STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λάρισα - Προμηθέας 85-81: Με Σμιθ και ανατροπή στην τέταρτη περίοδο

Ο Τζέρι Σμιθ σε φάση από την αναμέτρηση Λάρισα - Προμηθέας
Ο Τζέρι Σμιθ σε φάση από την αναμέτρηση Λάρισα - Προμηθέας EUROKINISSI

Λάρισα και Προμηθέας έδωσαν μεγάλη μάχη στο κλειστό της Νεάπολης, με τους Θεσσαλούς να παίρνουν τη νίκη (85-81) στο εξ' αναβολής ματς της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League (VIDEOS).

Το εξ' αναβολής ματς της τρίτης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League ήταν ό,τι χρειαζόταν το μπασκετικό κοινό της χώρας για το απόγευμα της Τετάρτης (6/1). Λάρισα και Προμηθέας έδωσαν μια ωραία μάχη στο κλειστό της Νεάπολης, με τους Θεσσαλούς να κάνουν την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και να παίρνουν τη νίκη με 85-81.

Στο 3-7 η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, στο 4-3 εκείνη του Μάκη Γιατρά που δεν είχε απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο στα προβλήματα που βρήκε μπροστά της. Η Λάρισα πήρε το δεκάλεπτο με επί μέρους 31-19 κι ο Προμηθέας συνεχίζει να ψάχνει το restart με τους παράγοντές του να αναζητούν τους παίκτες που θα αντικαταστήσουν τους Γκάρετ - Φαγέ.

Κορυφαίοι των γηπεδούχων οι Τζέιμς Γουέμπ (14 πόντοι - 9 ριμπάουντ), Γουέσλι Γκόρντον (14 πόντοι - 8 ριμπάουντ), καθοριστικοί για την ανατροπή οι Τζέρι Σμιθ (18 πόντοι, 10/11 βολές) και Παπαδάκης (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), με 7/24 τρίποντα έκλεισε το ματς ο Προμηθέας που έμεινε στο τέλος από δυνάμεις και είχε χάσει με πέντε φάουν τον Ίαν Μίλερ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα της Λάρισας (12-4 στο 5' με τους Γουέμπ και Μπράουν να ξεχωρίζουν) δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Οι πρώτες αλλαγές του Γιατρά βοήθησαν τον Προμηθέα να ισορροπήσει το ματς, με τον Ίαν Μίλερ να δίνει ώθηση και τον Τζέριαν Γκραντ να βρίσκει ρυθμό, με αποτέλεσμα ένα σερί 0-10 για το προσπέρασμα (14-16 στο 8') και ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (19-22) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο, αν και ο ρυθμός τους χάλασε από το ροτέισον, η άμυνά τους όμως ήταν σε καλό επίπεδο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να στηρίζονται σχεδόν αποκλειστικά στον Ρας. Ένα αντιαθλητικό του Μπράουν στον Γιάννη Αγραβάνη που έβαλε τις βολές και ένα σουτ του Αθηναίου από μέση απόσταση έκαναν το 34-42 στο 19', με το ημίχρονο να κλείνει στο +9 για τον Προμηθέα (35-44) που είχε πετύχει 12 πόντους από τα λάθη των αντιπάλων του.

Με τον Δημήτρη Αγραβάνη να σκοράρει μαζεμένους πόντους, οι Πατρινοί πήγαν στο +15 (38-53) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Γκραντ - Μίλερ ένιωθαν ανίκητοι, όμως ένα μικρό κακό διάστημα των φιλοξενούμενων προς το τέλος του δεκαλέπτου βοήθησε τους Λαρισαίους να μείνουν σχετικά κοντά (54-62) και το ενδιαφέρον να κρατηθεί ζωντανό.

Γκόρντον και Γουέμπ μείωσαν στους τρεις (64-67) στο 33', ο Γιατράς κάλεσε timeout, το επί μέρους 26-14 των γηπεδούχων έδωσε ντέρμπι στη Νεάπολη, με τους Δ. Αγραβάνη - Γιαννόπουλο όμως να σκοράρουν από ένα γκολ-φάουλ για το 67-76 στο 35' για να πάρει η ομάδα τους ανάσα. Η Λάρισα συνέχισε την αντεπίθεσή της, ο Τζέρι Σμιθ έβαλε τις βολές για το 75-77 στα 2:32 και στην επόμενη επίθεση έβαλε και τρίποντο για το προσπέρασμα (78-77), συνέχισε με 2/2 για το 80-77 στα 71" και το θρίλερ ήταν γεγονός.

Ο Γκραντ απάντησε με βολές για το 80-79 στα 26.4", ο Σμιθ είχε ξανά 2/2 για το 82-79 στα 19.8", ο Αθηναίου συνέχισε με 2/2 για το 82-81, ο Τζέριαν Γκραντ έκανε αντιαθλητικό στα 14.1" και ο Γουέμπ έβαλε τη μία βολή για το 84-81, με τον Προμηθέα να ψάχνει στη συνέχεια το κλέψιμο, να μην το βρίσκει, να κάνει το φάουλ στον Μπράουν και εκείνον να γράφει με 2/2 το τελικό 85-81.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Παντελίδης, Λόρτος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 35-44, 54-62, 85-81

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 8 (2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Γουέμπ 14 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ρας 12 (2/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Κώττας 2, Μούρτος 7 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Γκόρντον 14 (7/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Σμιθ 18 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ριμπάουντ), Καμπερίδης 1, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 9 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 8 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Δ. Αγραβάνης 15 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέριαν Γκραντ 12 (3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αθηναίου 7 (1), Γιαννόπουλος 11 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζεράι Γκραντ 9 (3/5 δίποντα, 3/5 βολές), Λούντζης 7, Γιάννης Αγραβάνης 2, Χριστοδούλου, Μίλερ 10 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 17/33 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 18/23 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 13 επιθετικά), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 21/36 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 18/22 βολές, 23 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 5 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 11η αγωνιστική η Λάρισα θα υποδεχθεί το Λαύριο (11/1 στις 20:00), ενώ ο Προμηθέας θα παίξει στην Πάτρα με τον Ηρακλή (10/11 στις 17:00).