STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λάρισα - Περιστέρι 78-98: Άνετο διπλό με 50% στα τρίποντα

Ο Τρε ΜακΛιν στο ματς Λάρισα - Περιστέρι
Ο Τρε ΜακΛιν στο ματς Λάρισα - Περιστέρι EUROKINISSI

Το Περιστέρι είχε ένα εύκολο απόγευμα στο κλειστό της Νεάπολης επικρατώντας της Λάρισας με 98-78 για την 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Το Περιστέρι δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στην Λάρισα και επικράτησε με το άνετο 98-78 για την 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση ενώ σούταραν με % έξω από τα 6.75. Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος είδε τους παίκτες του να κάνουν εξαιρετικό ματς και στις δύο πλευρές του γηπέδου και να βγάζουν στο παρκέ όλα όσα ο ίδιος έιχε σχεδιάσει.

Απ' την άλλη μεριά η Λάρισα, είχε εμφανές πρόβλημα στην επίθεση, δεν πήρε ιδιαίτερη βοήθεια από τους ξένους της και παρά τα κάποια ξεσπάσματα ανά διαστήματα, δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Περιστερίου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ δυνατά ιδιαίτερα έξω από τα 6,75 έχοντας 3/5 σουτ και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά 10 πόντων στο ξεκίνημα. Η Λάρισα εμφανίστηκε με αρκετές αδυναμίες, ιδιαίτερα στη επίθεση ( 8 πόντους σε 7 λεπτά αγώνα), έδειξε να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό του Περιστερίου και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -9. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το Περιστέρι να σκοράρει ανενόχλητα και τη Λάρισα να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση έχοντας 30 πόντους παθητικό σε 11,5 λεπτά αγώνα. Με δύο σερί τρίποντα από τους Ουάσινγκτον και Παπαδάκη, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 7 με την απάντηση του Περιστερίου να έρχεται άμεσα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αποτελεσματικοί και στις δύο πλευρές του γηπέδου, δεν έδειχναν να απειλούνται ιδιαίτερα από την Λάρισα και πήγαν στα αποδυτήρια στο +17.

Αν και η Λάρισα μείωσε ελάχιστα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, το Περιστέρι διατήρησε απόσταση ασφαλείας από τους γηπεδούχους και έβαλε γερές βάσεις για την κατάκτηση του ματς. Ο Μανωλόπουλος είδε τους παίκτες του να κάνουν ό,τι ακριβώς τους είχε πει και να του βγαίνει το παιχνίδι που είχε σχεδιάσει, κρατώντας τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 15 πόντους και φτάνοντας εν τέλει σε μία άνετη επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα - Συμεωνίδης - Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 37-54, 48-75, 78-98

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 5 (8 ασίστ), Ουάσινγκτον 16 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα) , Ρας 2, Κώττας 5 (5 ριμπάουντ), Καμαράς 3, Καμπερίδης 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μούρτος 3, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 22 (0/2 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Γκόρντον 6 (3/4 δίποντα), Γουόσπαν 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4 ασίστ) Τσιούλκας 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 15 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Βασιλόπουλος 2, ΜακΛιν 14 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) Τζόουνς 18 (5/6 δίποντα, 8/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Μάντζαρης 2, Σκορδίλης 6 (2/3 δίποντα), Τσαϊρέλης 14 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/8 βολές, 7 ασίστ), Γούνταρντ 7, Σαλούστρος 7, Τόλα 2, Γκουτιέρεζ 11 (1/1 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Ευσταθιάδης.

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 14/28 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 11/15 βολές, 27 ριμπάουντ (20+7), 21 ασίστ, 16 λάθη, 8 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 20/33 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 22/28 βολές, 35 ριμπάουντ (26+9), 30 ασίστ, 12 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, η Λάρισα αντιμετωπίζει το Μεσολόγγι εκτός έδρας (3/4, 17:00), ενώ το Περιστέρι θα υποδεχτεί τον Προμηθέα (4/4, 20:00).