ΧΙΜΚΙ

Ήττα για τη Χίμκι με τον Σβεντ να έχει 1/12 τρίποντα

Ο Ντέβιν Μπούκερ επιχειρεί να σκοράρει σε αγώνα της VTB League απέναντι στην Άβτοντορ
Ο Ντέβιν Μπούκερ επιχειρεί να σκοράρει σε αγώνα της VTB League KHIMKI BC / TWITTER

Η Χίμκι ηττήθηκε για ακόμη μία φορά (85-82), με την Άβτοντορ να κάνει την ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Με 1/12 τρίποντα τελείωσε ο Αλεξέι Σβεντ.

Η Χίμκι ηττήθηκε για ένατη φορά σε έντεκα αγώνες τη φετινή σεζόν, με θύτη την Άβτοντορ (85-82) για τη VTB League. Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις είχε το πάνω χέρι μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, στην τελική ευθεία όμως, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και έκαναν την ανατροπή, εκμεταλλευόμενοι απόλυτα την αστοχία του Αλεξέι Σβεντ.

Ο αρχηγός της Χίμκι είχε μεν 17 πόντους, αλλά τα 1/12 τρίποντα με τα οποία τελείωσε το παιχνίδι έπαιξαν τον ρόλο τους στην ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Έτσι, ούτε οι 24 πόντοι του Τζόρνταν Μίκι ούτε οι 19 πόντοι του Γκρεγκ Μονρό φάνηκαν αρκετοί για τους φιλοξενούμενους, που δεν έχουν καταφέρει ακόμη να βρουν ρυθμό.

Ο Νέιτ Μέισον ήταν ο κορυφαίος της Άβτοντορ με 23 πόντους και 5 ασίστ σε 36'50'' συμμετοχής, με τον Νικίτα Μιχαϊλόφσκι να προσφέρει 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-46, 56-67, 85-82.
ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 17 (5/9 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), ΜακΚόλουμ (0/5 σουτ), Τίμα 8 (2), Μπούκερ 2, Γερέμπκο 2 (1/9 σουτ, 11 ριμπάουντ), Καράσεφ 4, Ζάιτσεφ 6 (0/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Μονρό 19 (7/9 δίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Βορόνοφ, Μίκι 24 (4/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/1 βολή).
Ομαδικά στατιστικά - Χίμκι: 22/38 δίποντα, 8/36 τρίποντα, 14/16 βολές, 45 ριμπάουντ (26+19), 18 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Photo Credits: Khimki BC / Twitter