Ερυθρός Αστέρας - Άλμπα Βερολίνου 84-90: Γερμανική επέλαση και τέταρτη σερί νίκη

EUROLEAGUE / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ασταμάτητη η Άλμπα Βερολίνου, νίκησε και τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (90-84) με τον Λουκ Σίκμα να στέλνει το ματς στην παράταση και τον Τζόρνταν Λόιντ να μη μπορεί να κουβαλήσει μόνος του τους Σέρβους.

Σε καταπληκτική κατάσταση η Άλμπα, νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (90-84) για την 14η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague, ανέβηκε στο 6-7 και πλησίασε ακόμη περισσότερο την οκτάδα, δείχνοντας ότι το φορμάρισμά της δεν είναι σε καμία περίπτωση τυχαίο.

Στο 4-10 οι Σέρβοι, που είδαν τον Τζόρνταν Λόιντ να έχει δύο πόντους έως το 30', να παίρνει φωτιά στο φινάλε, αλλά να μη μπορεί να κουβαλήσει την ομάδα του στη νίκη καθώς ο Κόρι Γουόλντεν, ο μοναδικός πόιντ γκαρντ του Αστέρα, βρέθηκε σε πολύ άσχημο βράδυ.

Ο Λουκ Σίκμα με βολές στο 1.3" της κανονικής διάρκειας έγραψε το 76-76, με την Άλμπα να στερείται ξανά τον βασικό της σέντερ, τον Μπεν Λάμερς, αλλά να έχει 17/20 βολές, 24 ασίστ και να κάνει οκτώ λάθη λιγότερα από τους γηπεδούχους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το καλό ξεκίνημα της Άλμπα (5-11 στο πέμπτο λεπτό), δεν είχε συνέχεια. Οι Σέρβοι ισορρόπησαν γρήγορα το ματς, έτρεξαν ένα επί μέρους 11-4 για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (16-15) και ενώ ήταν ανώτεροι και στο δεύτερο, δεν κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά (37-34). Το ένα τρίποντο της Άλμπα σε εννέα προσπάθειες στο πρώτο δεκάλεπτο δεν την "πλήγωσε" ιδιαίτερα, όμως στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πέτυχαν αυτόν τον πρώτο μικρό στόχο, να πάρουν μια ανάσα και να βάλουν τους αντιπάλους τους σε απόσταση.

Με τον Τζόρνταν Λόιντ να έχει μόλις δύο πόντους από 1/6 σουτ έως το 30', θα περίμενε κάποιος ότι ο Ερυθρός Αστέρας θα βρισκόταν σε δύσκολη θέση. Και όμως, η ομάδα του Βελιγραδίου είχε σημαντικό πλουραλισμό στο σκοράρισμα, μέχρι η Άλμπα να κάνει το δικό της ξέσπασμα, να ισοφαρίσει στο 71-71 με τον Σίβα στο 38' και να γράψει το 76-76 στο φινάλε με βολές του πολύ ψύχραιμου Σίκμα. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία στο 1.3" να πάρουν το ματς, το τρίποντο του Γουόλντεν ήταν όμως εκπρόθεσμο και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί ο Λο και ο Γκιφάι έτρεξαν ένα μικρό 0-4 για το 76-80, με τον Λόιντ να βάζει τρίποντο από τα εννέα μέτρα και τον Γκρέιντζερ να απαντά για το 79-83 με τον ίδιο τρόπο. Ήταν το σημείο που η Άλμπα καθάρισε το ματς, για την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Περούγκα, Σούκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 37-34, 57-48, 76-76 (κ.α.), 84-90

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ομπράντοβιτς): Ο' Μπράιαντ 12 (4/10 σουτ, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Γουόλντεν 9 (1/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόιντ 21 (3/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Ουσκόκοβιτς 8 (2), Νταβίντοβατς 4 (2/6 σουτ), Λάζιτς 3 (1), Ριθ 6 (3/4 δίποντα), Ντόμπριτς 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Σιμόνοβιτς, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 4 (2/6 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίμανιτς 3 (1), Κούζμιτς 1

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Λο 21 (4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ), Σίβα 19 (2/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκιφάι 9 (1), Ντέλοου, Μάτισεκ, Σνάιντερ 5 (1), Νίκιτς, Ολίντε 6 (7 ριμπάουντ), Τίμαν 13 (5/12 δίποντα), Γκρέιντζερ 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σίκμα 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 18/38 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 12/14 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 8 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 20/39 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 17/20 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 9 επιθετικά), 24 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 15η αγωνιστική ο Ερυθρός Αστέρας θα υποδεχθεί τη Βαλένθια (18/12 στις 20:00), ενώ η Άλμπα Βερολίνου θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (17/12 στις 21:00).