BASKETBALL ANALYSIS

Ο Ολυμπιακός αποδόμησε τη Βαλένθια

Ο Κώστας Σλούκας του Ολυμπιακού
Ο Κώστας Σλούκας του Ολυμπιακού EUROKINISSI

Το ανελέητο σημάδι στον Ντούμπλιεβιτς που διέλυσε την άμυνα της Βαλένθια, και το 20λεπτο του τρόμου με τους πρωταγωνιστές τους Πρίντεζη και Σλούκα. Ο Στέφανος Μακρής αναλύει με την βοήθεια του InStat Scout την νίκη του Ολυμπιακού.

Αδίστακτος. Αυτή είναι η λέξη που μπορεί να χαρακτηρίσει τον Ολυμπιακό και την απόδοσή του στον αγώνα με την Βαλένθια κόντρα στην οποία έκανε ότι ήθελε για σχεδόν 30 λεπτά πριν χαλαρώσει στο τέλος, φτάνοντας στην νίκη με 88-79 στην Ισπανία.

Ένας διαφορετικός Ολυμπιακός εμφανίστηκε στην Βαλένθια. Ένας κυνικός Ολυμπιακός, που χτύπησε κάθε αδυναμία των Ισπανών, ξεχαρβάλωσε την άμυνά της σημαδεύοντας τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς και στο τέλος χαλάρωσε, κάτι που τελικά δεν του στοίχισε.

ΕΝΑ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ 20ΛΕΠΤΟ

Ο αγώνας του Ολυμπιακού με την Βαλένθια χωρίζεται σε τρία μέρη. Την αναγνωριστική πρώτη περίοδο, την.. διαδικαστική τέταρτη περίοδο και το 20λεπτο του τρόμου, στις ενδιάμεσες περιόδους του αγώνα (2η και 3η). Ένα 20λεπτο που ο Ολυμπιακός διέλυσε τις “νυχτερίδες” χάρη σε ένα συνολικό επιμέρους σκορ 51-22. Ένα 20λεπτο που είχε δύο θετικούς πρωταγωνιστές (τον Πρίντεζη και τον Σλούκα) για τον Ολυμπιακό και έναν αρνητικό πρωταγωνιστή για την Βαλένθια: Τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς.

Στην 2η και (κυρίως) στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν αδίστακτος, σημαδεύοντας συνεχώς τον Ντούμπλιεβιτς. Στο διάστημα που βρέθηκε στο παρκέ ο Μαυροβούνιος σέντερ σχεδόν όλες οι επιθέσεις του Ολυμπιακού ξεκινούσαν με Πικ εν Ρολ ενός περιφερειακού (Σλούκα, Σπανούλη ή και Λαρεντζάκη) με τον παίκτη που μάρκαρε ο Ντούπλιεβιτς και... όλα τα άλλα ακολουθούσαν.

Με την Βαλένθια να έχει επιλέξει να μαρκάρει με Hedge Out το Πικ εν Ρολ (βγάζει δυναμικά τον Ντούμπλιεβιτς για να καλύψει τα αργά πόδια του) οι γκαρντ του Ολυμπιακού είτε πάσαραν στον σέντερ που ρόλαρε στο καλάθι (Κουφός, Έλις), είτε (ειδικά στην τρίτη περίοδο) πάσαραν στην αδύνατη πλευρά στον Πρίντεζη (αφού ήταν ο παίκτη που τον μάρκαρε αυτός που έδινε βοήθειες στον Ντούμπλιεβιτς). Αποτέλεσμα; Να στήσει πάρτι ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού με 12 από τους 18 πόντους του στην τρίτη περίοδο, αλλά και συνολικά ο Ολυμπιακός, έχοντας συνολικά 13/17 δίποντα και 5/15 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Το δε Shot Chart των “ερυθρόλευκων” τα λέει λίγο-πολύ όλα:

Το Shot Chart του Ολυμπιακού την 2η και την 3η περίοδο κόντρα στην Βαλένθια
Το Shot Chart του Ολυμπιακού την 2η και την 3η περίοδο κόντρα στην Βαλένθια INSTAT SCOUT

Το Shot Chart από την δεύτερη και την τρίτη περίοδο του αγώνα του Ολυμπιακού με την Βαλένθια (Πηγή InStat Scout)

Σύμφωνα με το InStat Scout, η τριάδα των Κουφού, Έλις και Ζαν-Σαρλ (οι τρεις παίκτες που αγωνίστηκαν σε θέση σέντερ δηλαδή) έστησαν σύνολικά 60 σκριν στο παιχνίδι σε κατάσταση Πικ εν Ρολ, δίνοντας το περιθώριο στον Σλούκα (11 ασίστ) και τον Σπανούλη (4 ασίστ) να δημιουργήσουν τις καταστάσεις που ήθελαν κόντρα σε μία Βαλένθια που είδε τους δύο σέντερ της με τα βαριά πόδια τους (Ντούμπλιεβιτς και Τόμπι) να εκτίθενται.

Τα Πικ εν Ρολ που έστησε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Βαλένθια
Τα Πικ εν Ρολ που έστησε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Βαλένθια INSTAT SCOUT

Όλα τα σκριν που έστησε η τριάδα των Κουφού, Έλις και Ζαν-Σαρλ (Πηγή: InStat Scout)

Η ΑΜΥΝΑ ΜΕ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ Η ΕΣΤΙΑΣΗ ΣΤΟ POST

Αν η επίθεση του Ολυμπιακού έκανε την αγχωμένη Βαλένθια να ζαλιστεί, η άμυνά του έμελλε να την αποδιοργανώσει εξ αρχής. Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν το παιχνίδι με τον Σάσα Βεζένκοβ σε θέση σμολ φόργουορντ και εφάρμοσαν από την αρχή την λογική των αλλαγών σε όλα τα σκριν, ακόμα και όταν σε αυτά εμπλεκόταν ο Έλις ή ο Κουφός.

Ήταν μία κίνηση με την οποία ο Ολυμπιακός θέλησε να βάλει συνεχώς την Βαλένθια στην λογική να ψαξει το μις-ματς και να σκεφτεί περισσότερο, δεν την άφησε να βγάλει την γνωστή της φαντασία στο παρκέ. Σημαίνοντας ρόλο πάντως σε αυτό έπαιξε η άμυνα των “ερυθρόλευκων” στην ρακέτα, μία άμυνα με δυναμικές βοήθειες από την αδύνατη πλευρά, με τα Advanced Stats του InStat Scout να αναφέρουν ότι η Βαλένθια δεν σημείωσε ούτε έναν πόντο (άμεσα) με Post Up κατάσταση, παρά μόνο έπειτα από πάσα από μέσα προς τα έξω.

Ο Ολυμπιακός πήρε ένα ρίσκο. Θέλησε να εξασφαλίσει ότι δεν θα δεχθεί πόντους κοντά στο καλάθι, άφησε το μακρινό σουτ των Ισπανών και αυτό του βγήκε στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα, μέχρι να μπουν μαζεμένα σουτ της Βαλένθια στην τέταρτη περίοδο όταν το παιχνίδι είχε κριθεί.

ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πιθανότατα την πιο πλήρη εμφάνισή του την φετινή σεζόν. Το γεγονός ότι αυτή ήρθε όταν είχε αποκλειστεί και μαθηματικά, κόντρα σε έναν αγχωμένο αντίπαλο δεν γίνεται να χαλάσει την εξαιρετική εικόνα του.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με στόχευση, είδε τον Σλούκα να είναι στα καλύτερά του δημιουργώντας για τους συμπαίκτες του, είδε τον Βεζένκοβ να παραμένει σταθερός και τον Πρίντεζη να γυρίζει τον χρόνο πίσω με μία μαγική εμφάνιση. Πήρε πολλά από πολλούς.

Με την σεζόν να φτάνει στο τέλος της για την ομάδα του Πειραιά, οι “ερυθρόλευκοι” αντιλαμβάνονται ότι ακόμα και τόσο αργά μέσα στην χρονιά μπορούν να μάθουν κάτι. Είτε αυτό είναι ο βαθμός προσαρμογής του Κουφού, είτε το πώς μπορούν να συμπεριφέρονται σε συγκεκριμένες καταστάσεις. Με δύο αγώνες να μένουν ακόμα για την ολοκλήρωση της σεζόν, ο βασικός στόχος δεν μπορεί να είναι άλλος από το να κλείσει καλά η σεζόν.

Photo Credits: Eurokinissi