STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λάρισα - Κολοσσός 82-73: Νίκη - χρυσάφι για τη σωτηρία

Ο Γουάσινγκτον σουτάρει σε αγώνα της Λάρισας
Ο Γουάσινγκτον σουτάρει σε αγώνα της Λάρισας EUROKINISSI

Η Λάρισα πήρε πολλά από τους ξένους της και επιβλήθηκε εντός έδρας του Κολοσσού (82-73), μια νίκη - χρυσάφι στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Οι ξένοι της Λάρισας ήταν εξαιρετικοί και έκαναν τη διαφορά στην εντός έδρας νίκη επί του Κολοσσού (82-73) για τη 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι γηπεδούχοι είχαν από νωρίς το προβάδισμα (έφτασε μέχρι το +16 στο δεύτερο δεκάλεπτο, και το +15 στο τρίτο) και δεν προβληματίστηκαν με εξαίρεση ένα εξάλεπτο (από το 22' έως το 28'), παίρνοντας μια νίκη - χρυσάφι στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή στη Stoiximan Basket League. Από την άλλη, ο Κολοσσός επιβεβαίωσε τη φετινή του αδυναμία μακριά από τη Ρόδο, μιας κι αυτή ήταν η όγδοη ήττα σε εννέα αγώνες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πόσο πιο δυνατοί νιώθουν οι παίκτες της Λάρισας κάθε φορά που παίζουν στο γήπεδό τους, φάνηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Όπως αντίστοιχα, το πόσο κακοί είναι μακριά από τη Ρόδο αυτοί του Κολοσσού. Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα, με τον Κεν Μπράουν να κάνει τη διαφορά και τον Τζέρι Σμιθ να παίρνει ακολούθως την σκυτάλη. Αποτέλεσμα της δράσης κατά βάση αυτών των δύο, αλλά και των εξαιρετικών ποσοστών στα δίποντα ήταν το +16 (37-21) με το οποίο προηγήθηκε η Λάρισα στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Μέχρι την ανάπαυλα πάντως, οι φιλοξενούμενοι περιόρισαν το μέγεθος της ζημιάς χάρη στον Θοδωρή Ζάρα (14 πόντοι με 4/5 σουτ και 4/4 βολές), δεδομένου ότι το +9 (42-33) της θεσσαλικής ομάδας δεν ήταν τόσο... απαγορευτικό για να γίνονται σχέδια ανατροπής μετά την ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η πιεστική περιφερειακή άμυνα σε συνδυασμό με την στην απόδοση του Κερέμ Καντέρ έδωσαν στον Κολοσσό τη δυνατότητα να γυρίσει από το -15 (48-33 στο 22') στο -4 (58-54 στο 28') μέσα σε έξι λεπτά. Ξανά όμως, η προσπάθεια των παικτών του Ηλία Καντζούρη έμεινε στη μέση. Πολύ απλά γιατί οι ξένοι της Λάρισας ανέλαβαν δράση. Πότε ο Κεν Μπράουν, πότε ο Τζέρι Σμιθ και πότε ο Ντεβόν Γουάσινγκτον έκαναν αυτό που χρειαζόταν ο Νίκος Παπανικολόπουλος, με τη διαφορά να επιστρέψει σε διψήφια επίπεδα (78-67) στα τρία λεπτά για το τέλος.

Αυτό το προβάδισμα δεν αμφισβητήθηκε μέχρι το τέλος, με τη Λάρισα να είναι συνεπής και να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για τη σωτηρία.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ. - Τσώνος - Μάλαμας.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 42-33, 52-44, 82-73.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 18 (6/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάσινγκτον 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρας 13 (3/4 τρίποντα), Κώττας 6 (5 ριμπάουντ), Γουόσπαν 9, Σμιθ 16 (6/10 σουτ, 3/3 βολές), Καμάρας, Καμπερίδης, Μούρτος, Παπαδάκης 2, Γκόρντον 4.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άντριτς 12 (2/7 τρίποντα), Μπιλλής, Ζάρας 20 (4/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σπάισερ 4, Καμαριανός, Ξανθόπουλος 10 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουάτσον 5 (1), Καντέρ 15 91), Αγγελάκος.

Ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 16/30 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 17/19 βολές, 35 ριμπάουντ (28+7), 14 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Κολοσσός: 14/27 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 12/12 βολές, 26 ριμπάουντ (22+4), 19 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για τη 18η αγωνιστική, η Λάρισα θα παίξει εκτός έδρας με τον Ιωνικό (21/3, 17:00), ενώ ο Κολοσσός θα επιστρέψει στο γήπεδό του για να υποδεχθεί τον Προμηθέα (21/3, 17:00).

Photo Credits: Eurokinissi