NBA

Μάτζικ - Μπακς 87-124: Περίπατος χωρίς Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά θετικό Θανάση Αντετοκούνμπο

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο των Μπακς
Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο των Μπακς Ⓒ 2021 MORRY GASH/ ASSOCIATED PRESS

Καταιγιστικοί οι Μπακς στο Ορλάντο, δεν πτοήθηκαν από την απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο και διέλυσαν με 124-87 τους Μάτζικ με ηγέτη τον Μίντλετον. Θετική παρουσία από τον Θανάση Αντετοκούνμπο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έχασε το 5ο σερί παιχνίδι του λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, αλλά αυτό δεν επηρέασε στο ελάχιστο τους Μπακς, οι οποίοι έκαναν περίπατο στο Ορλάντο, διαλύοντας με 87-124 τους Μάτζικ.

Ο Κρις Μίντλετον με 21 πόντους και ο Μπόμπι Πόρτις με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των Μπακς, που είχαν συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήρθε από τον πάγκο και είχε 7 πόντους με 3/5 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κοψίματα (το ένα μάλιστα στον ύψους 2.13 μέτρων Μο Μπάμπα) σε 21 λεπτά συμμετοχής

Για τους Μάτζικ, ο Μο Μπάμπα είχε 21 πόντους και ο Κόουλ Άντονι 12 πόντους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Μπακς έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους, ξεφεύγοντας με 4-14 μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα., παίρνοντας από νωρίς το πάνω χέρι, για να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 19-32.

Στην δεύτερη περίοδο συνέχισαν στο ίδιο τέμπο εκτοξεύοντας την διαφορά στους 21 πόντους (32-53) περίπου τρία λεπτά πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 38-57.

Με το Μιλγουόκι σε καλή κατάσταση και το Ορλάντο να ψάχνεται, το δεύτερο ημίχρονο θα εξελισσόταν σε τυπική διαδικασία. Οι Μάτζικ δεν μπόρεσαν ποτέ να κατεβάσουν την διαφορά κάτω από τους 13 πόντους στην τρίτη περίοδο, οι Μπακς πάτησαν λίγο ακόμα το γκάζι στην συνέχεια και τελικά ξέσπασαν στην τέταρτη περίοδο - το επιμέρους σκορ της οποίας ήταν 39-20 υπέρ τους - και έφτασαν σε μία άνετη νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-32, 38-57, 67-85, 87-124

ΜΑΤΖΙΚ: Ένις 6 (2/7 σουτ), Κάρτερ 8 (7 ριμπάουντ), Κάρτερ-Γουίλιαμς 9 (0/5 τρίποντα), Χάρις 9 (1), Μπέικον 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπάμπα 21 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ραντλ, Άντονι 12 (5/16 σουτ, 0/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάμπτον 7 (3/11 σουτ, 1/5 τρίποντα), Ρος 4 (1/6 σουτ), Κάναντι 4

ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 21 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόπεζ 9 (3/9 σουτ, 1 τρίποντο), Χόλιντεϊ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κόνατον 11 (3), ΝτιΒιντσέντζο 9 (4/12 σουτ, 1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντιακιτέ, Αντετοκούνμπο 7 (5 ριμπάουντ), Κούρουτς 5 (1), Νουόρα 11 (1/5 τρίποντα), Πόρτις 16 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Τιγκ 2, Φορμπς 13 (2), Μέριλ 8 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μάτζικ: 24/50 δίποντα, 8/36 τρίποντα, 15/19 βολές, 37 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 27/54 δίποντα, 19/40 τρίποντα, 13/15 βολές, 56 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 11 λάθη

Photo Credits: ⓒ 2021 Morry Gash/ Associated Press