ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ

Αήττητη με... αίμα η Αρμάνι Μιλάνο στη Lega Basket

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ αποτελεί τον ηγέτη της Αρμάνι Μιλάνο σε Lega Basket και EuroLeague
Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με τη φανέλα της Αρμάνι Μιλάνο σε αγώνα της Lega Basket OLIMPIA MILANO / TWITTER

Η Τρέντο έδειξε έτοιμη να σπάσει το εντός των συνόρων αήττητο της Αρμάνι Μιλάνο, οι κόκκινοι αντέδρασαν όμως στην τελευταία περίοδο και πήραν τη δύσκολη νίκη (82-75).

Για τρεις περιόδους, η Τρέντο έδειχνε ικανή να σπάσει το αήττητο της Αρμάνι Μιλάνο επί ιταλικού εδάφους και να βάλει φωτιά στις πρώτες θέσεις της Lega Basket. Στο πιο κρίσιμο σημείο όμως, οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα έκαναν αυτό που έπρεπε, κράτησαν σχεδόν πέντε λεπτά δίχως πόντο τους αντιπάλους τους και πήραν τη νίκη (82-75) για να διευρύνουν το σερί τους.

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν στο εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο που είχαν (σημείωσαν 32 πόντους) και μπήκαν στην τελευταία περίοδο, έχοντας το προβάδισμα με δύο πόντους. Ακολούθησαν όμως πέντε λεπτά ανομβρίας, με την άμυνα της Αρμάνι Μιλάνο να δηλώνει παρούσα στο καταλληλότερο σημείο και να κάνει πιο απλή τη δουλειά. Την ίδια ώρα, οι κόκκινοι σκόραραν με συνέπεια, έφτασαν στο +11 (73-62 στο 35') και δεν απειλήθηκαν μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Ο Σαβόν Σιλντς ήταν ξανά ο κορυφαίος με 24 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Μάικλ Ρολ προσέφερε 19 πόντους με 5/8 τρίποντα. Εξάλλου, για ακόμη ένα παιχνίδι δεν αγωνίστηκε ο Μάλκολμ Ντιλέινι που αναρρώνει από τον τραυματισμό που υπέστη στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Ρεάλ Μαδρίτης πριν από δύο εβδομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 41-44, 60-62, 82-75.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντατόμε 5 (1/7 σουτ, 3/3 βολές), Μπιλίγκα, Ρολ 19 (5/8 τρίποντα), Μορέτι (0/3 σουτ), Τσινταρίνι 1, Σιλντς 24 (8/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Ταρζέφσκι 1 (6 ριμπάουντ), Μπρουκς 3 (1), Χάινς 9 (6 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 10, Ροντρίγκεθ 10 (4/13 σουτ, 12 ασίστ).
Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 20/40 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 15/20 βολές, 34 ριμπάουντ (22+12), 17 ασίστ, 11 λάθη, 11 κλεψίματα.

Photo Credits: Olimpia Milano / Twitter