STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Μεσολόγγι - ΑΕΚ 66-87: Καθάρισε από νωρίς η Ένωση

Ο Γκίκας κόντρα στον Γκριν στο παιχνίδι της ΑΕΚ με το Μεσολόγγι για τη Stoiximan Basket League
Ο Γκίκας ντριμπλάρει απέναντι στον Γκριν EUROKINISSI

Η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε γρήγορα διαφορά ασφαλείας και πέρασε ένα εύκολο βράδυ απέναντι στο Μεσολόγγι, το οποίο κέρδισε με 87-66 για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η εντυπωσιακή ευστοχία στα σουτ τριών πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο βοήθησαν την ΑΕΚ να αποκτήσει γρήγορα διαφορά ασφαλείας και, εν τέλει, να πάρει τη νίκη απέναντι στο Μεσολόγγι (87-66) για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι κιτρινόμαυροι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, με τους νεοφώτιστους να προδίδονται από την άμυνά τους, που μετατράπηκε σε εκνευρισμό στην επίθεση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μετά το πρώτο τρίλεπτο, η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι και με όπλο την ευστοχία από την περιφέρεια απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Ο Ματ Λοτζέσκι είχε 3/4 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν αυτός που δημιούργησε το +9 (11-20) του 6ου λεπτού, αλλά δεν ήταν μόνος. Οι περιφερειακοί του Ηλία Παπαθεοδώρου έβλεπαν το αντίπαλο καλάθι σαν βαρέλι απέναντι σε μια άμυνα που είχε μόνο εκλάμψεις, αδυνατώντας να περιορίσει τα όπλα των φιλοξενούμενων. Κάπως έτσι, η διαφορά έφτασε μέχρι το +19 (37-56) στο φινάλε του πρώτου μέρους, που βρήκε την ΑΕΚ να σουτάρει με 11/19 δίποντα και 8/17 τρίποντα.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι ήταν τυπική διαδικασία. Κι αυτό γιατί οι κιτρινόμαυροι παρέμειναν συνεπείς τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Η διαφορά διατηρήθηκε πάνω από το +15 με σχετική άνεση για την Ένωση, η οποία πήρε τη νίκη και έκανε το 4/4 στη Stoiximan Basket League, την ώρα που το Μεσολόγγι έφτανε τις δύο σερί ήττες -μετά τις τρεις διαδοχικές νίκες, με τις οποίες άνοιξε τη σεζόν.

Διαιτητές: Αναστόπουλος - Συμεωνίδης - Τσολάκος.

Τα δεκάλεπτα: 17-32, 37-56, 50-68, 66-87.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Γκριν 7 (1/7 σουτ, 3 ασίστ), Φέργκιουσον 10 (2/3 τρίποντα), Αγραβάνης 13 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αμάρντι 2, Μπράουν 17 (7/8 δίποντα, 3/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 4, Χονδρογιάννης 2, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2 (4 ριμπάουντ), Μοτσενίγος 5 (1), Χατζηνικόλας 2, Γράβας 2.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 4, Γκίκας 11 (3/5 τρίποντα), Μαυροειδής 8 (4/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 14 (4/8 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος 7 (1/6 σουτ), Μορέιρα 12 (4 ριμπάουντ), Ματσιούλις 13 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κατσίβελης 11 (1), Ζήσης 5 (4 ασίστ), Γόντικας 2, Μωραΐτης.

Ομαδικά στατιστικά - Μεσολόγγι: 18/32 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 18/26 βολές, 37 ριμπάουντ (29+8), 12 ασίστ, 15 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 22/40 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 10/15 βολές, 50 ριμπάουντ (33+17), 18 ασίστ, 11 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στην επανεκκίνηση της Stoiximan Basket League, η ΑΕΚ θα παίξει εντός έδρας με τον ΠΑΟΚ (5/12, 17:00), ενώ το Μεσολόγγι θα υποδεχθεί τον Ηρακλή (5/12, 17:00).

Photo Credits: Eurokinissi