Ερυθρός Αστέρας - Μπάγερν 76-78: Ακάθεκτοι Βαυαροί με 27αρα Μπάλντουιν

Ο Μπάλντουιν ντριμπλάρει στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό
Ο Μπάλντουιν ντριμπλάρει στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό EUROKINISSI

Με τον Μπάλντουιν να σταματάει στους 27 πόντους και τον Λούτσιτς να σημειώνει 10 πόντους του στο τελευταίο 4λεπτο του αγώνα, η Μπάγερν επιβλήθηκε με 78-76 του Ερυθρού Αστέρα στην Σερβία και εξακολουθεί να βλέπει 4αδα

Ακάθεκτη η Μπάγερν. Οι Γερμανοί τα είδαν όλα στην Σερβία κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, αλλά με ηγέτη τον Γουέιντ Μπάλντουιν (27 πόντοι) και καθοριστικό τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς (10 πόντοι, όλοι στο τελευταίο 4λεπτο του αγώνα) πήραν την νίκη με 76-78.

Στο 17-10 ανέβηκε η Μπάγερν, που εξακολουθεί να έχει βλέψεις που φτάνουν μέχρι την τετράδα, στο 7-20 έπεσε ο Ερυθρός Αστέρας, που πάλεψε βλέποντας τον Λόιντ να σταματάει στους 26 πόντους, αλλά στο τέλος δεν άντεξε.

Αξιοσημείωτο σίγουρα ήταν το γεγονός πάντως ότι η Μπάγερν ολοκλήρωσε τον αγώνα χωρίς να καταφέρει να πάρει έστω ένα επιθετικό ριμπάουντ (!), ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 19 ριμπάουντ, όλα αμυντικά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για όσους το παρακολούθησαν, αφού έπειτα από 5 λεπτά αγώνα το σκορ ήταν... 0-4 για την Μπάγερν. Σταδιακά πάντως οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν - έστω και με δυσκολία - τον δρόμο προς το καλάθι, με την Μπάγερν να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 10-15.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πολύ δυνατά και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 15-2 ξέφυγε με 27-19, παίρνοντας το πάνω χέρι στο παιχνίδι, με την Μπάγερν να μειώνει σε 33-31 λίγο αργότερα, αλλά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 35-31.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους γηπεδούχους πάντως να καταφέρνουν κάποια στιγμή χάρη σε ένα μικρό ξέσπασμα να ξεφύγουν με 43-36, αλλά και με 51-41 λίγο αργότερα, πηγαίνοντας τελικά στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 57-51. Η Μπάγερν όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Στην τέταρτη περίοδο οι Γερμανοί συνέχισαν να βρίσκονται σε απόσταση βολής. Και μετά ήρθε η έκρηξη. Με το σκορ στο 68-62, οι Βαυαροί ξέσπασαν και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 14-3 έφεραν τα πάνω-κάτω και ξέφυγαν με 71-76, με τον Λούτσιτς να έχει σημειώσει τους 8 από τους 14 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα. Ο Ερυθρός Αστέρας πάλεψε στο τέλος να ανατρέψει τα δεδομένα, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τέλος την έκταση της ήττας του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Σούκις, Σίλβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 35-31, 57-50, 76-78

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονσιτς): Γουόλντεν 15 (2), Λόιντ 26 (2), Ουσκόσοβιτς 5, Νταβίντοβατς 3 (1), Λάζιτς 2, Ντόμπριτς 13 (1), Σιμόνοβιτς 5 (1), Γιαγκοντιτς-Κουρίτζα 7 (1), Κούζμιτς

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουίλερ-Μπαμπ 6 (1), Μπάλντουιν 27 (3), Κρέμερ, Σίλει 3 (1), Ρέινολντς 13, Λούτσιτς 10 (2), Αμέιζ, Τσίπσερ 2, Γκιστ 6, Τζόνσον, Σίσκο 9 (3), Ραντόσεβιτς 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 19/34 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 14/16 βολές, 28 ριμπάουντ (22 αμυντικά 6 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 κόψιμο

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 18/29 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 12/19 βολές, 19 ριμπάουντ (19 αμυντικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 κόψιμο

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Για την 28η αγωνιστική ο Ερυθρός Αστέρας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό (5/3, 21:00), ενώ η Μπάγερν θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (4/3, 21:30).

Photo Credits: Eurokinissi