NBA

Μπακς - Σπερς 120-113: Μάτζικ Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε φάση από τον αγώνα Μπακς - Σπερς (20/3/2021)
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε φάση από τον αγώνα Μπακς - Σπερς (20/3/2021) 2021 AP PHOTO/MORRY GASH

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ισοφαρίζει το career-high του με 15 ασίστ, οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν τους Σαν Αντόνιο Σπερς (120-113) και έφτασαν τα 11 θετικά αποτελέσματα στα τελευταία 12 ματς.

Έντεκα νίκες στα τελευταία δώδεκα ματς μετρούν οι Μπακς, που επικράτησαν τα ξημερώματα της Κυριακής (21/3) και των Σπερς (120-113) στην επιστροφή τους στο Μιλγουόκι. Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο έκανε καλή εμφάνιση, με τον Greek Freak να ηγείται στο ντεμπούτο του Πι Τζέι Τάκερ με τα Ελάφια μετά από τις δύο ανταλλαγές που έστειλαν τους Ντι Τζέι Όγκαστιν - Ντι Τζέι Γουίλσον στο Χιούστον και τον Τόρι Κρεγκ στο Φοίνιξ.

Σε τρομερή κατάσταση ο Αντετοκούνμπο, ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 15 ασίστ και έχασε για δύο ριμπάουντ το 26ο triple-double του, που θα ήταν το τέταρτο στα τελευταία πέντε ματς (στα οποία παρεμπιπτόντως μετράει 29.2 πόντους, 11.8 ριμπάουντ και 10.2 ασίστ ανά 35.6 λεπτά). Σε 33:40 είχε 26 πόντους από 7/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ και 15 τελικές πάσες, δύο φάουλ και τρία λάθη. Ο Τζρου Χόλιντεϊ (21 πόντοι από 6/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/3 βολές), ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο (12 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα) κι ο Κρις Μίντλετον (23 πόντοι από 6/12 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) ακολούθησαν, ενώ ο Πι Τζέι Τάκερ έπαιξε 12:44 και είχε ένα άστοχο τρίποντο.

Στο 27-14 πλέον το Μιλγουόκι που έχει 16-5 εντός έδρας, στο 22-17 το Σαν Αντόνιο που έχει 12-7 εκτός έδρας. Με τους Ντεζούντε Μάρι - Πάτι Μιλς εκτός αγώνα και με τον ΛαΜάρκους Όλντριτζ εκτός ομάδας οι Σπερς πάλεψαν όσο μπορούσαν, ο Λόνι Γουόκερ (31 πόντοι από 8/11 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) κι ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν (22 πόντοι, 13 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι, όμως δεν είχαν το βάθος, το ταλέντο και την ποιότητα για να φρενάρουν τους ανώτερους και πιο γεμάτους αντιπάλους τους.

Εντός έδρας θα γίνουν και οι επόμενοι τέσσερις αγώνες των Μπακς με τους Πέισερς (ξημερώματα Τρίτης στις 03:00 ώρα Ελλάδας), με τους Σέλτικς (ξημερώματα Πέμπτης στη 01:30 και ξημερώματα Σαββάτου και πάλι στη 01:30) και με τους Νικς (ξημερώματα Κυριακής στις 02:00). Ευκαιρία για το Μιλγουόκι να πλησιάσει κι άλλο την κορυφή της Ανατολής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Γιάννη να έχει πέντε πόντους και δύο ασίστ, οι Μπακς μπήκαν στο ματς στόχο να μην αφήσουν χώρους στον ΝτεΡόζαν για σουτ μέσης απόστασης και να ελέγξουν το αμυντικό ριμπάουντ. Ο αγώνας είχε δυνατές μονομαχίες, Αντετοκούνμπο, Γουόκερ και ΝτιΒιντσέντζο όλοι είχαν από ένα χτύπημα στα πρώτα λεπτά, με τον Πι Τζέι Τάκερ να αλλάζει τον Greek Freak 4:32 πριν από το τέλος της περιόδου με το σκορ στο 16-21. Ο Γιάννης πήγε στα αποδυτήρια, γύρισε μετά από λίγα λεπτά στον πάγκο, είδε τη δεύτερη πεντάδα των Σπερς να κάνει καλή δουλειά στο σκοράρισμα και να κλείνει το δωδεκάλεπτο με προβάδισμα επτά πόντων (26-33), καθώς το Μιλγουόκι σούταρε με 44% και το Σαν Αντόνιο με 54% έχοντας μόλις ένα λάθος.

Οι Σπερς βρέθηκαν και στο +14 (28-42) δύο λεπτά μέσα στη δεύτερη περίοδο, οι Μπακς με τον Αντετοκούνμπο να γυρίζει στο ματς όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά, αλλά πέρασαν και μπροστά (43-42) με σερί 15-0 και την πέμπτη ασίστ του ηγέτη τους, για να καλύψουν άμεσα μέσα από την άμυνά τους ένα πολύ κακό διάστημα στον αγώνα. Το 57-50 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα ενός επί μέρους 29-8 από τη στιγμή που το Σαν Αντόνιο προηγήθηκε με 14, αν και οι γηπεδούχοι μετρούσαν 6/18 τρίποντα, επίδοση που δεν τους επέτρεψα να βρεθούν μπροστά με ακόμη μεγαλύτερη διαφορά.

Με τον Αντετοκούνμπο να ισορροπεί σε σκοράρισμα και δημιουργία, αλλά τους Σπερς να κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα και να έχουν πιο αποτελεσματική άμυνα κοντά στο καλάθι, το ματς έγινε ντέρμπι στο ξεκίνημα του β' μέρους. Ο Γουόκερ έβαλε τρίποντο για το 71-69 και ο Μπουντενχόλζερ κάλεσε timeout στο 30', με την εικόνα του ματς να παραμένει ίδια σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου την οποία έκλεισε με 3/3 βολές σχεδόν σε νεκρό χρόνο ο Τζρου Χόλιντεϊ για το 88-84.

Δύο ασίστ του Γιάννη (η 10η και η 11η) σε τρίποντα των Λόπεζ - Φορμπς έβαλε τους Μπακς στο +5 (94-89) στο ξεκίνημα της τέταρτης, η 13η (ρεκόρ σεζόν) έγραψε το 103-94 στα μέσα της περιόδου, το κάρφωμά του έκανε το 115-104 και όσο κι αν έβρισκαν λύσεις οι Σπερς με περιφερειακά σουτ, τόσο ο Μπουντενχόλζερ χρησιμοποιούσε σωστά τα timeouts για να τους κόβει την φόρα μέχρι η ομάδα του να φτάσει στη νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-33, 57-50, 88-84, 120-113

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 23 (6/12 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 26 (7/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Λόπεζ 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), ΝτιΒιντσέντζο 12 (1/7 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 21 (6/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόνατον 11 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πόρτις 6 (5 ριμπάουντ), Τάκερ, Φορμπς 10 (2), Νουόρα, Μέριλ

ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς): ΝτεΡόζαν 22 (7/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Τζόνσον 17 (7/15 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πολτλ 8 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουόκερ 31 (8/12 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουάιτ 6 (0/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιούμπανκς 7 (1), Γκέι 15 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βασέλ 7 (1), Τζόουνς, Γουέδερσπουν

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 31/54 δίποντα, 14/38 τρίποντα, 16/18 βολές, 53 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Σπερς: 34/63 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 9/10 βολές, 47 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη

Photo credits: 2021 AP Photo/Morry Gash