EUROBASKET

Εθνική Κορασίδων: Ήττα από τη Γερμανία

Η Εθνική Κορασίδων ηττήθηκε από τη Γερμανία (54-44) και στο φινάλε του EuroBasket των Σκοπίων θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία (30/8, 17:00) με φόντο την ενδέκατη θέση της διοργάνωσης.

Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (η Γερμανία πήρε τα 14/34 ριμπάουντ στην ελληνική ρακέτα) και η αστοχία σε δίποντα (14/38), τρίποντα (2/12) και βολές (10/19) οδήγησαν την Εθνική Κορασίδων σε ήττα από τη Γερμανία με 54-44, σε αγώνα κατάταξης του EuroBasket των Σκοπίων.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε σε θέση να ακολουθεί από το πρώτο δεκάλεπτο, έκανε προσπάθεια ανάκαμψης στην τρίτη περίοδο, αλλά στο φινάλε είχε μείνει από δυνάμεις και επιλογές στην επίθεση. Η Λαμπρινή Πολυμένη (16 πόντοι με 5/12 σουτ) και η Ελένη Μποσγανά (14 πόντοι με 5/18 σουτ) ήταν οι μοναδικές που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο θα ολοκληρώσει την πορεία του στη διοργάνωση με αγώνα απέναντι στην Ουγγαρία το απόγευμα της Παρασκευής (30/8, 17:00).

Το διακύβευμα της τελευταίας αναμέτρησης θα είναι η ενδέκατη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 30-20, 40-36, 54-44.

ΕΛΛΑΔΑ (Μπακογιώργος): Μποσγανά 14 (5/12 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Μαυράκη, Πολυμένη 16 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Πρίφτη 1, Θεοδοσουλάκη 2 (1/6 σουτ), Δασκουλίδου 2, Γρηγοροπούλου 5, Καρατάσιου, Κελεμένη, Κούκη, Παπαδοπούλου 4.

Ομαδικά στατιστικά - Ελλάδα: 14/38 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 10/19 βολές, 25 ριμπάουντ (20+5), 10 ασίστ, 24 λάθη, 17 κλεψίματα, 3 τάπες.