ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ

Γύρισε ο Πάντερ, βομβάρδισε την Καντού ο Ροντρίγκεθ

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ της Αρμάνι Μιλάνο
Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ της Αρμάνι Μιλάνο EUROKINISSI

Το βράδυ που ο Κέβιν Πάντερ γύρισε στη σύνθεση της Αρμάνι Μιλάνο, το ίδιο βράδυ ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έβαλε οκτώ τρίποντα για να οδηγήσει την ομάδα του σε εκτός έδρας νίκη (89-71) επί της Καντού.

Με επί μέρους σκορ 14-30 στο τρίτο δεκάλεπτο, η Αρμάνι Μιλάνο γύρισε την εις βάρος της κατάσταση και επικράτησε εκτός έδρας της Καντού (89-71) για την 8η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Ο Κέβιν Πάντερ γύρισε στα παρκέ μετά από τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε τον τελευταίο ενάμιση μήνα, αλλά δεν είχε ρυθμό (2 πόντοι σε 14 λεπτά από 1/5 σουτ), ο Τζίτζι Ντατόμε ξεκουράστηκε και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ "ξεμπούκωσε" καθώς σε 23 λεπτά πέτυχε 24 πόντους, όλους από την περιφέρεια με 8/10 τρίποντα! Ο "Τσάτσο" μοίρασε και έξι ασίστ, την ώρα που οι Σιλντς, ΛεΝτέι, Χάινς ακολουθούσαν.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα είχε 23 τελικές πάσες για οκτώ λάθη, 11/22 τρίποντα και άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα στο δεύτερο μέρος, στο οποίο δέχθηκε 27 πόντους ενώ είχε παθητικό 24 στο πρώτο και 20 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Τζέιμι Σμιθ με 18 πόντους από 3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 6/7 βολές, σε 31 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 44-43, 58-73, 71-89

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 2 (1/5 σουτ), ΛεΝτέι 12 (4/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μορέτι, Μίτσοβ 7 (5/6 βολές), Μορασκίνι 2, Ροντρίγκεθ 24 (8/10 τρίποντα), Μπιλίγκα 6, Τσιντσαρίνι 4, Σιλντς 13 (1), Μπρουκς 5, Χάινς 14 (7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 24/43 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 8/12 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 8 λάθη