NBA

Μάβερικς - Σπερς 117-119: Ο ΝτεΡόζαν εκτέλεσε στο τέλος το Ντάλας

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν πανηγυρίζει το νικητήριο καλάθι που σημείωσε κόντρα στους Μάβερικς Ⓒ 2021 TONY GUTIERREZ/ ASSOCIATED PRESS

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Ντάλας, με τους Σπερς να παίρνουν την νίκη με 119-117 έπειτα από ένα συγκλονιστικό, με τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να ευστοχεί στο νικητήριο σουτ με 5 δέκατα του δευτερολέπτου να μένουν για το φινάλε.

Οι Σπερς πήγαν στο Ντάλας μετρώντας 5 σερί ήττες και με ελάχιστα περιθώρια για άσχημο αποτέλεσμα. Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν φρόντισε να μην γίνουν έξι οι σερί ήττες, αφού ήταν αυτός που με ένα δύσκολο σουτ από μέση απόσταση με 5 δέκατα του δευτερολέπτου να μένουν για το φινάλε να δώσει την νίκη στην ομάδα του με 117-119.

Ήταν το ιδανικό φινάλε σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Ντάλας, το οποίο είχε 10 ισοπαλίες και 12 εναλλαγές στο σκορ, με το Σαν Αντόνιο να πηγαίνει να βγάλει τα μάτια του στο τέλος, αφού ήταν μπροστά με 104-113 με 3 λεπτά να μένουν για το τέλος του αγώνα, αλλά να το σώζει στο τέλος ο ΝτεΡόζαν.

Ο ΝτεΡόζαν ήταν και ο πρώτος σκόρερ των Σπερς με 33 πόντους, με τον Ντεζούντε Μάρεϊ να προσθέτει 25 πόντους και τον Λόνι Γουόκερ 13 πόντους (όλοι στα τελευταία 13 λεπτά του αγώνα).

Για τους Μάβερικς, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις είχε 31 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Λούκα Ντόντσιτς 29 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-26, 56-51, 89-88, 117-119

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Μέλι 6 (2), Φίνεϊ-Σμιθ 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 31 (3 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 29 (2/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρίτσαρντσον 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 2 (0/5 σουτ), Πάουελ 9, Μπερκ 4, Μπράνσον 11 (4/15 σουτ, 3 τρίποντα, 5 ασίστ)

ΣΠΕΡΣ: ΝτεΡόζαν 33 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τζόνσον 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Πελτλ 12 (8 ριμπάουντ), Γουάιτ 9 (1), Μάρεϊ 25 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιούμπανκς 5, Γκέι 7, Μιλς 6 (2), Γουόκερ 13 (2)

Photo Credits: ⓒ 2021 Tony Gutierrez/ Associated Press