεσσαλονικείς (VIDEOS).

Την έβδομη νίκη του σε 11 αγωνιστικές της Stoiximan Basket League πήρε το βράδυ του Σαββάτου (9/1) το Περιστέρι, που είχε δύο πρόσωπα στο Αλεξάνδρειο, αλλά νίκησε με 84-71 τον Άρη στο φινάλε του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν είχε τον Βαγγέλη Μάντζαρη, είχε όμως σε φοβερό βράδυ τον νεαρό πόιντ γκαρντ Ζώη Καράμπελα που πέτυχε 18 πόντους, σπατάλησε ένα προβάδισμα 26 πόντων (35-61) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, απειλήθηκε από τους γηπεδούχους αλλά πήρε στο τέλος το ματς δίκαια και καθαρά.

Στο 3-7 έπεσε ο Άρης που έχει πλέον 2-2 στο γήπεδό του. Ο Σάββας Καμπερίδης είχε τον Μιλόσεβιτς στη διάθεσή του, συνολικά η ομάδα του έκανε καλή προσπάθεια, πλήρωσε όμως τα εννέα "νεκρά" λεπτά της, πέντε στο ξεκίνημα του αγώνα και τέσσερα στις αρχές της τρίτης περιόδου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από νωρίς έβαλε τις βάσεις της νίκης του το Περιστέρι. Προηγήθηκε με 11-0 στο πέμπτο λεπτό, κράτησε τον Άρη χωρίς σκορ για 5:15 μέχρι να πετύχει το πρώτο καλάθι ο Κουζέλογλου, πήγε στο 10-20 στο 8' και έκλεισε στο +13 το πρώτο δεκάλεπτο (10-23). Οι γηπεδούχοι είχαν 4/17 σουτ και τρία λάθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 3/4 βολές, κράτησαν τον έλεγχο και στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα των κιτρινόμαυρων ήταν όμως πολύ καλύτερη και το παιχνίδι τους πιο ανταγωνιστικό. Δεν απειλήθηκε, βέβαια, το Περιστέρι που έκλεισε το πρώτο μέρος στο 35-46 με καλή κυκλοφορία και αρκετούς σε καλή βραδιά.

Με ένα σερί 0-15, η ομάδα του Πεδουλάκη έχτισε προβάδισμα 25 πόντων στην έναρξη της τρίτης περιόδου (35-61), με τον Άρη να μη μπορεί να αντιδράσει, να μη βρίσκει σκορ, να χρειάζεται τέσσερα λεπτά για να πετύχει καλάθι και φυσικά να μένει πολύ πίσω για να ελπίζει στην ανατροπή. Οι Θεσσαλονικείς απάντησαν με ένα δικό τους σερί 8-0 για το 43-61, δυσκόλεψαν πολύ το Περιστέρι με την άμυνα ζώνης και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -10 (57-67), ο Λιτλ έβαλε τρίποντο από τη γωνία για το 62-70 στο 33' κι ο Τσάλμερς άλλο ένα για το 65-72 στο 34', όμως το σουτ του Καράμπελα για το 66-75 έμοιαζε με μαχαιριά στην καρδιά του Άρη που δεν είχε άλλο κουράγιο για να διεκδικήσει το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Μαγκλογιάννης, Τζιοπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-23, 35-46, 57-67, 71-84

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 5 (1), Σταμάτης 7 (2), Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 3 (1/6 σουτ), Μιλόσεβιτς 8 (2/8 σουτ), Χαριτόπουλος 7 (1), Σιδηροηλίας, Κουζέλογλου 11 (2/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσάλμερς 14 (4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Λιτλ 9 (1), Ντεκόζι 5

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Πέτεγουεϊ 14 (3), Μπουρούσης 3 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος, Καράμπελας 18 (5/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΛίν 19 (6/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Κρόκετ 9 (1), Γκρέι (1), Χάροου 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 9/25 δίποντα, 13/37 τρίποντα, 14/21 βολές, 26 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 1 μπλοκ, 10 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 22/29 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 13/16 βολές, 40 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 2 μπλοκ, 3 κλεψίματα, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 12η αγωνιστική ο Άρης θα υποδεχθεί το Μεσολόγγι (23/1), ενώ το Περιστέρι θα πάει στη Ρόδο για να παίξει με τον Κολοσσό (23/1).