ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Λετονία - Ελλάδα 94-97: Με χαρακτήρα, με Παπαδάκη και Χρυσικόπουλο

Στιγμιότυπο από το Ελλάδα - Λετονία για τα προκριματικά του Eurobasket
Στιγμιότυπο από το Ελλάδα - Λετονία FIBA

Αδιάφορο μόνο βαθμολογικά ήταν το φινάλε στην προκριματική φάση του EuroBasket 2022, με την Ελλάδα να λυγίζει με 97-94 τη Λετονία σε ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση (VIDEOS).

Με νίκη επί της Λετονίας στη "φούσκα" της Ρίγα (97-94) και με ρεκόρ 4-2 έκλεισε η Ελλάδα τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του EuroBasket 2022, στο οποίο είχε ούτως ή άλλως προκριθεί πριν από το τελευταίο ζευγάρι των αγώνων της.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυναμικά στο ματς, δεν είχε συνέπεια και συνοχή, βρέθηκε στο -14 (51-37) με κακή εμφάνιση στη δεύτερη περίοδο, ανέκαμψε όμως στην τέταρτη με μεγάλα σουτ του Παπαδάκη, έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο του Χρυσικόπουλου και εκεί το καθάρισε με μεγάλη άμυνα του δεύτερου στον Φρεϊμάνις όταν το σκορ ήταν στο 94-95.

Κατσίβελης (19 πόντοι από 3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χρυσικόπουλος (17 πόντοι από 3/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Σαλούστρος (17 πόντοι από 5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Παπαδάκης (11 πόντοι από 3/3 τρίποντα και 2/2 βολές) ήταν οι κορυφαίοι της Ελλάδας.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ

1. Βοσνία 5-1

2. Ελλάδα 4-2

3. Βουλγαρία 2-4

4. Λετονία 1-5

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Μουράτο, Κατσίβελη, Σαλούστρο, Χρυσικόπουλο, Μαργαρίτη άνοιξε το ματς η Ελλάδα, που ήταν αποτελεσματική και προηγήθηκε με 9-2 στο δεύτερο λεπτό. Οι Λετονοί, επίσης χωρίς άγχος, έδειξαν καλή αντίδραση για να ισοφαρίσουν στο 15-15 στο 7' και στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε όλο το δεκάλεπτο που είχε ελεύθερο μπάσκετ για το 25-23 της εθνικής μας ομάδας που μετρούσε 7/9 δίποντα και έξι ασίστ για τρία λάθη. Οι Λετονοί πήγαν στο +6 (33-27) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και στο +8 (38-30) βάζοντας 15 πόντους σε τέσσερα λεπτά, είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, έφτασαν μέχρι το +14 (51-37) και έκλεισαν δίκαια το πρώτο μέρος μπροστά με εννέα χάρη κυρίως στον ασταμάτητο Ρόλαντς Φρεϊμάνις που είχε 16 πόντους από 7/8 σουτ.

Όσο κι αν πίεζε στην άμυνα, όσο κι αν προσπαθούσε να βρει ρυθμό μέσα από αυτή, όσο κι αν πλησίαζε (52-59), η Ελλάδα δεν μπορούσε να ανακόψει την επίθεση των Λετονών που πήγαν ξανά στο +15 (54-69 στο 27') και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο σε απόσταση (69-59). Χρυσικόπουλος και Κατσίβελης μείωσαν εκ νέου στους επτά (65-72 στο 32') στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ο Παπαδάκης έβαλε τρίποντο για το 68-72 κι ο Κατσίβελης σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 70-72 στο 35', ο Παπαδάκης πέτυχε και νέο μακρινό σουτ για το 75-75 και το ματς έγινε ντέρμπι.

Ο Παπαδάκης ήταν σε τρομερή κατάσταση, έβαλε και τρίτο τρίποντο για το προσπέρασμα (77-78), ο Μαργαρίτης ισοφάρισε στο 79-79 με βολή, όμως η βοήθεια του Κατσίβελη άφησε στην επόμενη φάση ελεύθερο τον Ζόρικς που έβαλε τρίποντο από τη γωνία για το 82-79 στα 25". Ο Σκουρτόπουλος κάλεσε timeout, ο Χρυσικόπουλος πήρε το μεγάλο σουτ, το έβαλε για την ισοφάριση και έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί έκανε και το κρίσιμο μπλοκ στον Φρεϊμάνις με το σκορ στο 94-95 πριν ο Σαλούστρος βάλει τις βολές για το τελικό σκορ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόσο, Καστίγιο, Γκριγκιόνι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 51-42, 69-59, 82-82 (κ.α.), 94-97

ΛΕΤΟΝΙΑ (Στελμάχερς): Φρεϊμάνις 16 (6/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Λόμαζ 5 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Σίλινς 6, Σκέλε 13 (3/6 δίποντα, 7/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζόρικς 21 (3/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Άτε, Μπέρζινς 2, Λάκσα 9 (2), Μέγιερς 13 (5/9 δίποντα, 3/5 βολές), Μέγιερις 3, Ζάγκαρς 6

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Χουγκάζ 5 (1), Χρυσικόπουλος 17 (3/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Κατσίβελης 19 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαδάκης 11 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαλούστρος 17 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καράμπελας, Κουζέλογλου 5 (1), Μαργαρίτης 14 (6/7 δίποντα), Μωραΐτης 2, Μουράτος 4 (8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λετονίας: 20/39 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 21/27 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 12 επιθετικά), 29 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 18/39 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 28/33 βολές, 29 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 5 επιθετικά), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη