STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Άρης 83-72: Νίκη παραμονής και πλέον το βλέμμα στην 8αδα

Ο Ντόμινικ Άρτις στο ματς κόντρα στον Άρη
Ο Ντόμινικ Άρτις στο ματς κόντρα στον Άρη EUROKINISSI

Ο Κολοσσός, αν και δεν ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, ανέβασε στροφές και επικράτησε του ασταθή Άρη με 83-72 για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Αν και είδε το προβάδισμά του να εξανεμίζεται αρκετές φορές, ο Κολοσσός, έχοντας τέσσερις παίκτες με πάνω από 15 πόντους, επικράτησε εντός έδρας του Άρη με 83-72 για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη, εξασφάλισαν την παραμονή τους και έκαναν σημαντικό βήμα για την οκτάδα.

Απ' την άλλη μεριά ο Άρης, αν και ξεκίνησε ιδανικά το ματς, η συνέχεια δεν ήταν αντίστοιχη. Οι Θεσσαλονικείς, έπεσαν θύμα της άμυνας του Κολοσσού και σε συνδυασμό με τους ασταμάτητους Ζάρα, Άρτις, Άντριτς και Καντέρ, παραδόθηκαν στην ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Oι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, προηγήθηκαν με πέντε πόντους, με τον Κολοσσό ωστόσο να συμμαζεύει άμεσα τα πράγματα ισοφαρίζοντας σε 7-7. Ο Άρης φάνηκε να πατάει καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, είχε ικανοποιητικά ποσοστά στα σουτ αλλά ο Κολοσσός βρήκε τον τρόπο να πάρει το πρώτο του προβάδισμα στο σκορ με τον Καντέρ. Οι γηπεδούχοι χτύπησαν τον Άρη στα φάουλ, πήγαν στην γραμμή των βολών , όμως είδαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης να σουτάρει με άνεση από την περίμετρο. Ο Κολοσσός αν και έδειξε δύο αγωνιστικά πρόσωπα στο πρώτο αυτό δεκάλεπτο κατάφερε να το κλείσει με προβάδισμα 5 πόντων. Στην δευτερη περίοδο, ο Κολοσσός μεγάλωσε τη διαφορά του, ξέφυγε με 10 πόντους και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν. Ο Άρης έχασε το ρυθμό που είχε στα πρώτα λεπτά του αγώνα, πιέστηκε από την άμυνα του Κολοσσού, δεν παράτησε όμως το ματς. Με τον Τσάλμερς, χτύπησε μέσα στη ρακέτα του Κολοσσού όμως πληγώθηκε αρκετά από τα γκολ-φάουλ των γηπεδούχων.

Επιστρέφοντας στο παρκέ, οι παίκτες του Κολοσσού έπαιξαν πιο αποφασιστικά στην άμυνα, πήραν τα ριμπάουντ και πήγαν την διαφορά τους στο +7. Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά απάντησαν με ένα σερί 8-0 από το τελευταίο προβάδισμα του Άρη, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και το νωθρό ξεκίνημα του αντιπάλου. Ο Κολοσσός αυτή τη φορά κράτησε το προβάδισμά του και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +11. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς, μείωσαν κάπως τη διαφορά, ωστόσο η ομάδα της Ρόδου είχε ήδη βάλει γερές βάσεις έφτασε στην επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π, Καλδίρης, Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 42-40, 62-51, 83-72

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ: Ξανθόπουλος 1 (9 ασίστ), Άρτις 17 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άντριτς 18 (6/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Σπάισερ 6 (4 ριμπάουντ), Αγγελάκος 1, Καμαριανός, Γουάτσον 5 (4 ασίστ), Λιάπης, Καντέρ 15 (6/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπιλλής, Ζάρας 20 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ)

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Κουζέλογλου 8 (5 ριμπάουντ), Τσάλμερς 17 (3/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντραγκίτσεβιτς 7 (6 ριμπάουντ), Ντεκόζι, Σταμάτης 1, Σλαφτσάκης 4, Μιλόσεβιτς 17 (6/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος 1, Νετζίπογλου 4, Λιτλ 3.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 20/29 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 25/34 βολές, 31 ριμπάουντ (22+9), 26 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 17/32 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 17/24 βολές, 34 ριμπάουντ (25+9), 12 ασίστ, 19 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ο Κολοσσός θα υποδεχθεί την ΑΕΚ στην Ρόδο (10/4, 16:00), ενώ ο Άρης θα φιλοξενήσει τον Ιωνικό Νίκαιας την ίδια μέρα (10/4, 17:00).

Photo credits: Eurokinissi