STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Περιστέρι 80-65: Το προσγείωσε στη Ρόδο

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος σε φάση από αγώνα του Κολοσσού
Ο Βασίλης Ξανθόπουλος σε φάση από αγώνα του Κολοσσού EUROKINISSI

Μεγάλο ματς από τον Κολοσσό, που επικράτησε με 80-65 του Περιστερίου που έπαιξε χωρίς Μάντζαρη - Μπουρούση και έδειξε για ακόμα μία αγωνιστική πως βρίσκεται σε κακή κατάσταση (VIDEO).

Στο 5-7 ανέβηκε ο Κολοσσός το απόγευμα του Σαββάτου (23/1), καθώς επικράτησε με 80-65 του Περιστερίου που με τη σειρά του έπεσε στο 7-5 μετά από τη 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, λίγες ημέρες πριν από το κρίσιμο ευρωπαϊκό ματς με τη Ρίγα για τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης του Basketball Champions League.

Η ομάδα της Ρόδου είχε σε φοβερή κατάσταση, ξανά, τον Κερέμ Καντέρ (22 πόντοι, 11 ριμπάουντ), την ώρα που ο Βασίλης Ξανθόπουλος οργάνωνε με μαεστρία και οι Θοδωρής Ζάρας - Ντόμινικ Άρτις ακολουθούσαν ενώ ο Καλίκ Σπάισερ έκανε θετικό ντεμπούτο με τη φανέλα της ομάδας του Ηλία Καντζούρη.

Το Περιστέρι, από την πλευρά του, έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Βαγγέλη Μάντζαρη - Γιάννη Μπουρούση, είχε κάποια καλά διαστήματα αλλά δεν σταμάτησε τα εντυπωσιακά ξεσπάσματα των γηπεδούχων στη δεύτερη και την τέταρτη περίοδο. Τρε ΜακΛίν και Μάρβιν Τζόουνς ήταν οι μοναδικοί που διακρίθηκαν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε δύο κομμάτια χωρίστηκε η πρώτη περίοδος. Στο καλό ξεκίνημα του Κολοσσού που προηγήθηκε με 11-5 και στην απάντηση του Περιστερίου που με επί μέρους σκορ 2-13 έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με πέντε (13-18). Οι φιλοξενούμενοι είχαν πέντε ασίστ για ένα λάθος, οι γηπεδούχοι είχαν 1/6 τρίποντα και τρία λάθη που έδωσαν επτά πόντους στην ομάδα του Πεδουλάκη, την ώρα που ο Ζάρας είχε βάλει τους οκτώ από τους 13 πόντους της ομάδας του από 4/6 σουτ την ώρα που οι υπόλοιποι μετρούσαν 2/10.

Με τον Ξανθόπουλο να βάζει διαδοχικά τρίποντα ο Κολοσσός γύρισε τούμπα τον αγώνα, πέρασε μπροστά με εννέα (33-24) χάρη σε ένα δικό του επί μέρους 20-6, πριν ο πολύπειρος πλέι μέικέρ του κλέψει μια μπάλα, βρεθεί στο λέι-απ και επιλέξει την ασίστ στον Καντέρ για το 35-24 στο 16'. Το Περιστέρι δεν είχε ενέργεια, δεν είχε λύσεις στην άμυνα και το 42-30 στο ημίχρονο ήταν δίκαιο βάσει της εικόνα των δύο ομάδων, με τους Ροδίτες να έχουν 13/18 δίποντα και τους φιλοξενούμενους 9/23.

Ένα γρήγορο 0-8 του Περιστερίου μάζεψε τη διαφορά στους έξι (44-38) στο ξεκίνημα του β' μέρους, όμως ο Κολοσσός άντεξε και έμεινε μπροστά. Ο Ζάρας έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 54-47 στο 28', ο Σπάισερ κάρφωσε για το 56-50 στο 29' και το 56-52 της τρίτης περιόδου άφηνε το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Γκουτιέρεζ και Γούνταρντ έβαλαν μπροστά τους φιλοξενούμενους (58-60 στο 33'), όμως ο Γκόινς κι ο Καντέρ έκαναν ένα εκπληκτικό ξέσπασμα, έγραψαν με επί μέρους 15-2 το 75-62 στο 37' και έκριναν οριστικά την αναμέτρηση

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Ψαριανός, Παντελίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 42-30, 56-52, 80-65

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Καμαριανός 2, Άρτις 16 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Άντριτς 3 (1/7 σουτ), Ζάρας 13 (1), Γκόινς 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λιάπης, Καντέρ 22 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιλής, Σπάισερ 6 (3/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Πέτεγουεϊ 10 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καράμπελας 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΛίν 16 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 14 (4/5 δίποντα, 6/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Κρόκετ 7 (1), Σκορδίλης 2, Γούνταρντ 5 (2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαλούστρος, Βασιλόπουλος, Γκουτιέρεζ 8 (3/10 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 22/41 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 9/10 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 18/41 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 17/20 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 13η αγωνιστική ο Κολοσσός θα παίξει με το Μεσολόγγι στο Αγρίνιο (30/1 στις 17:00), ενώ το Περιστέρι θα υποδεχθεί τον Ιωνικό (30/1 στις 17:00).

Photo credits: Eurokinissi