Χίμκι - Ερυθρός Αστέρας 83-77: Επιτέλους νίκη για τους Μοσχοβίτες

Ο Αλεξέι Σβεντ στην επιστροφή του στο ματς με την Μακάμπι για την 5η αγωνιστική της EuroLeague
Ο Αλεξέι Σβεντ με τη φανέλα της Χίμκι TWITTER / KHIMKIBASKET

Αλέξι Σβεντ και Έρικ ΜακΚόλουμ ήταν απολαυστικοί σε δημιουργία και εκτέλεση, για να νικήσει η Χίμκι τον Ερυθρό Αστέρα (83-77) και να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στη EuroLeague 2020/21 (VIDEO).

Την πρώτη της νίκη, με την έκτη προσπάθεια στη EuroLeague 2020/21, πανηγύρισε το βράδυ της Παρασκευής (30/10) η Χίμκι που επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στη Μόσχα (83-77) και τον έριξε στο 2-3. Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις είχε σε σπουδαία κατάσταση τους Αλέξι Σβεντ - Έρικ ΜακΚόλουμ, πήρε σημαντικές βοήθειες από τον Τζόρνταν Μίκι και με γκάζι στην τέταρτη περίοδο έφτασε σχετικά εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα και κάλυψε την απουσία του βασικού της σέντερ, του Ντέβιν Μπούκερ.

Ο Σβεντ ήταν άψογος στο κομμάτι της δημιουργίας, ο ΜακΚόλουμ ήταν άριστος εκτελεστικά και ο Μίκι έγραψε double-double με πόντους και ριμπάουντ, την ώρα που οι Σέρβοι έβλεπαν τον Τζόρνταν Λόιντ να είναι πολύ άστοχος στα σουτ, πολύ εύστοχος στις βολές και από εκεί και πέρα δεν έβρισκαν στηρίγματα γύρω από τον κορυφαίο Αμερικανό τους.

Με τον Σβεντ σε ρόλο οργανωτή (!), η Χίμκι δεν ήταν αποτελεσματική αμυντικά στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο ηγέτης της έδωσε έξι ασίστ στην πρώτη περίοδο, την ώρα που οι Γερέμπκο - Μονρό σκόραραν μαζί 11 πόντους, ωστόσο ο Ερυθρός Αστέρας έπαιζε πιο ορθολογικό μπάσκετ, είχε το προβάδισμα (19-22) και οκτώ παίκτες του είχαν ήδη σκοράρει. Το ματς ήταν πάντως κλειστό, με τους Ρώσους να στηρίζονται διαρκώς στον κορυφαίο παίκτη τους, που πήρε περισσότερα σουτ στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο ημίχρονο (44-40 υπέρ της Χίμκι) είχε χάσει το double-double για μία τελική πάσα (11 πόντοι - 9 ασίστ).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Οι Σέρβοι κρατούσαν το ματς σε ισορροπία, ο Λόιντ πήρε βοήθειες από τους Κούζμιτς, Λάζιτς, Χολ, η Χίμκι δυσκολευόταν να σκοράρει και ο Τέρι με κάρφωμα έγραψε το 48-53 στο 26'. Οι Ρώσοι αντέδρασαν καλά σε εκείνο το σημείο και απάντησαν με σερί 6-0 για το 54-53, η διαφορά όμως δεν ανέβαινε πάνω από τη μία κατοχή μέχρι ο ΜακΚόλουμ να γράψει το 66-60 και ο Γερέμπκο το 68-62 στο 35'. Και πάλι ο Ερυθρός Αστέρας στάθηκε όρθιος, όμως ο Τίμα (71-64 με δύσκολο τρίποντο) και ο ΜακΚόλουμ (77-66) έκριναν οριστικά την αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πασούσιακ, Βικλίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 44-40, 58-57, 83-77

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 15 (2/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 κλέψιμο), ΜακΚόλουμ 23 (3/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Τίμα 9 (3), Καράσεφ 2, Ζαΐτσεφ 3 (1), Μονρό 9 (3/8 δίποντα), Βορόνοφ, Γερέμπκο 8 (2), Μπέρτανς 3 (1), Μίκι 11 (3/7 δίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ομπράντοβιτς): Ο' Μπράιαντ 14 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρότσεστι 7 (1), Χολ 4 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουόλντεν 11 (3/4 τρίποντα), Λόιντ 18 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νταβίντοβατς, Λάζιτς 5 (1), Ντόμπριτς 2, Σιμόνοβιτς, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 4, Κούζμιτς 8 (4/5 δίποντα), Τέρι 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 13/26 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 21/24 βολές, 32 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 16/36 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 16/19 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Χίμκι θα ταξιδέψει στην Κωνσταντινούπολη για να αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε (6/11 στις 19:45), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας θα παίξει στο Μόναχο με τη Μπάγερν (6/11 στις 21:30).