ΕΛΛΑΔΑ

Ολυμπιακός - Άρης 97-67: Λαρεντζάκης - Κουφός έκαναν τη διαφορά

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης σε φάση από τον φιλικό αγώνα Ολυμπιακός - Άρης
Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης σε φάση από τον φιλικό αγώνα Ολυμπιακός - Άρης EUROKINISSI

Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Κώστας Κουφός δεν είχαν αντίπαλο, στην άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού επί του Άρη (97-67) για τη σειρά των φιλικών αγώνων Monday Night Against Covid-19 (VIDEO).

Κώστας Σλούκας - Βασίλης Σπανούλης (και φυσικά Κώστας Παπανικολάου - Χασάν Μάρτιν) έμειναν εκτός αγώνα, όμως ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε προβλήματα και νίκησε εύκολα τον Άρη (97-67) το βράδυ της Δευτέρας (22/3) στα πλαίσια των φιλικών αναμετρήσεων Monday Night Against Covid-19.

Γιαννούλης Λαρεντζάκης (19 πόντοι από 1/2 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε 20 λεπτά) και Κώστας Κουφός (21 πόντοι από 9/13 δίποντα, 3/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 20 λεπτά) ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από τους Πειραιώτες, την ώρα που οι Κουζέλογλου - Γεωργάκης ξεχώριζαν από τους Θεσσαλονικείς που δεν είχαν μαζί τους τον Ιγκόρ Μιλόσεβιτς και τον Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Τζένκινς - Χάρισον στα γκαρντ, ο Ολυμπιακός έδωσε στο ξεκίνημα πολλά σουτ στον δεύτερο. Ο Αμερικανός μπήκε "κρύος" στο ματς, γρήγορα όμως έγινε αποτελεσματικός, με αποτέλεσμα να βάλει εννέα πόντους από 3/5 τρίποντα για το 16-12 στο έκτο λεπτό στον δρόμο προς το 26-24 της πρώτης περιόδου. Ο Άρης έιχε 3/4 τρίποντα και 7/8 βολές, ήταν ανταγωνιστικός, όμως ο Έλις παραήταν... ψηλός για τα μέτρα του. Με διαδοχικά καλάθια του Αμερικανού σέντερ οι Πειραιώτες πήγαν για πρώτη φορά στο +10 (44-34) στο 17', όμως και πάλι οι Θεσσαλονικείς είχαν απαντήσεις για να μαζέψουν τη διαφορά έως τους τέσσερις (46-42) παρά το γεγονός ότι μετρούσαν 13/20 βολές στο ημίχρονο.

Με τον Λαρεντζάκη να σκοράρει κατά ριπάς, με τον Κουφό να μην έχει αντίπαλο κοντά στο καλάθι και τον Άρη να μην έχει πια βάθος, η διαφορά άνοιξε στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασε στους 23 (76-53 στο 29') και έδωσε έναν εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα στην τέταρτη περίοδο. Ο Νικολαΐδης με γκολ-φάουλ έγραψε το 91-63 στο 37', ο Μπαρτζώκας έπαιζε με τους Σκουλίδα, Κολοβέρο, Σκουλίδα, Χαραλαμπόπουλο γύρω του και έφτασε χωρίς πρόβλημα σε μια πολύ άνετη επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καραβίτης, Δόλγυρας, Παπαφωτίου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 46-42, 78-54, 97-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 13 (1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 9 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Πρίντεζης, Τζένκινς, Κουφός 21 (9/13 δίποντα, 3/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νικολαΐδης 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χαραλαμπόπουλος 11 (4/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 19 (1/2 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 6 (2/2 τρίποντα), Κολοβέρος 2, Σκουλίδας, Έλις 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χρηστίδης 3

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Κουζέλογλου 12 (2), Γεωργάκης 13 (3/6 δίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσάλμερς 9 (3/7 τρίποντα), Ντεκόζι 7, Πετανίδης 3 , Καλαϊτζίδης, Νετζήπογλου 7 (2/4 δίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Λιτλ 8 (2), Τσιρογιάννης

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/38 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 14/17 βολές, 41 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 13 επιθετικά), 23 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 13/33 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 17/26 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 19 λάθη

Photo credits: Eurokinissi