Αρμάνι - Ερυθρός 79-87: "Άλωσε" το Μιλάνο με ηγέτη τον Λόιντ

Ο Βλάντιμιρ Μίτσοβ απέναντι στον Ερυθρός Αστέρα
Ο Βλάντιμιρ Μίτσοβ OLIMPIA MILANO OFFICIAL TWITTER ACCOUNT

Ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε από το Μιλάνο, επικρατώντας της Αρμάνι με 87-79, για την 9η αγωνιστική της EuroLeague 2020-21.

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο στο Μεντιολάνουμ Φόρουμ με 87-79, για την 9η αγωνιστική της EuroLeague 2020-21 και έφτασε τις τέσσερις νίκες στην κανονική διάρκεια. Καθοριστικός στο δεύτερο μέρος, κι ιδίως στην τελευταία περίοδο, ο Τζόρνταν Λόιντ.

Από το ξεκίνημα του ματς, ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε δυνατά στο ματς, δίχως να επιτρέψει στους παίκτες του Έτορε Μεσίνα να νιώσουν... ασφαλείς. Παρόλα αυτά η Αρμάνι με ένα μίνι σερί στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, πήρε κεφάλι στο σκορ (23-18).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας σκόραρε στις δύο πρώτες κατοχές, με αποτέλεσμα να μαζέψει τη διαφορά και να φτάσει μία ανάσα από την Αρμάνι (29-28). Λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Χάινς σκόραρε για την Αρμάνι και ο Γουόλντεν απάντησε για τον Ερυθρό, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 44-48.

Στο δεύτερο μέρος, η σερβική ομάδα μεγάλωσε ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της στα πρώτα λεπτά (47-56). Ο κόουτς της Αρμάνι, Έτορε Μεσίνα, έβλεπε τους παίκτες του να μην έχουν τη δυνατότητα να προστατεύσουν το καλάθι τους και να εκτίθενται διαρκώς από τους γκαρντ του Ερυθρού Αστέρα, με αποτέλεσμα να πάρουν για πρώτη φορά, μία διαφορά εννέα πόντων (49-58). Ωστόσο, οι Ιταλοί μείωσαν με καλάθια των Μίτσοβ και ΛεΝτέι, όμως ο Ερυθρός - με τον Λόιντ να βάζει ένα τρομερό σουτ εκτός ισορροπίας, με τη βοήθεια του ταμπλό και της τύχης στην εκπνοή - είναι αυτός που τελειώνει την περίοδο, όντας μπροστά με 60-66.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν από εκεί που το άφησαν, με τον Σιμόνοβιτς αρχικά και τον Τέρι μετά να ευστοχούν και να στέλνουν τη διαφορά στο +9, τρέχοντας ένα 7-1 σερί. Με τον Λόιντ να έχει πάρει φωτιά στα τελευταία λεπτά του ματς και τον Σιμόνοβιτς να βάζει ακόμη ένα μεγάλο καλάθι, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (71-81). Έτσι οι Σέρβοι κατάφεραν και πέρασαν από το Μεντιολάνουμ Φόρουμ, παίρνοντας την τέταρτη νίκη τους για φέτος (79-87).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Μπισάνγκ, Μαντίγια

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 44-48, 60-66, 79-87

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), ΛεΝτέι 11 (1), Μίτσοφ 13 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ρολ 10 (4/4 σουτ), Ροντρίγκεθ 11 (2/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Ταρζούσκι 6, Μπιλίγκα, Ντιλέινι 8 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σιλντς 6, Μπρουκς 2, Χάινς 2 (0/5 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ομπράντοβιτς): Ρότσεστι 9 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Ο'Μπράιαντ 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Χολ 7 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Γουόλντεν 15 (1), Λόιντ 17 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Νταβίντοβατς 4, Λάζιτς, Ντόμπριτς, Σιμόνοβιτς 7 (1), Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 6 (1), Κούζμιτς 2, Τέρι 9 (4/5 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 19/34 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 14/16 βολές, 22 ριμπάουντ (15+7), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη, 5 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 22/37 δίποντα, 8/15 τρίποντα, 19/23 βολές, 32 ριμπάουντ (23+9), 13 ασίστ, 1 κλέψιμο, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Αρμάνι Μιλάνο θα παίξει με τη Ζάλγκιρις Κάουνας (20/11, 21:45), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας θα ταξιδέψει στη Βαρκελώνη, για να παίξει με την Μπαρτσελόνα (20/11, 22:00)