NBA

Καβαλίερς - Νικς 106-103: Νίκησαν γιατί είχαν ένα σούπερ Ντράμοντ

Ο Αντρέ Ντράμοντ απέναντι στους Νικς
Ο Αντρέ Ντράμοντ απέναντι στους Νικς Ⓒ 2021 TONY DEJAK/ASSOCIATED PRESS

Οι Καβαλίερς πήραν μία μεγάλη νίκη (106-103) απέναντι στους Νικς, με τον Αντρέ Ντράμοντ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού, καθώς σημείωσε 33 πόντους και ήταν ο καθοριστικός παράγοντας.

Οι Καβαλίερς με έναν σούπερ Αντρέ Ντράμοντ πήραν τη νίκη κόντρα στους Νικς και ανέβηκαν στο 6-7, έχοντας δίπλα τους, τους Ορλάντο Μάτζικ στην 6η θέση.

Με το παιχνίδι να είναι εξ αρχής ντέρμπι, οι Νικς έκαναν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο 12λεπτο, όμως παρόλα αυτά, οι Καβαλίερς ισορρόπησαν τα πράγματα και με τον Αντρέ Ντράμοντ να σκοράρει συνεχώς και ακατάπαυστα στην ρακέτα των Νικς (33 πόντους, 23 ριμπάουντ), πήραν μία σημαντική νίκη, σ' ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Για τους νικητές, ο Ντράμοντ τελείωσε το ματς έχοντας 33 πόντους με 10/18 σουτ, 23 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Τσεντί Οσμάν, πέτυχε 25 πόντους, με 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, σε 40 λεπτά που αγωνίστηκε. Όσον αφορά τους ηττημένους, ο Τζούλιους Ραντλ κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια, αλλά οι 28 πόντοι, τα 6 ριμπάουντ και οι 6 ασίστ, δεν ήταν αρκετές έτσι ώστε να δώσουν τη νίκη στην ομάδα της Νέας Υόρκης.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-25, 57-55, 80-82, 106-103

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Οσμάν 25 (5 ριμπάουντ), Λάρι Νανς 14 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντράμοντ 33 (23 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Οκόρο 13 (4 ασίστ), Ντότσον 13 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Στίβενς 6 (5 ριμπάουντ), ΜακΓκι 2, Γουέιντ

ΝΙΚΣ: Μπούλοκ 4, Ραντλ 28 (6 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 5 (6 ριμπάουντ), Μπάρετ 20 (4 λάθη), Πέιτον 9, Ρίβερς 2, Νοέλ 4 (4 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Κουίκλι 23 (5 ριμπάουντ), Νοξ 6, Τόπιν 2