STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Λάρισα 90-64: Σαρωτικοί οι Ροδίτες, χωρίς νίκη οι Θεσσαλοί

Ο Ντόμινικ Άρτις του Κολοσσού Ρόδου
Ο Ντόμινικ Άρτις του Κολοσσού Ρόδου EUROKINISSI

Με τους Ντόμινικ Άρτις - Κερέμ Καντέρ να ξεχωρίζουν, ο Κολοσσός νίκησε τη Λάρισα στη Ρόδο (90-64), ανέβηκε στο 2-4 και άφησε τους Θεσσαλούς χωρίς νίκη μετά από τρεις αγώνες στη Stoiximan Basket League.

Τη δεύτερη νίκη του σε έξι αγώνες στη Stoiximan Basket League πανηγύρισε ο Κολοσσός το απόγευμα του Σαββάτου (5/12), καθώς επικράτησε με 90-64 της Λάρισας που δεν ήταν ανταγωνιστική στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου.

Οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφιο προβάδισμα από το τέταρτο μόλις λεπτό της αναμέτρησης, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 και δεν έδωσαν ποτέ δικαιώματα στους αντιπάλους τους, εκτός ίσως από ένα κακό τελείωμα στη δεύτερη περίοδο που τους βοήθησε να μειώσουν στους πέντε στο ημίχρονο (45-40).

Ο Κερέμ Καντέρ ήταν ξανά πρωταγωνιστής, με τους Άρτις, Ζάρα, Γκόινς να ακολουθούν και τον Αμερικανό γκαρντ Ντάστι Χάνας να κάνει το ντεμπούτο του. Πλην του Τζέιμς Γουέμπ που τουλάχιστον πάλεψε με πείσμα, ουδείς διακρίθηκε από τη Λάρισα που με τη σειρά της έπεσε στο 0-3 και αναζητεί ακόμη την πρώτη φετινή της νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ονειρικό πρώτο δεκάλεπτο έκανε ο Κολοσσός, που έχτισε πολύ νωρίς προβάδισμα δέκα πόντων (15-5 στο 4') με τον Άρτις να βάζει τα περιφερειακά σουτ που δεν είχε βάλει μέχρι σήμερα. Ο Μπράντον Ρας, από την άλλη, ήταν πολύ άστοχος, με τη διαφορά να παραμένει ψηλά (25-12 με τρίποντο του Καντέρ) μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (27-15) στην οποία οι γηπεδούχοι είχαν 7/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα και οκτώ ασίστ για δύο λάθη όταν η Λάρισα μετρούσε 2/11 σουτ πίσω από τη γραμμή των 6μ.75.

Οι Ροδίες κράτησαν τους Θεσσαλούς σε απόσταση και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Καντέρ να γράφει το 42-32 στο 16' και να είναι μαζί με τον Ζάρα οι κορυφαίοι της ομάδας, όχι όμως για πολύ καθώς Παπαδάκης και Σμιθ μείωσαν στους πέντε (45-40) και έβαλαν ξανά την Λάρισα στο ματς λίγο πριν από το ημίχρονο, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι πήγαν με 6/10 δίποντα και 7/20 τρίποντα (!) την ώρα που ο Κολοσσός ήταν πιο ισορροπημένος με 20 εκτελεσμένα δίποντα και 14 τρίποντα.

Με τον Άντριτς να δείχνει ξανά την κλάση του, οι γηπεδούχοι έχτισαν εκ νέου διψήφιο προβάδισμα (53-41) και πήγε και στο +13 (55-42) με τον Άρτις να τελειώνει όμορφα μια ωραία συνεργασία και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Ο Καντέρ έβαλε τρίποντο για το 65-49 στο 29' και από εκεί και πέρα το υπόλοιπο της αναμέτρησης είχε ξεκάθαρα διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παπαδάκη να προσπαθεί να μαζέψει το σκορ απέναντι στην πρώην ομάδα του και το τελικό 90-64 να μην αφήνει περιθώρια για αναλύσεις.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Παναγιώτου, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 45-40, 66-51, 90-64

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 17 (2/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άντριτς 14 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καντέρ 18 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Ζάρας 11 (2), Τούμπα 4, Χάνας 9 (1/4 τρίποντα), Καμαριανός, Ξανθόπουλος 2 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λιάπης 4, Μπιλλής, Γκόινς 11 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ)

ΛΑΡΙΣΑ (Γαβριήλ): Μπράουν 8 (2/11 σουτ), Γουέμπ 14 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ρας 11 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κώττας 3, Σμιθ 11, Μόσιαλος, Γκούντγουιν 5 (6 ριμπάουντ), Καμάρας, Καμπερίδης 2, Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 8 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 20/37 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 11/17 βολές, 41 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 11 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 10/25 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 17/26 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Κολοσσός θα πάει στην Πάτρα για να παίξει με τον Προμηθέα (13/12 στις 17:00), ενώ η Λάρισα θα υποδεχθεί τον Ιωνικό (12/12 στις 17:00).