STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λάρισα - ΠΑΟΚ 88-91: Η ισορροπία νίκησε το τρίποντο

Φάση από τον αγώνα Λάρισα - ΠΑΟΚ (28/2/2021)
Φάση από τον αγώνα Λάρισα - ΠΑΟΚ (28/2/2021) EUROKINISSI

Η Λάρισα έβαλε 15 τρίποντα, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πήρε τη νίκη στην παράταση (91-88), σε ένα πολύ δυνατό ματς στο κλειστό της Νεάπολης για την 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League (VIDEOS).

Λάρισα και ΠΑΟΚ έχουν παίξει καλό μπάσκετ τις τελευταίες εβδομάδες, προέρχονταν όμως από διακοπή και το μεταξύ τους παιχνίδι ήταν αναμενόμενο πως θα εξελιχθεί σε ντέρμπι. Στο τέλος της ημέρας, ο Δικέφαλος ήταν αυτός που χαμογέλασε, καθώς επικράτησε με 91-88 των Θεσσαλών για να ανέβει στο 7-7 με τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του σε οκτώ αγώνες στη Stoiximan Basket League.

Ο Τζος Κάρτερ στο ντεμπούτο του έκανε σπουδαία εμφάνιση (17 πόντοι από 3/5 τρίποντα και 8/9 βολές), ο Ζερμέιν Λοβ κι ο Έλστον Τέρνερ ήταν καθοριστικοί, ο Σαγκαμπά Κονατέ έκανε καλή δουλειά και ο ΠΑΟΚ πήρε το ματς χάρη στην υπομονή και την ισορροπία του, την ώρα που η Λάρισα έπεφτε στο 4-11 (3-5 εντός έδρας) και πλην των Τζέρι Σμιθ (27 πόντοι) - Μπράντον Ρας (16 πόντοι) δεν είχε άλλον σε καλή κατάσταση όταν η μπάλα "έκαιγε".

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Μπράντον Ρας "ζεστό" από νωρίς, η Λάρισα έχτισε ένα μικρό προβάδισμα (14-7 στο 5') χάρη στην αποτελεσματικότητά της από την περιφέρεια, πήγε στο +8 (22-14) με γκολ-φάουλ του Γκόρντον και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +12 (26-14), με τον ΠΑΟΚ να ισορροπεί στο ξεκίνημα της δεύτερης το ματς με τους Τέρνετ - Κονατέ, να μη μπορεί να περιορίσει τον Κεν Μπράουν, αλλά να επιμένει και να ακολουθεί από κοντά τους γηπεδούχους. Ο Παπαδάκης έβαλε το δέκατο τρίποντο της ομάδας του για το 41-37 και στο ημίχρονο (43-38) οι Θεσσαλοί μετρούσαν έξι περισσότερα από τους Θεσσαλονικείς που είχαν πετύχει τον ίδιο αριθμό καλαθιών (15), αλλά είχαν έξι περισσότερα δίποντα και έξι λιγότερα τρίποντα που εξηγούσαν τη διαφορά στο σκορ.

Πιο ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα του β' μέρους, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το ματς με Κάρτερ και Καμπερίδη, ο Κονατέ κέρδισε μάχες με τη δύναμή του, η Λάρισα κράτησε το προβάδισμα (55-51 στο 28'), βρέθηκε πίσω (55-56) λίγο πριν "βγει" το τρίτο δεκάλεπτο, όμως ένα λέι-απ του Γουόσπαν το έκλεισε στο 57-56. Ο Ρας έβαλε μεγάλο σουτ για το 63-62 στο 33', σε ένα σημείο που ο ΠΑΟΚ έδειχνε ικανός να πάρει τον έλεγχο, όμως ο Λοβ έδειχνε ξανά και ξανά αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς. Έβαλε πολύ δύσκολα καλάθια πηγαίνοντας μέχρι μέσα, είδε τον Κονατέ να σκοράρει για το 72-75 στο 1:37 και τον Σμιθ να βάζει ένα "τρελό" σουτ για την ισοφάριση στο 39', πριν ο Μπιτς απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 75-78.

Ο Σμιθ ήταν ξανά εκεί, για να σκοράρει τρίποντο στα 26.4" για τη νέα ισοφάριση, ο Λυκογιάννης κάλεσε timeout, η μπάλα πήγε στον Λοβ, εκείνος "άδειασε" τον χρόνο, πήγε μέχρι μέσα, αστόχησε και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Γκρίφιν έβαλε μεγάλο σουτ για το 86-85, για να κρατήσει τον ΠΑΟΚ όρθιο, πριν ο Τέρνερ τον βάλει και μπροστά (87-86) στα 43.2" πριν από το φινάλε. Ο Σμιθ είχε έρμπολ στην επόμενη φάση (ζήτησε φάουλ για τρεις βολές) και ήταν τυχερός που δεν δέχθηκε τεχνική ποινή, ο Γκρίφιν απάντησε με βολές για το 86-89 στα 17.8" και οι Θεσσαλονικείς άντεξαν στη ρουλέτα από τη γραμμή για να πάρουν τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Ψαριανός, Τζιοπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 43-38, 57-56, 78-78 (κ.α.), 88-91

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 13 (1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Ουάσινγκτον 11 (2), Ρας 16 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κώττας 5 (6 ριμπάουντ), Μούρτος, Σμιθ 27 (4/12 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γουόσπαν 6, Σπυρόπουλος 3 (1), Παπαδάκης 3 (1), Γκόρντον 4 (5 ριμπάουντ)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 14 (5/11 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκρίφιν 13 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης 5, Καμπερίδης 6 (2), Μπιτς 4 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κονατέ 9 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 5, Παπαντωνίου, Κάρτερ 17 (3/5 τρίποντα, 8/9 βολές), Τέρνερ 18 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 12/27 δίποντα, 15/34 τρίποντα, 19/22 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 24/42 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 19/27 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 16η αγωνιστική η Λάρισα θα παίξει στο Αλεξάνδρειο με τον Άρη, ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί τον Προμηθέα.

Photo credits: Eurokinissi