Νίκη με 33 για την Αναντολού Εφές στο τουρκικό πρωτάθλημα

Ο Σέιν Λάρκιν σε φάση από τον αγώνα Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές
Ο Σέιν Λάρκιν σε φάση από τον αγώνα Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές EUROKINISSI

Μια καλή προπόνηση έκανε το απόγευμα της Τρίτης (19/1) η Αναντολού Εφές, καθώς επικράτησε με 91-58 της Μπούρσασπορ πριν από το εκτός έδρας ματς της Πέμπτης (21/1) με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Σαν σε προπόνηση επικράτησε η Αναντολού Εφές της Μπούρσασπορ (91-58) το απόγευμα της Τρίτης (19/1) για το τουρκικό πρωτάθλημα, με τον Εργκίν Αταμάν να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του και να κρατάει τους Σέιν Λάρκιν - Βασίλιε Μίτσιτς κάτω από τα είκοσι λεπτά.

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά ήταν με 15 πόντους σε 13:15 ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, την ώρα που ο Κένι Κάτζι ξεχώριζε από τους φιλοξενούμενους με 12 πόντους και οκτώ ριμπάουντ σε 27 λεπτά συμμετοχής. Η Εφές σούταρε με 51% στο δίποντο (22/43), με 38% στο τρίποντο (12/31) και με 73% στις βολές (11/15), ενώ είχε 27 ασίστ για μόλις έξι λάθη, επίδοση φαντασμαγορική.

Επόμενος αγώνας για την Εφές, το βράδυ της Πέμπτης (21/1 στις 19:00) με τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-12, 40-26, 62-46, 91-58

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Σίνγκλετον 3 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τουντσέρ 11 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Μίτσιτς 9 (2/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές), Άντερσον 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντάνστον 8 (3/4 δίποντα), Λάρκιν 5 (2/5 σουτ, 6 ασίστ), Μπομπουά 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Σαϊμπίρ 9 (4/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπαλμπάι, Γκαζί 10 (2), Σανλί 11 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ)

Photo credits: Eurokinissi