STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Ιωνικός 86-84: Σπουδαίο ματς και τρίτη σερί νίκη για τον Δικέφαλο

Ο Μάλκολμ Γκρίφιν σε φάση από την αναμέτρηση ΠΑΟΚ - Ιωνικός
Ο Μάλκολμ Γκρίφιν σε φάση από την αναμέτρηση ΠΑΟΚ - Ιωνικός EUROKINISSI

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο Παλατάκι, με τον ΠΑΟΚ να λυγίζει στις λεπτομέρειες τον Ιωνικό (86-84) και τον Άρη Λυκογιάννη να έχει τρεις νίκες σε τρεις αγώνες στον πάγκο της ομάδας της Θεσσαλονίκης (VIDEO).

Ντέρμπι περιμέναμε, ντέρμπι είδαμε το Παλατάκι το απόγευμα της Κυριακής (27/12), με τον ΠΑΟΚ και τον Ιωνικό να δίνουν μια πολύ μεγάλη μάχη για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Στο τέλος χαμογέλασε η ομάδα της Θεσσαλονίκης, που πήρε μεγάλα καλάθια από τους Λοβ - Γκρίφιν, έβγαλε την κρίσιμη άμυνα όταν ο Έλμορ αστόχησε έστειλε τη διαφορά στους πέντε με κάρφωμα του Τσαλμπούρη στον αιφνιδιασμό στα 10.2" πριν από το τέλος και παρά το λάθος που έδωσε την ευκαιρία στον Άνταμ Σμιθ να εκτελέσει το σουτ της νίκης, επικράτησε με 86-84.

Στο 4-4 πλέον ο ΠΑΟΚ με τον Άρη Λυκογιάννη να έχει τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στον πάγκο της ομάδας, στο 3-6 ο Ιωνικός που έχει πλέον πολύ βάθος, είδε τον Βασίλη Τολιόπουλο να γυρίζει στη δράση μετά από τον τραυματισμό του και δεν είναι πια ομάδα που θα παλέψει για την παραμονή στην Α1, αλλά για κάτι πολύ καλύτερο από αυτό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο ματς (8-2 στο 2') δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Ο Ιωνικός απάντησε με σερί 0-13 για να περάσει μπροστά με επτά, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-26, είχε μόλις δύο λάθη και οδήγησε τους γηπεδούχους σε έξι. Ο Έλμορ ήταν σπουδαίος στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, έβαλε τρία τρίποντα για ένα δικό του 0-9 για το 26-35 στο 13', με τους γηπεδούχους να κυνηγούν συνεχώς, να μειώνουν στην κατοχή, αλλά να δίνουν εύκολους πόντους σε Έλμορ και Σμιθ, μαζί με ένα γκολ-φάουλ στον Μουχαϊμίν για το 44-52 του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεσή του στην έναρξη της τρίτης περιόδου, με σουτ και με τον Κακλαμανάκη να δίνει σημαντικές λύσεις κοντά στο καλάθι. Πέρασε μπροστά με 59-57 στο 25', με το ματς να γίνεται πραγματικά όλο και πιο σκληρό, φίζικαλ, να έχει αρκετή γκρίνια και τον Ιωνικό να πέφτει στο -5 (65-60) λίγο πριν από το φινάλε του δεκαλέπτου που ανήκε στους Θεσσαλονικείς. Δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τον Τσαλμπούρη να βάζει γκολ-φάουλ για το 73-71 στο 34' και τους Τολιόπουλο - Γκρίφιν να βάζουν μεγάλα καλάθια για το 80-78 στο 37'.

Στα 2:37 ο Τέρνερ έβαλε 2/2 για το 82-78, στο 1:34 ο Μουχαϊμίν είχε 1/2 για το 82-79, ο Σμιθ μείωσε ξανά στους τρεις (84-81) κι ο Ιωνικός είχε την μπάλα στα 29.9". Ο Έλμορ αστόχησε σε λέι-απ, ο Τσαλμπούρης κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 86-81 στα 10.2" και μετά από το timeout του Αγγέλου ο Σμιθ απάντησε με τρίποντο για το 86-84 στα 7.1". Ακολούθησε λάθος του ΠΑΟΚ, ο Σμιθ είχε την ευκαιρία να πάρει το σουτ της νίκης, έχασε όμως τη μπάλα και οι γηπεδούχοι πήραν την τέταρτη νίκη τους σε οκτώ αγώνες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μαγκλογιάννης, Εφραιμίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-26, 44-52, 66-65, 86-84

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 3 (1), Λοβ 17 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Γκρίφιν 14 (4/8 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κακλαμανάκης 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Καμπερίδης, Κονατέ 10 (3/3 δίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης 8 (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Μαργαρίτης 8 (3/3 δίποντα, 2/4 βολές), Παπαντωνίου, Τέρνερ 10 (1/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μήτρου-Λονγκ 4

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 21 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Έλμορ 15 (3/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Μαυροκεφαλίδης 1 (0/8 σουτ), Χόλογουελ 8 (4/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουχαϊμίν 7 (5/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Πετρόπουλος, Πριτζέτ 6 (3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βλάχος, Φιτζπάτρικ 7 (1), Τολιόπουλος 9 (3/5 τρίποντα), Χουγκάζ 10 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 22/39 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 21/27 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 15/34 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 18/22 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 10η αγωνιστική ο ΠΑΟΚ θα πάει στο Περιστέρι (3/1 στις 17:00), ενώ ο Ιωνικός θα παίξει στη Νίκαια με τον Άρη (3/1 στις 15:00).