Η Αναντολού Εφές έκανε "αποτοξίνωση" από το ΟΑΚΑ, με τα δεύτερα το 86-67 επί της Αφιόν

Ο Βασίλιε Μίτσιτς της Αναντολού Εφές σε στιγμιότυπο από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ EUROKINISSI

Μερικά απίθανα νούμερα έγραψαν τα... δεύτερα της Αναντολού Εφές στο ματς με την Αφιόν, με τους Μίτσιτς - Σιμόν να παίζουν λίγο και τους Λάρκιν, Μπομπουά, Ντάνστον να μένουν εκτός αναμέτρησης.

Δύο μέρες μετά από τη μεγαλειώδη εμφάνιση του Βασίλιε Μίτσιτς στο ΟΑΚΑ, η Αναντολού Εφές συνέχισε την πορεία της στο τουρκικό πρωτάθλημα με εύκολη νίκη (86-67) επί της Αφιόν Μπελεντίγε.

Οι Σέιν Λάρκιν, Ροντρίγκ Μπομπουά, Μπράιαντ Ντάνστον έμειναν εκτός αγώνα, ο Εργκίν Αταμάν στηρίχθηκε στα δεύτερα και είδε κάποια... ιδιαίτερα χαρακτηριστικά όπω τα 6/31 τρίποντα, αλλά και τα 19 επιθετικά ριμπάουντ, τα μόλις έξι λάθη, τα 18 κλεψίματα και τους 31 πόντους στον αιφνιδιασμό (!) απέναντι σε έναν αντίπαλο περιορισμένων δυνατοτήτων.

Ο Μίτσιτς είχε 15 πόντους, πέντε ασίστ και τρία κλεψίματα σε 14 λεπτά, ο Σιμόν έπαιξε 13 λεπτά και ο Σερτάτς Σανλί επέστρεψε μετά από την περιπέτεια με τον κορονοϊό, ενώ πρώτοι σκόρερ της Αφιόν ήταν οι Πολ Λάισνερ (19 πόντοι από 5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/3 βολές σε 35:37) και Τζέι Πι Μακούρα (17 πόντοι από 4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές) με τον τελευταίο να αγγίζει το triple-double με πόντους, ριμπάουντ και... λάθη (17/8/8) σε 24 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 41-36, 69-51, 86-67

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Γκαζί 9 (1), Μορμάν 14 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Τουντσέρ 2 (1/8 σουτ), Πλάις 14 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Άντερσον 8 (4/13 σουτ, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σαϊμπίρ 10 (1), Μπαλμπάι, Σεζγκιούν, Μπαϊρακτάρ, Σανλί 9 (2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Μίτσιτς 15 (6/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σιμόν 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 30/53 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 8/10 βολές, 38 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 19 επιθετικά), 21 ασίστ, 18 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 6 λάθη