Αρμάνι Μιλάνο - Ζάλγκιρις Κάουνας 96-90: Πάντερ, πάντα, από παντού

Ο Κέβιν Πάντερ της Αρμάνι Μιλάνο
Ο Κέβιν Πάντερ της Αρμάνι Μιλάνο @OLIMPIAMI1936 TWITTER

Με τον Κέβιν Πάντερ να σκοράρει κατά ριπάς και τον Ζακ ΛεΝτέι να διαλύει την πρώην ομάδα του, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε τη Ζάλγκιρις Κάουνας (96-90) και ανέβηκε στο 4-3 μετά από τη 10η αγωνιστική της EuroLeague.

Τέταρτη νίκη σε επτά αγώνες για την Αρμάνι Μιλάνο, που δεν εντυπωσίασε, αλλά λύγισε την τρομερά μαχητική Ζάλγκιρις (96-90) για τη 10η αγωνιστική της EuroLeague. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πήρε το ματς με κορυφαίους τους Κέβιν Πάντερ - Ζακ ΛεΝτέι, την ώρα που οι Λιθουανοί έπεφταν στο 5-5 έχοντας πλέον τέσσερις σερί ήττες και πέντε στα τελευταία έξι παιχνίδια.

Χορταστική εμφάνιση από τον Πάντερ (22 πόντοι από 4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 5/5 βολές σε 29 λεπτά), ΛεΝτέι (20 πόντοι από 5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ σε 25 λεπτά), Ντιλέινι, Σιλντς και Χάινς ακολούθησαν και η Αρμάνι έδειξε ότι έχει πολύ ταλέντο, μπορεί να σκοράρει, αλλά δεν έχει βρει ακόμη συνοχή στην άμυνά της. Καλή η εικόνα και της Ζάλγκιρις, με αρκετούς διακριθέντες (Λεκαβίτσιους, Γιοκουμπάιτις, Ρούμπιτ οι κορυφαίοι τρεις), αλλά όχι βάθος ισάξιο με εκείνο των Ιταλών.

Με τον ΛεΝτέι πενταδάτο, στη θέση του απόντα Ντατόμε, η Αρμάνι είχε στο ξεκίνημα του αγώνα έναν πολύ "ζεστό" παίκτη. Ο Αμερικανός έβαλε εννέα πόντους απέναντι στην πρώην ομάδα του για το 12-5 στο τρίτο λεπτό, ωστόσο η Ζάλγκιρις ισορρόπησε γρήγορα το ματς και με τους Γιοκουμπάιτις - Λεκαβίτσιους πέρασε και μπροστά (21-25) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ακόμη κι έτσι όμως, η ποιότητα των γηπεδούχων και το βάθος στον πάγκο τους έπαιξαν σημαντικό ρόλο στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Ιταλοί πέτυχαν 31 πόντους για το 52-40 του ημιχρόνου. ΛεΝτέι με 13, Σιλντς με 11 και Πάντερ με 10 έκαναν σπουδαία δουλειά, με τον Μεσίνα να βλέπει την ομάδα του να έχει 10/16 τρίποντα και τον Σίλερ τη Ζάλγκιρις με τρία λάθη, αλλά αρκετά πίσω στο σκορ.

Με το ματς να συνεχίζεται σε υψηλές στροφές, οι Λιθουανοί άντεξαν. Κυνηγούσαν συνεχώς στο σκορ, έμεναν όμως κοντά, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο σε απόσταση (73-64) αλλά στην έναρξη του τέταρτου πήραν δύο καλάθια από τους Γιοκουμπάιτις - Ρούμπιτ για το 73-68 στο 31' που έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο Λεκαβίτσιους πήρε φωτιά για το 77-73 στο 37', ο Ρούμπιτ μείωσε στο καλάθι στην επόμενη φάση, ο "Λέκα" ισοφάρισε στο 77-77 στο 34' όμως ο Πάντερ ήταν εκεί και ήταν σε μεγάλο βράδυ για να αφήσει αυτή τη νίκη να χαθεί. Κι όσο κι αν άντεχε η Ζάλγκιρις, τόσο η Αρμάνι έβρισκε λύσεις, με τους Ροντρίγκεθ - Ντιλέινι να βάζουν από ένα τρίποντο για το 89-82 και να καθαρίζουν το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεζ, Πέτεκ, Σίλβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 52-40, 73-64, 96-90

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 22 (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), ΛεΝτέι 20 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μίτσοβ 5 (1), Ρολ, Ροντρίγκεθ 9 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ταρζούσκι, Ντιλέινι 13 (2), Σιλντς 17 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπρουκς 2, Χάινς 10 (4/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λεκαβίτσιους 16 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χέιζ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις, Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιοκουμπάιτις 15 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Βαστούρια 8 (1), Γκριγκόνις 10 (2), Λοβέρν 9 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι: 20/37 δίποντα, 13/25 τρίποντα, 19/20 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 25/42 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 15/17 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 11η αγωνιστική η Αρμάνι Μιλάνο θα παίξει εκτός έδρας με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (26/11 στις 21:05), ενώ η Ζάλγκιρις θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (26/11 στις 20:00).