STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ιωνικός - Άρης 68-64: Νίκησε ο λιγότερο κακός

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Ιωνικός - Άρης για τη Stoiximan Basket League
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Ιωνικός - Άρης για τη Stoiximan Basket League EUROKINISSI

Ιωνικός και Άρης πάλεψαν σκληρά στον Πλάτωνα, με την ομάδα της Νίκαιας να παίρνει τη νίκη στις λεπτομέρειες (68-64) και να ανοίγει το 2021 με θετικό τρόπο. Παίκτης των δύο πόντων κράτησε τους κιτρινόμαυρους στο ματς μέχρι το τέλος (VIDEOS).

Την τέταρτη νίκη του σε δέκα αγώνες πήρε το απόγευμα της Κυριακής (3/1) ο Ιωνικός, που επικράτησε του Άρη (68-64) σε ένα πολύ δυνατό και όχι αρκετά ποιοτικό ματς στο κλειστό του Πλάτωνα για τη 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα της Νίκαιας δυσκολεύθηκε περισσότερο απ' όσο περίμενε απέναντι στους Θεσσαλονικείς που έπαιξαν για άλλο ένα ματς χωρίς τους Ιγκόρ Μιλόσεβιτς - Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς, είδαν τους Μάριο Τσάλμερς - Τζαμάλ Σούλερ να βγάζουν τον αγώνα με τραυματισμούς, έκαναν ό,τι μπορούσαν, μάλλον ξεπέρασαν τους εαυτούς τους, πήραν το ματς σε χαμηλό σκορ, έπεσαν όμως στο 3-6.

Άνταμ Σμιθ και Τόρλιν Φιτζπάτρικ ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας της Νίκαιας που είχε αρνητικό πρόσημο στην κατηγορία ασίστ/λάθη, την ώρα που ο Τζαμάλ Σούλερ ξεχώριζε από τον Άρη στο σκοράρισμα κι ο Διαμαντής Σλαφτσάκης κέρδιζε τον τίτλο του MVP παρά τους δύο πόντους του. Ο έμπειρος περιφερεικός έκανε απίθανη δουλειά στην άμυνα και χωρίς αυτόν οι κιτρινόμαυροι δεν θα είχαν αντέξει μέχρι το φινάλε.

Το καλό ξεκίνημα του Ιωνικού άφησε την εντύπωση ότι το ματς θα εξελιχθεί σε παράσταση για έναν ρόλο. Το 10-3 και το 14-8 στο έκτο λεπτό δεν τρόμαξαν όμως τους κιτρινόμαυρους, που έμειναν κοντά στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14) με τους γηπεδούχους να έχουν 7/22 σουτ (1/7 τρίποντα) και να μη μπορούν να χτίσουν μια μεγαλύτερη διαφορά. Με τον Σλαφτσάκη να κάνει πράγματα και θαύματα στην άμυνα, ο Άρης άλλαξε την εικόνα του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκείνος μαζί με τον Λιτλ ισορρόπησαν τον αγώνα, πριν ο Αμερικανός βάλει και μπροστά (34-33) την ομάδα του λίγο πριν από το ημίχρονο.

Στις αρχές του β' μέρους ο Ιωνικός έψαξε ένα ξέσπασμα, ο Τολιόπουλος έβαλε τρίποντο για το 46-42 στο 25' και εκεί οι γηπεδούχοι έδειξαν έτοιμοι να πετύχουν τον στόχο τους, όμως ο Χαριτόπουλος κράτησε ξανά όρθιο τον Άρη που έκανε μια πραγματική υπερπροσπάθεια και με τους Σλαφτσάκη - Σούλερ να ξεχωρίζουν σε άμυνα κι επίθεση αντίστοιχα, πέρασε ξανά μπροστά (51-50) λίγο πριν "βγει" η τρίτη περίοδος, με το ματς να εξελίσσεται σε ντέρμπι και τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα σερί για να πάρουν ξανά το προβάδισμα (59-58) στο 32'.

Στο κρίσιμο σημείο, ο Φιτζπάτρικ κι ο Τολιόπουλος έβαλαν από ένα τρίποντο ο κάθε ένας για το 64-59 στο 34', ο Μαυροκεφαλίδης σκόραρε για το 68-64 στο 38', ο Κουζέλογλου αστόχησε σε λέι-απ στα 40" και εκεί ο Άρης έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για να διεκδικήσει τη νίκη. Στα 16.7" οι κιτρινόμαυροι είχαν άλλη μία ευκαιρία, όμως ο Λιτλ βρήκε σίδερο σε τρίποντο από την κορυφή για να πάρουν οι γηπεδούχοι το ματς έστω και δυσκολότερα απ' όσο περίμεναν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Μαλαμάς, Ζαχαρής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 34-34, 53-51, 68-64

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 14 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πριτζέτ 5 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Έλμορ 3 (1/6 σουτ), Μαυροκεφαλίδης 10 (4/9 δίποντα, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χουγκάζ 6 (1/6 σουτ), Πετρόπουλος, Φιτζπάτρικ 15 (6/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χόλογουελ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μουχαϊμίν, Τολιόπουλος 9 (3/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη)

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 18 (3/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές), Χαριτόπουλος 4 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Κουζέλογλου 8 (6 ριμπάουντ), Τσάλμερς 4 (1), Ντεκόζι 8 (4/11 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σταμάτης 8 (2), Σλαφτσάκης 2 (0/4 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Φλιώνης, Καλαϊτζίδης 3 (1), Λιτλ 9 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 17/39 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 7/13 βολές, 41 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 15 επιθετικά), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 19 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 14/29 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 12/19 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 8 επιθετικά), 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 11η αγωνιστική ο Ιωνικός θα παίξει με τον Κολοσσό στη Ρόδο (9/1 στις 16:00), ενώ ο Άρης θα υποδεχθεί το Περιστέρι (9/1 στις 19:00).