ΑΕΚ

Μπούργος - ΑΕΚ 85-74: Υπόκλιση της Βασίλισσας σε ανώτερο αντίπαλο

Η Μπούργος έκανε εμφάνιση σεμιναριακού επιπέδου και νίκησε καθαρά την ΑΕΚ (85-74) στον τελικό του ΟΑΚΑ για να κατακτήσει το Basketball Champions League 2019/20.

Το τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο και το τέταρτο σε διεθνές επίπεδο, ήταν ένας μεγάλος στόχος, ένα όνειρο για την ΑΕΚ που χτίστηκε για να κατακτήσει το Basketball Champions League 2019/20, αλλά απέτυχε μέσα στο σπίτι της. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ηττήθηκε καθαρά από την φανταστική Σαν Πάμπλο Μπούργος (85-74) μετά από δύο μεγάλες εμφανίσεις απέναντι στη Νίμπουρκ και τη Σαραγόσα, έκλεισε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο το Final Eight του ΟΑΚΑ και τώρα πρέπει να μαζέψει τα κομμάτια της για να ξεκινήσει τη σεζόν 2020/21 χωρίς ανάσα.

Η τετράδα των γκαρντ των Ισπανών (Άλεξ Ρένφρο, Θαντ ΜακΦάντεν, Ομάρ Κουκ, Βίκτορ Μπενίτε) έκανε πράγματα και θαύματα, με τον Κουκ να βάζει τρίποντα κατά ριπάς στη δεύτερη περίοδο την οποία η Μπούργος πήρε με επί μέρους σκορ 35-12. 17 σουτ πίσω από τα 6μ.75 έβαλαν οι παίκτες του Πεναρόγια στο ματς, την ώρα που η ΑΕΚ σούταρε με 48.6% στο δίποντο, 34.5% στο τρίποντο, δεν έπαιρνε πολλά από τον σούπερ σκόρερ της, Κιθ Λάνγκφορντ και έχανε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ.

Ο MVP

Ο Θαντ ΜακΦάντεν με 18 πόντους από 4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 1/1 βολή, μαζί με 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ο MVP σύμφωνα με το BCL, εκείνος όμως που έκρινε το ματς ήταν ο Ομάρ Κουκ. Ο μπαρουτοκαπνισμένος πλέι μέικερ δεν ήταν ποτέ σουτέρ, στο ΟΑΚΑ όμως έβαλε 15 πόντους από 5/8 τρίποντα και ήταν ο άνθρωπος που έκρινε τον αγώνα, όσο υπερβολικό κι αν ακούγεται, από τη δεύτερη περίοδο όταν η Μπούργος πέτυχε 35 πόντους και πήγε από το -10 στο +13. "Χτύπησε" την ΑΕΚ που του έδωσε κάποια σουτ, ήταν έτοιμος γι' αυτό το μεγάλο ματς και χάρισε στην ομάδα του ένα τρόπαιο που άξιζε πέρα για πέρα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Κιθ Λάνγκφορντ. Ο MVP της σεζόν έπρεπε να κουβαλήσει την ΑΕΚ όπως την κουβαλούσε σε όλη τη σεζόν, δεν το έκανε όμως. Σε 26:55 είχε 11 πόντους από 4/8 δίποντα και 1/5 τρίποντα, έγραψε -13 στην κατηγορία +/- (η ΑΕΚ έχασε με 13 πόντους στο διάστημα που εκείνος έμεινε στο παρκέ), δεν βρήκε τρόπο να σπάσει την άμυνα των Ισπανών και χάθηκε στη μετριότητα της ομάδας του. Όπως κι αν έχει, η τρομερή του χρονιά δεν σβήνεται, σίγουρα όμως η τελευταία γεύση είναι πικρή.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 5/20 σουτ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο η Μπούργος, Ρένφρο - Μπενίτε είχαν 4/12 και οι υπόλοιποι μόλις 1/8. Οσο αναποτελεσματικοί ήταν οι Ισπανοί στο ξεκίνημα, τόσο εντυπωσιακοί ήταν στη δεύτερη περίοδο την οποία κέρδισαν με σκορ 35-12 (!) για να βάλουν την ΑΕΚ σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση από την οποία δεν ξέφυγε ποτέ. Στο τέλος της βραδιάς η Μπούργος είχε πετύχει 17 τρίποντα, επίδοση εξωπραγματική για αγώνα τέτοιας κρισιμότητας και μάλιστα στο σπίτι του αντιπάλου. 14 περισσότερα ριμπάουντ είχαν οι νικητές, που κάλυψαν τα διπλάσια λάθη τους (16-8) και γυρίζουν στην βάση τους θριαμβευτές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τη γνωστή πεντάδα των Γκίκα, Λάνγκφορντ, Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλου, Μορέιρα άνοιξε το ματς η ΑΕΚ που πήρε κεφάλι με τέσσερις (3-9 στο 4') και είδε τους Ισπανούς να έχουν 1/11 σουτ στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης! Μπενίτε και Ρένφρο έφυγαν στο 8' έχοντας 4/12 σουτ (από τα 4/17 της ομάδας τους), ο Ράις μπήκε στο ματς και με επτά σερί πόντους έγραψε το 14-22 πριν ο Ζήσης κλέψει τη μπάλα κι ο Σλότερ με φόλοου κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-24.

Η Μπούργος μπήκε στη δεύτερη περίοδο με εντυπωσιακό τρόπο. Πέτυχε 4/4 σουτ, έβαλε 11 πόντους σε δύο λεπτά και μείωσε από το -10 στο -1 δείχνοντας αντίδραση μεγάλης ομάδας, με τον Ομάρ Κουκ να βάζει τέσσερα τρίποντα (!) για το 31-31 ενός πολύ άγριου, όμορφου, εντυπωσιακού τελικού. Οι Ισπανοί πέτυχαν 28 πόντους σε έξι λεπτά και έχτισαν προβάδισμα επτά πόντων (42-35) με εξωφρενικό μπάσκετ και στις δύο άκρες του παρκέ, το οποίο τους έδωσε αέρα ακόμη και 13 πόντων στο ημίχρονο (49-36). Από το -10 στο +13, με 35 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με δέκα εύστοχα τρίποντα, με τέσσερα από τον Κουκ...

Η ΑΕΚ ήθελε ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου για να πιστέψει στην ανατροπή, δεν το έκανε όμως. Η διαφορά πήγε στους 18 (56-38 στο 23'), ο Σλότερ τραυματίστηκε και αποχώρησε, ο Ράις κι ο Λάνγκφορντ έχαναν το ένα σουτ πίσω από το άλλο και οι Ισπανοί κρατούσαν τον έλεγχο και με σωστό μπάσκετ, με καλές αποστάσεις και χωρίς ηρωισμούς έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +19 (68-49).

Η είσοδος του Λοτζέσκι (που έμεινε υπερβολικά πολλή ώρα στον πάγκο) ήταν μια ανάσα για την ΑΕΚ, καθώς ο Αμερικανός πέτυχε τρία τρίποντα για να μαζέψει τη διαφορά στους 14 (75-61) στο 33' και να δώσει ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Κι ενώ η άμυνα των κιτρινόμαυρων ήταν τρομερά βελτιωμένη, η επίθεσή της είχε χαλάσει. Η πίεση και το άγχος κυρίευσαν τους παίκτες του Παπαθεοδώρου, ο Μπενίτε έβαλε μεγάλο καλάθι για το 80-65 στο 36' και εκεί κρίθηκε οριστικά η αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βιατόρ, Ροσό, Ματσόνι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-24, 49-36, 68-49, 85-74

ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Πεναρόγια): Μπενίτε 11 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κουκ 15 (5/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Χόρτον 8 (2), ΜακΦάντεν 18 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρένφρο 11 (2), Κράβιτς 1 (11 ριμπάουντ), Ραμπασέδα 5 (1), Ριβέρο 2, Σακό 2, Σάλβο 12 (2)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (2), Γκίκας 5 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Λάνγκφορντ 11 (4/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ράις 17 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Σλότερ 8 (4/4 δίποντα), Γιάνκοβιτς 1, Λοτζέσκι 9 (3), Ματσιούλις 6 (2/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μορέιρα 5 (1/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος, Ζήσης 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπούργος: 14/26 δίποντα, 17/35 τρίποντα, 6/11 βολές, 41 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 18/37 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 8/11 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 6 επιθετικά), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη