STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ιωνικός - Λάρισα 83-76 : Βήμα σωτηρίας με 7/7 τρίποντα από τον Χουγκάζ

Ο Νίκος Χουγκάζ σουτάρει στο Ιωνικός - Λάρισα
Ο Νίκος Χουγκάζ σουτάρει στο Ιωνικός - Λάρισα EUROKINISSI

Ο Ιωνικός έκανε σημαντικό βήμα παραμονής και με έναν αλάνθαστο Νίκο Χουγκάζ, νίκησε τη μαχητική Λάρισα με 83-76 για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με τον Νίκο Χουγκάζ να κάνει αλάνθαστη εμφάνιση (23 πόντοι από 1/1 δίποντο και 7/7 τρίποντα), ο Ιωνικός επικράτησε της Λάρισας 83-76 και έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην Stoiximan Basket League. Τι κι' αν οι γηπεδούχοι έχασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο τον Αντώνη Κόνιαρη με τραυματισμό στο γόνατο, οι παίκτες του Αγγέλου βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν το ματς από το -15 και να πανηγυρίσουν την 7η φετινή τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Απ' την άλλη, η Λάρισα αν και έπαιξε χωρίς τους Σμίθ και Γουόσπαν, δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη διαφορά 15 πόντων που είχε χτίσει στο πρώτο μισό του αγώνα και έπεσε θύμα της σκληρής άμυνας του Ιωνικού στα επόμενα 20 λεπτά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Παρά το νευρικό ξεκίνημα και των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά, η Λάρισα άνοιξε το σκορ με τις δύο εύστοχες βολές του Κώττα με τον Μαυροκεφαλίδη να ισοφαρίζει για τον Ιωνικό με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Η Λάρισα έδειξε τη διάθεση της να χτυπήσει κυρίως από την περιφέρεια και πήρε ένα προβάδισμα 10 πόντων στα μισά της πρώτης περιόδου (6-16 στο 5'). Ο Ιωνικός μείωσε στους 5 πόντους με δύο λεπτά για το τέλος της περιόδου, με τη Λάρισα όμως να παίζει καλή άμυνα, τους περιφερειακούς της να είναι μεγάλα κέφια και να κρατά μία σχετικά ασφαλή διαφορά.

Η Λάρισα συνέχισε την καλή εμφάνιση του πρώτου δεκαλέπτου και στην αρχή του δεύτερου, ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους με τρίποντα από τους Καμπερίδη και Καμάρα και έδειξε να πατάει γερά στα πρώτα 14' παιχνιδιού. Ο Ιωνικός ωστόσο βελτιώθηκε στην επίθεση και μείωσε στους 9, αλλά η ευστοχία της Λάρισας έξω από τα 6,75 δεν του επέτρεψε να πλησιάσει περισσότερο και βρέθηκε πάλι πίσω με διψήφια διαφορά (34-49 στο 19'). Κάποια λάθη της Λάρισας επέτρεψαν στον Ιωνικό να πλησιάσει στους 11 πόντους στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια στο τέλος του πρώτου μισού.

Με τον Ιωνικό να ροκανίζει τη διαφορά και να μειώνει στους 6 πόντους, οι γηπεδούχοι φάνηκαν αποφασισμένοι να παλέψουν και να μην χαρίσουν τη νίκη στους Λαρισαίους. Οι παίκτες του Αγγέλου, άρχισαν να παίζουν με περισσότερη υπομονή σε άμυνα και επίθεση, μείωσαν στους πέντε και άσκησαν πίεση στους φιλοξενούμενους που ως εκείνη την ώρα είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Η Λάρισα είδε τον Κώττα να αποβάλλεται με πέντε φάουλ και τον Ιωνικό να πλησιάζει στους δύο πόντους έπειτα από καλάθι και φάουλ που σημείωσε ο Χόλιφιλντ. Ο Ρας απ' την άλλη ήταν αυτός που κρατούσε ζωντανή τη Λάρισα με τον Αμερικανό να κάνει εξαιρετικό ματς στην επίθεση.

Με 10 λεπτά να απομένουν για το τέλος του ματς και τον Ιωνικό στο -5, οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων με τον Νίκο Χουγκάζ να είναι αλάνθαστος και να μειώνει στο δίποντα για τον Ιωνικό. Ο φόργουορντ του Ιωνικού ήταν τρομερός στο τελευταίο δεκάλεπτο και με 2 συνεχόμενα τρίποντα έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα της Νίκαιας. Τη σκυτάλη πήρε ο Βασίλης Τολιόπουλος που παρά την αστοχία του στα τρίποντα, ήταν εύστοχος στα δίποντα και τις βολές ενώ βοήθησε σημαντικά και στη δημιουργία. Ο Γκόρντον με κάρφωμα έφερε τη Λάρισα στο -6 αναγκάζοντας τον Βαγγέλη Αγγέλου να καλέσει τάιμ άουτ και να επαναφέρει την ηρεμία στους παίκτες του. Οι παίκτες του Ιωνικού κράτησαν τη συγκέντρωση τους για τα λεπτά που έμεναν και έφτασαν σε πολύ σημαντική νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π. - Ψαριανός - Τζιοπάνος Ν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-28, 38-49, 58-63, 83-76

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Πετρόπουλος 8 (2/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ασίστ), Πριτζέτ 4 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 15 (3/5 δίποντα, 0/1 τριποντα, 9/10 βολές, 1 ριμπάουντ 1 ασίστ), Χόλογουελ 7 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μουχαϊμίν 5 (0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 11 (2/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ασίστ), Χουγκάζ 23 (1/1 δίποντα, 7/7 τρίποντα, 0/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Χόλιφιλντ 10 ( 4/4 δίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ), Κόνιαρης.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 11 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ), Ουάσινγκτον 8 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολές, 4 ριμπάουντ), Ρας 18 (0/2 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 1 ριμπάουντ), Κώττας 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ 1 ασίστ), Καμαράς 3 (0/1 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Καμπερίδης 5 ( 1/1 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ 4 ασίστ), Μούρτος 4 (2/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σπυρόπουλος 2 (1/1 δίποντα, 1 ριμπάουντ), Παπαδάκης 7 (1/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκόρντον 10 (3/5 δίποντα, 4/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ, 1 κλέψιμο).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 15/26 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 20/25 βολές, 23 ριμπάουντ (16+7) 21 ασίστ, 1 μπλοκ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 15/27 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 13/17 βολές, 27 ριμπάουντ (17+10), 21 ασίστ, 4 μπλοκ 6 κλεψίματα, 19 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Για τη 19η αγωνιστική, ο Ιωνικός θα ταξιδέψει στην Πάτρα για να αντιμετωπίσει τον Προμηθέα, ενώ η Λάρισα υποδέχεται το Περιστέρι.