STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ιωνικός - Μεσολόγγι 100-85: Ανώτερος και πιο ποιοτικός

Ο Νίκος Χουγκάζ σε φάση από την αναμέτρηση Ιωνικός - Μεσολόγγι (6/2/2021)
Ο Νίκος Χουγκάζ σε φάση από την αναμέτρηση Ιωνικός - Μεσολόγγι (6/2/2021) EUROKINISSI

Το περισσότερο βάθος και η ποιότητα του Ιωνικού έκριναν το ματς με το Μεσολόγγι (100-85), με τον Βαγγέλη Αγγέλου να βλέπει τους Σμιθ - Χουγκάζ - Μαυροκεφαλίδη να σκοράρουν 56 πόντους. Πήρε και τη διαφορά η ομάδα της Νίκαιας (VIDEO).

Την πέμπτη νίκη του σε 14 αγώνες της Stoiximan Basket League πήρε το απόγευμα του Σαββάτου (6/2) ο Ιωνικός, που επικράτησε με 100-85 του Μεσολογγίου στο κλειστό της Νίκαιας.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου είχε πλουραλισμό, τους Σμιθ - Χουγκάζ - Μαυροκεφαλίδη σε σπουδαία κατάσταση και περισσότερο βάθος στον πάγκο, απέναντι σε εκείνη του Ντίνου Καλαμπάκου που στηρίχθηκε στον καταπληκτικό Τόντρικ Γκότσερ, μοίρασε 30 ασίστ (!) αλλά δεν έκανε την υπέρβαση και έπεσε στο 4-10 με μόλις μία εκτός έδρας νίκη σε έξι αγώνες.

Ο Ιωνικός πήρε και τη διαφορά, καθώς είχε ηττηθεί με 13 στο ματς του α' γύρου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακός, δυναμικός, αποφασιστικός, ο Ιωνικός μπήκε στο ματς με τον Χουγκάζ να πετυχαίνει επτά γρήγορους πόντους για το 11-2 στο τέταρτο λεπτό, κράτησε το Μεσολόγγι σε απόσταση και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 28-19.

Ο Γκότσερ με 8 πόντους ξεχώριζε από τους φιλοξενούμενους, αυτός μείωσε στους τρεις (30-27) με τρίποντο στο 12', όμως η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Πήγαν ξανά στο +10 (42-32), με καλή αποτελεσματικότητα και κυρίως με μόλις δύο λάθη έως το 15', δεν ήταν το ίδιο λαμπεροί αμυντικά, κράτησαν όμως ένα προβάδισμα επτά πόντων (51-44) στο ημίχρονο χάρη στα 17/29 σουτ και τα τέσσερα λάθη τους.

Με τον Γκότσερ ασταμάτητο, στην κυριολεξία, το Μεσολόγγι έκανε την αντεπίθεσή του στην τρίτη περίοδο. Ο Αμερικανός έφτασε τους 28 πόντους στο φινάλε του δεκαλέπτου (68-65), όμως ο Σμιθ βγήκε στα κρίσιμα μπροστά, ο Τολιόπουλος έβαλε τρίποντο για το 84-73 στο 36' και οι φιλοξενούμενοι συμβιβάστηκαν με τη μοίρα τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Παντελίδης, Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 51-44, 68-65, 100-85

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 23 (3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πριτζέτ 7, Μαυροκεφαλίδης 16 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Χόλογουελ 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Χουγκάζ 17 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρόπουλος 3 (1), Μουχαϊμίν 6, Τολιόπουλος 15 (1/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Χόλιφιλντ

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 4 (4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκότσερ 28 (4/6 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λάνγκφορντ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μοτσενίγος, Πουαριέ 12 (5 ριμπάουντ), Γκριν 15 (4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Ντέιβις, Ναούμης 4, Σαχπατζίδης 6, Χατζηνικόλας 7 (1), Γράβας

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 21/33 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 19/22 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Μεσολογγίου: 23/38 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 6/9 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 10 επιθετικά), 30 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 15η αγωνιστική ο Ιωνικός θα παίξει εκτός έδρας με τον Ηρακλή (27/2 στις 17:00), ενώ το Μεσολόγγι θα υποδεχθεί το Περιστέρι (27/2 στις 20:00).

Photo credits: Eurokinissi