STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Ηρακλής 84-61: Ροπαλιά στον Γηραιό

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Κολοσσός - Ηρακλής (6/2/2021)
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Κολοσσός - Ηρακλής (6/2/2021) EUROKINISSI

Ασταμάτητος στο β' μέρος και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Κολοσσός ποδοπάτησε τον Ηρακλή (84-61) για να φτάσει τις έξι νίκες στη Stoiximan Basket League (VIDEO).

Την έκτη νίκη του σε 14 αγώνες της Stoiximan Basket League πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (6/2) ο Κολοσσός, που επικράτησε με 84-61 του Ηρακλή ο οποίος έμεινε στο β' μέρος από δυνάμεις.

Μιχάιλο Άντριτς και Κερέμ Καντέρ έκαναν απίθανα πράγματα, ειδικά ο Τούρκος που μοιάζει ασταμάτητος το τελευταίο διάστημα, την ώρα που ο Ντόμινικ Άρτις γέμιζε τη στατιστική του κι ο Βασίλης Ξανθόπουλος μοίραζε ασίστ με το τσουβάλι.

Στο 5-8 έπεσε ο Ηρακλής που έχει 2-5 μακριά από το Ιβανώφειο. Οι Θεσσαλονικείς είχαν σε καλή κατάσταση τον Βασίλη Καββαδά, από εκεί και πέρα όμως δεν διακρίθηκε άλλος, ούτε ο Όλι Χάνλαν που έκλεισε το ματς με κακή αναλογία ασίστ/λαθών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με έμφαση στην άμυνα, οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ προσεκτικά στο ματς. Το 6-6 στο πέμπτο λεπτό ήταν ενδεικτικό του πλάνου των δύο προπονητών, με τους Ενετσιόνια - Χάτσερ να βάζουν από ένα τρίποντο για το 9-16 στο 8' και τον Κολοσσό να απαντά με ένα εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 18-4 σε έξι λεπτά για να γυρίσει τούμπα τον αγώνα και να προηγηθεί με επτά (27-20) στο 14'. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, το 33-28 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα των 2/8 τριπόντων της ομάδας της Ρόδου και των 6/15 διπόντων του Γηραιού, ωστόσο η μάχη ήταν πραγματικά μεγάλη.

Άντριτς και Καντέρ ήταν εξαιρετικοί στο ξεκίνημα του β' μέρους, ο Κολοσσός πήγε σε διψήφιο προβάδισμα στο 26' (47-36), έφτασαν μέχρι τους 15 (53-38 στο 28') και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 60-41 με τον Ηρακλή να μένει πολύ πίσω, να μη σκοράρει, να μην αμύνεται και να συμβιβάζεται με τη μοίρα του. Η τέταρτη περίοδος είχε ξεκάθαρα διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Καντέρ να γράφει το double-double, τους Ροδίτες να απολαμβάνουν το απόγευμά τους και τον Γηραιό να προβληματίζει και να προβληματίζεται από τη συνολική του εικόνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Καλδίρης, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 33-28, 60-41, 84-61

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 14 (4/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άντριτς 18 (2/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπιλλής, Ζάρας 13 (1/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Σπάισερ 6 (5 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 2 (9 ασίστ), Λιάπης 7 (1), Αρσενόπουλος, Καντέρ 23 (6/9 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 11 ριμπάουντ), Γκόινς 1

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Ενετσιόνια 3 (1), Σαγκς 8 (2), Καββαδάς 13 (5/6 δίποντα, 3/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπόουλιν 5 (2/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Χάνλαν 14 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Ίμπανκς 1, Σχίζας 3 (1), Γεωργαλάς, Τσαϊρέλης 3, Βεργίνης 3 (1), Γκιουζέλης, Χάτσερ 8 (1/6 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 17/36 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 17/22 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 6 επιθετικά), 27 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 11/26 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 12/24 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 15η αγωνιστική ο Κολοσσός θα παίξει στο Λαύριο (27/2 στις 17:00), ενώ ο Ηρακλής θα υποδεχθεί τον Ιωνικό (27/2 στις 17:00).

Photo credits: Eurokinissi