EUROCUP

Γκραν Κανάρια - Μονακό 74-76: Με buzzer beater του Γκρέι στους τελικούς του EuroCup

Η Μονακό πήρε την πρόκριση στους τελικούς του EuroCup, καθώς επικράτησε της Γκραν Κανάρια 76-74, με buzzer-beater του Ρομπ Γκρέι.

Σ' ένα ματς-θρίλερ, η Μονακό επικράτησε στο φινάλε της Γκραν Κανάρια 76-74, χάρη στο μεγάλο buzzer-beater του Ρομπ Γκρέι (9 πόντους), ο οποίος στο ένα δευτερόλεπτο σηκώθηκε και ευστόχησε για δύο πόντους, για να στείλει την ομάδα του στην τελική φάση του EuroCup, εκεί που θα περιμένει μέχρι την Τετάρτη (14/4, 21:45) να μάθει τον αντίπαλό της.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μάρκος Νάιτ, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους, από 8/12 δίποντα, με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Ντε Μποστ και Ο' Μπράιεν, οι οποίος σημείωσαν από 15 πόντους ο καθένας. Όσο για τους ηττημένους, ο Στάνλει Οκόγε έβαλε 15 πόντους, από 3/5 τρίποντα, με 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν μερικά εύκολα καλάθια με τον Όλιβερ Στέβιτς και να παίρνουν ένα προβάδισμα έξι πόντων. Οι Γάλλοι συνέχιζαν να σκοράρουν, ισοφάρισαν και με δύο μεγάλα σουτ του Ο' Μπράιεν ο οποίος είχε 11 πόντους στο ημίχρονο, πήραν μία διαφορά δέκα πόντων στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Μονακό ανέβασε την απόδοσή της, έπαιξε καλύτερη άμυνα και έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Φίζακ. Ο Αλεξάντερ Μπαλτσερόβσκι πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωσε την διαφορά στο καλάθι, δίνοντας ελπίδες στην Γκραν Κανάρια. Από εκεί και πέρα, τα συνεχόμενα λάθη των Ισπανών στα τελευταία λεπτά, δεν τα εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Μίτροβιτς, ο Αλμπισί κέρδισε στα 4" πριν από το τέλος τρεις βολές, ενώ το σκορ ήταν στο 74-71, ισοφάρισε, όμως ο Ρομπ Γκρέι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο ένα δευτερόλεπτο πριν από το φινάλε, πήρε την μπάλα, σκώθηκε για δίποντο και ευστόχησε, χαρίζοντας τη νίκη και την μεγάλη πρόκριση στους τελικούς του EuroCup.

Εκεί θα βρει το νικητή του ζευγαριού Βίρτους Μπολόνια - Ούνικς Καζάν, καθώς μετά από το σημερινό αποτέλεσμα και την ισοφάριση των Ρώσων σε 1-1 (85-81), τα πάντα θα κριθούν την Τετάρτη (14/4, 21:45) στην Μπολόνια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλκοτς, Βικλίτσκι, Αμπροσόβ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 35-45, 56-58, 74-76

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Φίζακ): Κιλπάτρικ 7, Μπαλτσερόβσκι 12 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Οκόγε 15 (3/5 τρίποντα), Αλμπισί 3, Σλότερ 2, Ντίμσα 6, Σούρνα , Ντιοπ, Κοστέλο 9 (9ριμπάουντ), Μπεϊράν 4, Στέβις 8 (4/4 βολές)

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Μποστ 15 (4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντεμαχίς, Τσουπά, Ίνγκλις 12 (6/9 δίποντα, 7ριμπάουντ), Νάιτ 17 (8/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Εντογέ, Γεγκέτ, Ο' Μπράιεν 15 (4/6 δίποντα), Λεσόρ 8 (6 ριμπάουντ), Γκρέι 9 (2/6 δίποντα, 5/6 βολές)

Photo Credits: Eurocup Basketball