ΤΟΥΡΚΙΑ

Φενέρμπαχτσε - Τόφας 81-84: Από ωραίος έγινε... μοιραίος ο Νάντο Ντε Κολό

Ο Νάντο Ντε Κολό απέναντι στην Τόφας
Ο Νάντο Ντε Κολό απέναντι στην Τόφας FENERBAHCE BEKO MEN'S BASKETBALL OFFICIAL TWITTER ACCOUNT

Η Φενέρμπαχτσε δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τόφας, με αποτέλεσμα να ηττηθεί στο φινάλε με 84-81, από ένα μοιραίο λάθος του Γκούντουριτς και ένα άστοχο σουτ του Ντε Κολό στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Νάντο Ντε Κολό από εκεί που ήταν ο καλύτερος παίκτης της Φενέρμπαχτσε (22 πόντους, 3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 10 λάθη), έγινε ο μοιραίος στο φινάλε, αφού αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς με την Τόφας, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με 84-81 στην 21η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος. Προηγουμένως ο Μάρκο Γκούντουριτς έκανε λάθος πάσα και έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι φάνηκαν να πατούν καλύτερα στο παρκέ και έβρισκαν πολύ ευκολότερα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Η Φενέρμπαχτσε όμως με κατάφερε με τον Νάντο Ντε Κολό να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά στο σκορ με 25-22, με τους φιλοξενούμενους όμως να βάζουν μεγάλα σουτ με τον Τζερόμ Σίμονς και όχι μόνο να ανακτούν το προβάδισμα, αλλά να περνούν ξανά μπροστά με +2 λίγο πριν ηχήσει η κόρνα για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, παρότι η Φενέρ πραγματοποίησε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο ανέβασε και τη διαφορά για πρώτη φορά στον αγώνα στο +9 (με τρίποντα των Ντε Κολό και Ντεσόν Πιέρ), η Τόφας έτρεξε ένα δικό της σερί 8-0 και ανέκτησε το χαμένο έδαφος. Δύο λεπτά πριν το φινάλε και ενώ το σκορ ήταν 79-74 υπέρ των φιλοξενούμενων, ο Ντε Κολό ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές, έφτασε τους 22 πόντους και μείωσε στον έναν πόντο (79-80). Ο Γκούντουριτς στην αμέσως επόμενη φάση βρήκε ανοιχτό γήπεδο, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και πέτυχε τον 5ο μόλις πόντο του, για να δώσει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (81-80). Ο Γκούντουριτς στα 25" πριν το τέλος, έκανε λάθος πάσα, ο Πάρσελ έκλεψε την μπάλα και κάρφωσε με μανία στο καλάθι της Φενέρ. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν στην τελευταία επίθεση και ο Νάντο Ντε Κολό έγινε μοιραίος του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 41-39, 63-54, 81-84

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Γκούντουριτς 7 (1/5 τρίποντα), Ντε Κολό 24 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 10 λάθη), Πιέρ 16 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βέσελι 9 (3 ασίστ), Ντουβερίογλου 4, Μαχμούτογλου 3, Μπιμπέροβιτς 9 (3/4 τρίποντα), Μπαρτέλ 8 (5 ασίστ), Σιπάχι 1, Καντάν, Ντίξον

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 18/33 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 18/26 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 8 επιθετικά), 24 ασίστ, 22 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Photo Credits: Fenerbahçe Beko Men's Basketball Official Twitter Account