ΤΟΥΡΚΙΑ

Φενέρμπαχτσε - Μπεσίκτας 83-92: Ο σούπερ Μπλάκμον διέλυσε μόνος του τη Φενέρ

Ο Ντεσόν Πιέρ της Φενέρμπαχτσε, απέναντι στην Μπεσίκτας
Ο Ντεσόν Πιέρ της Φενέρμπαχτσε, απέναντι στην Μπεσίκτας FENERBAHCE BEKO MEN'S BASKETBALL OFFICIAL TWITTER ACCOUNT

Ένα πολύ μεγάλο διπλό πέτυχε η Μπεσίκτας, καθώς πέρασε από την Ulker Sports Arena, επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με 83-92, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Τζέιμς Κουμάρ Μπλάκμον (32 πόντους, 7/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

Η Μπεσίκτας, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Τζέιμς Κουμάρ Μπλάκμον (32 πόντους, 7/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) πήρε ένα μεγάλο διπλό κόντρα στη Φενέρμπαχτσε (83-92) αναγκάζοντάς την στην 4η ήττα της στο τουρκικό πρωτάθλημα. Για τους ηττημένους, ο Ντεσόν Πιέρ έβαλε 16 πόντους, 3/7 σουτ, 8/9 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ενώ ο Μελίχ Μαχμούτογλου 19 πόντους, 6/15 σουτ, 2/8 τρίποντα, 2 ασίστ.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι έξω από τη γραμμή των 6,75μ. με τους Πιέρ και Μαχμούτογλου να στέλνουν τη διαφορά στο +8 (27-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπεσίκτας έτρεξε ένα 11-0 σερί, (με καλάθια των Μπλάκμον και Χαλταλί) πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ να έχει ένα μικρό προβάδισμα επτά πόντων (46-39).

Το δεύτερο μέρος συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό -την Μπεσίκτας να προσπαθεί κυρίως από την περιφέρεια- τη Φενέρμπαχτσε να έχει σε πολύ καλή μέρα τους Ντεσόν Πιέρ και Μελίχ Μαχμούτογλου, όμως ο εκπληκτικός Τζέιμς Κουμάρ Μπλάκμον, ήταν αυτός που όχι μόνο κράτησε στο ύψος των περιστάσεων την ομάδα του (65-66 το σκορ της τρίτης περιόδου), αλλά έδωσε στην Μπεσίκτας την ευκαιρία να κοιτάξει στα μάτια τους γηπεδούχους στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Στα 5 λεπτά για το φινάλε, η ομάδα του Αχμέτ Καντεμίρ, πήρε και πάλι το προβάδισμα, αυτή τη φορά με +5, με τρίποντο του Φουρκάν Χαλταλί, ο οποίος βοήθησε αρκετά επιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (75-85), με τη Φενέρ να χάνει το μυαλό της και αρκετά σουτ έξω από την περίμετρο, με αποτέλεσμα να έρθει η 4η ήττα για φέτος στο τουρκικό πρωτάθλημα με 83-92.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 46-39, 65-66, 83-92

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 7 (0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκούντουριτς 10 (4 λάθη), Πιέρ 16 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντουβερίογλου 8 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουλάνοβας 7 (3 ασίστ), Χάμιλτον 4 (2 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου 19 (6/15 σουτ, 2/8 τρίποντα, 2 ασίστ), Μπιμπέροβιτς 2, Ονάν, Σιπάχι, Καντάν 5, Ντίξον 5 (2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 17/29 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 19/21 βολές, 23 ριμπάουντ (17 αμυντικά + επιθετικά), 18 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ

Οι επόμενες υποχρεώσεις της Φενέρμπαχτσε: Η Φενέρμπαχτσε θα ταξιδέψει στην Μόσχα, για να αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ (22/1, 19:00), για την 21η αγωνιστική της EuroLeague.