STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Ιωνικός 94-74: Περίπατο με ωραίο μπάσκετ οι Ροδίτες

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Κολοσσός - Ιωνικός (9/1/2021)
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Κολοσσός - Ιωνικός (9/1/2021) EUROKINISSI

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε ο Κολοσσός το απόγευμα του Σαββάτου (9/1), για να νικήσει με το επιβλητικό 94-74 τον Ιωνικό εν αναμονή της άφιξης του Τάι Λόσον στη Ρόδο.

Την τέταρτη νίκη του σε 11 αγωνιστικές της Stoiximan Basket League πήρε ο Κολοσσός το απόγευμα του Σαββάτου (9/1), καθώς επικράτησε του Ιωνικού στο κλειστό της Καλλιθέας (94-74) με τον Κερέμ Καντέρ να είναι για ακόμα μία φορά ο κορυφαίος του παίκτης.

Στο 4-7 έπεσε ο Ιωνικός, που έχει πλέον 2-3 εκτός έδρας και χάνει τον Τόαρλιν Φιτζπάτρικ που θα συνεχίσει την καριέρα του στη Ρουμανία. Η ομάδα της Νίκαιας έδειξε καλό πρόσωπο στο πρώτο μέρος, δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική στο δεύτερο και δεν είχε κάποιον παίκτη σε πραγματικά καλή ημέρα για να την τραβήξει στο σκοράρισμα.

Πλέον οι Ροδίτες περιμένουν την άφιξη του Τάι Λόσον, ώστε να δυναμώσουν ακόμη περισσότερο έχοντας κρατήσει και τον Κένι Γκόινς που βρέθηκε στο στόχαστρο της Παρτίζαν τις προηγούμενες ημέρες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Καλύτερα μπήκε στο ματς ο Ιωνικός, που έχτισε ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (9-14) στα μέσα της πρώτης περιόδου, αλλά δεν το εκμεταλλεύθηκε. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν αμέσως τον αγώνα, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 19-19 με 7/9 δίποντα, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν επτά πόντους στον αιφνιδιασμό. Οι Νικαιώτες έτρεξαν ένα μικρό 0-7 για το προσπέρασμα (31-32 στο 14'), όμως και πάλι οι Ροδίτες ήταν πιο έτοιμοι. Ζάρας και Καντέρ ηγήθηκαν ενός επί μέρους 13-3 για το 42-35 και το 46-40 του ημιχρόνου έμοιαζε δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων που είχαν μαζί 27 ασίστ για 11 λάθη!

Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ζάρας μάλιστα έβαλε γκολ-φάουλ για το 62-54 στο 28', με τον Αγγέλου να ψάχνει λύσεις και ισορροπία ανάμεσα σε άμυνα κι επίθεση αλλά να μη βλέπει συνέπεια από τους παίκτες του. Το τρίποντο του Καντέρ (66-58) και το σουτ του Άρτις (69-58) έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, με τον Ιωνικό να ψάχνει την υπέρβαση στην τέταρτη περίοδο, μια υπέρβαση που δεν έκανε ποτέ. Ο Κολοσσός ήταν ανώτερος, μεγάλωσε τη διαφορά και έφτασε σαν σε προπόνηση στην τέταρτη φετινή του νίκη σε έντεκα αγώνες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Πιτσίλκας, Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 46-40, 69-60, 94-74

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 4 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άρτις 21 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άντριτς 13 (1/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Τούμπα 10 (5/5 δίποντα), Γκόινς 9 (1), Καμαριανός, Λιάπης, Αρσενόπουλος, Καντέρ 22 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπιλλής 2, Ζάρας 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 9 (3/7 σουτ, 4 ασίστ), Έλμορ 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 7 (3/8 σουτ), Χόλογουελ 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Χουγκάζ 9 (3/10 σουτ), Πριτζέτ 11 (4/7 δίποντα), Βλάχος, Φιτζπάτρικ 10 (4/6 δίποντα), Μουχαϊμίν 2, Τολιόπουλος 10 (1/4 σουτ, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 24/39 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 16/20 βολές, 34 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 4 επιθετικά), 25 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 20/36 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 16/19 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 12η αγωνιστική ο Κολοσσός θα υποδεχθεί το Περιστέρι (23/1), ενώ ο Ιωνικός θα παίξει εκτός έδρας με την ΑΕΚ (23/1).