BASKETBALL CH. LEAGUE

Χάποελ Χολόν - ΑΕΚ 77-71: Έχασε και έμπλεξε

Ο Μωραΐτης στο παιχνίδι της ΑΕΚ με τη Χάποελ Χολόν για το BCL
Ο Μωραΐτης στο παιχνίδι της ΑΕΚ με τη Χάποελ Χολόν FIBA

Η ΑΕΚ ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Χάποελ Χολόν (77-71), αδυνατώντας να υπερασπιστεί το +4 του ΟΑΚΑ. Έμπλεξε σε περιπέτειες η Ένωση για την πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κερδίσει τη Χάποελ Χολόν στο Ισραήλ και... έμπλεξε αναφορικά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League. Οι γηπεδούχοι του Στέφανου Δέδα αφενός πήραν τη νίκη (77-71), αφετέρου κάλυψαν το -4 της ήττας στο ΟΑΚΑ και πλέον έχουν το πάνω χέρι σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με την Ένωση στο φινάλε της regular season.

Μέσα σε όλα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε τον Δημήτρη Κατσίβελη να αποχωρεί από το παιχνίδι μετά από 1'58'' δράσης, λόγω τραυματισμού και να προστίθεται στη λίστα των προβλημάτων -εκεί όπου ήδη βρίσκονται ο Νίκος Ζήσης και ο Μάρκους Σλότερ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια στη διάρκεια του πρώτου μέρους, τουλάχιστον μέχρι το 13' οπότε κι η ΑΕΚ ήταν μπροστά για τελευταία φορά (21-23 στο 13') μέχρι την ανάπαυλα. Σταδιακά, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τα ποσοστά τους και κατάφεραν να πατήσουν το γκάζι στα επόμενα επτά λεπτά, φτάνοντας μέχρι το +6 (38-32) του ημιχρόνου, που έβρισκε την ΑΕΚ να έχει για κορυφαίο τον Κίνγκσλεϊ Μόουζες των 6 πόντων και των 6 ριμπάουντ.

Η υπεροχή της Χάποελ Χολόν συνεχίστηκε για αρκετή ώρα στην τρίτη περίοδο, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (51-41 στο 27'), πολύ γρήγορα όμως ήρθε η απάντηση από την ΑΕΚ. Με τον Γιόνας Ματσιούλις να κάνει ένα βήμα μπροστά και τον Ματ Λοτζέσκι να ξεχωρίζει... στην άμυνα, οι κιτρινόμαυροι έφεραν τα πάνω κάτω και πήραν το προβάδισμα (65-67) στα τέσσερα λεπτά για το τέλος. Αυτή ήταν κι η στιγμή που έπεσε ο διακόπτης. Η Χάποελ Χολόν πέτυχε δώδεκα αναπάντητους πόντους, με την ΑΕΚ να μένει στο "μηδέν" για περίπου τρεισήμισι λεπτά και να χάνει κάθε ελπίδα νίκης.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην τελική επικράτηση, καταφέρνοντας παράλληλα να καλύψουν το -4 της ήττας στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ. Κάτι που τους δίνει το πάνω χέρι σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με την Ένωση, στο φινάλε της regular season.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-32, 55-53, 77-71.

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Δέδας): Ντε Ζέου 12 (2), Τζόνσον 16 (2/5 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΜακΓκι 18 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Πνίνι 5 (1/8 σουτ), Γουόρκμαν 7 (1/6 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπουρντιγιόν (0/5 σουτ), Μπράντβαϊν, Μάιλς 12 (4/6 τρίποντα), Μισγκάβ7 (1).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 7, Λάνγκφορντ 19 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 13/14 βολές), Λοτζέσκι 6 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ματσιούλις 6 (2/7 σουτ), Μωραΐτης 10 (2), Χρυσικόπουλος 2 (1/5 σουτ), Γκίκας 4 (0/3 τρίποντα), Κατσίβελης, Μορέιρα 9 (9 ριμπάουντ), Μόουζες 6 (7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 2.

Ομαδικά στατιστικά - Χάποελ Χολόν: 16/39 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 12/16 βολές, 55 ριμπάουντ (33+22), 15 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 17/33 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 19/22 βολές, 37 ριμπάουντ (23+14), 16 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την τελευταία αγωνιστική της regular season, η ΑΕΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Τσμόκι Μινσκ, ενώ η Χάποελ Χολόν δοκιμάζεται από τη Σολέ επί γαλλικού εδάφους.