ΗΡΑΚΛΗΣ

Φιλική νίκη του Ηρακλή επί του Άρη

Η ομάδα του Ηρακλή επικράτησε του Άρη με 72-67, σε φιλικό παιχνίδι που διαδραματίστηκε στο Ιβανώφειο.

Λίγο πριν την έναρξη της Basket League 2020-21, Ηρακλής και Άρης έδωσαν ένα δυνατό φιλικό τεστ, με σκοπό να δουν σε τι κατάσταση βρίσκονται.

Οι γηπεδούχοι την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ, ενώ οι "κιντρινόμαυροι" τον Χαρίλαο Τρικούπη.

Στα του ματς, ο Άρης μπορεί να ξεκίνησε καλύτερα και να πήρε προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με 14-17, ο Ηρακλής όμως είχε απαντήσεις κυρίως από την περιφέρεια, εκμεταλεύοντας τα λάθη και τα κενά του Άρη, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο όντας μπροστά με 35-31.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου πήρε την μεγαλύτερη διαφορά με +13, μετά από επιμέρους 12-3 στα πρώτα 4 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί με τις αλλαγές του Σάββα Καμπερίδη και με μπροστάρη τον Κουζέλογλου, που σκόραρε 10 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο, ο Άρης κατάφερε να περάσει μπροστά με 61-60.

Ο Ηρακλής όμως είχε λύσεις και πάλι, κυρίως με τον Σανγκς, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 72-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 35-31, 56-45, 72-67

ΗΡΑΚΛΗΣ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Τσίλντρες, Σανγκς 17(3), Σχίζας 3(1), Καββαδάς 7, Τσαϊρέλης 8, Φίλιος, Μπόουλιν 3(1), Μουρ 8(2), Βεργίνης 6(2),Ντάνιελ 7, Χάνλαν 13(2).

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Σούλερ 13(1), Σταμάτης 6(2), Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 4, Μιλόσεβιτς 4, Χαριτόπουλος 1, Κουζέλογλου 15(2), Καλαϊτζίδης, Τσάλμερς 10(1), Νετζήπογλου, Ντραγκίσεβιτς 2, ΝτεΚόζι 10(2).