ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ

Ο ΛεΝτέι δεν είχε αντίπαλο στη νίκη της Αρμάνι επί της Βενέτσια

Ο Ντιλέινι επιχειρεί να σκοράρει εκτός ισορροπίας σε αγώνα της Αρμάνι Μιλάνο για τη Lega Basket 2020/21
Ο Ντιλέινι επιχειρεί να σκοράρει εκτός ισορροπίας OLIMPIA MILANO / TWITTER

Μέχρι το ημίχρονο, το παιχνίδι της Αρμάνι Μιλάνο με τη Βενέτσια ήταν ντέρμπι. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι κόκκινοι πάτησαν το γκάζι και πήραν τη νίκη με 86-72, με τον Ζακ ΛεΝτέι να είναι ασταμάτητος στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Το 9/9 στη Lega Basket έκανε η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία δυσκολεύτηκε για είκοσι λεπτά απέναντι στη Βενέτσια. Μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα βελτίωσαν την εικόνα τους σε άμυνα και επίθεση κι έφτασαν στην τελική επικράτηση (86-72), διευρύνοντας το αήττητο εντός των συνόρων σερί τους.

Ο Ζακ ΛεΝτέι ξεχώρισε με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 20 λεπτά συμμετοχής, με τον Μάλκολμ Ντιλέινι να τον ακολουθεί σε επίπεδο παραγωγικότητας, έχοντας 16 πόντους και 5 ριμπάουντ. Όσο για τη Βενέτσια; Οι πολλές απουσίες λόγω κορονοϊού έπαιξαν τον ρόλο τους προκειμένου να μείνουν αοπό δυνάμεις οι φιλοξενούμενοι, που είδαν τον Άιζακ Φότου να σημειώνει 25 πόντους και τον Μάικ Μπράμο να μένει στους 9 πόντους με 2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 2/4 βολές στα 33 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 44-39, 71-55, 86-72.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): ΛεΝτέι 20 (8/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μορέτι 4, Μίτσοφ 2, Μορασκίνι 5 (1), Ρολ 8 (1), Ταρζούσκι 6, Μπιλίγκα 2, Τσιντσαρίνι 4, Ντιλέινι 16 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Σιλντς 14 (2), Μπρουκς 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 25/47 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 38 ριμπάουντ (30+8), 16 ασίστ, 8 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Photo Credits: Olimpia Milano / Twitter