STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Ηρακλής 79-72: Ο Δικέφαλος πετάει και πάλι ψηλά

Ο Ζερμέιν Λοβ κι ο Σκοτ Σαγκς σε φάση από το ΠΑΟΚ - Ηρακλής (23/1/2021)
Ο Ζερμέιν Λοβ κι ο Σκοτ Σαγκς σε φάση από το ΠΑΟΚ - Ηρακλής (23/1/2021) EUROKINISSI

Με τρομερό ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο και σερί 15-0 ο ΠΑΟΚ "καθάρισε" και τον Ηρακλή (79-72), με τον Άρη Λυκογιάννη να έχει πέντε νίκες σε έξι αγώνες στον πάγκο του Δικεφάλου (VIDEOS).

Την έκτη φετινή του νίκη σε 11 αγώνες πήρε ο ΠΑΟΚ το απόγευμα του Σαββάτου (23/1), καθώς επικράτησε με 79-72 του Ηρακλή σε ένα ωραίο ντέρμπι στο Παλατάκι για τη 12η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη (έχει πέντε νίκες σε έξι αγώνες) είχε σε σπουδαίο απόγευμα τον Μάλκολμ Γκρίφιν που ηγήθηκε ενός σερί 13-0 στην τέταρτη περίοδο, έπαιξε πιο ισορροπημένο μπάσκετ, με περισσότερη συνέπεια σε άμυνα κι επίθεση και έφτασε δίκαια στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Ηρακλής, από την άλλη, έπεσε στο 5-7 λίγες ημέρες πριν από τις υποχρεώσεις του στο FIBA Europe Cup, με τον Όλι Χάνλαν να έχει ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και συνολικά την ομάδα του Αστέριου Καλύβα να έχει άσχημα ποσοστά από την περιφέρεια (7/31, 22%) που δεν της επέτρεψαν να διεκδικήσει το ματς μέχρι το τέλος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δύο πρόσωπα είχαν οι δύο μονομάχοι στο πρώτο μέρος. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε σαν σίφουνας το ματς, προηγήθηκε με 14-4 στο πέμπτο λεπτό και πήγε και στο +13 στο όγδοο όταν ο Μαργαρίτης έβαλε πέντε σερί πόντους για το 19-6, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 21-13 καθώς ο Ηρακλής μετρούσε 4/11 σουτ (1/7 τρίποντα) και τέσσερα λάθη ενώ εκείνος είχε 14 πόντους στη ρακέτα.

Άλλο ματς στη δεύτερη περίοδο, με τον Χάνλαν να παίρνει φωτιά, την ομάδα του να τρέχει ένα επί μέρους 2-13 για να ισοφαρίσει στο 30-30 στο 15', αλλά τους γηπεδούχους να αντέχουν και να κλείνουν το πρώτο μέρος στο 40-38. Ο ΠΑΟΚ είχε πρόβλημα στην άμυνα, ο Ηρακλής είχε 9/12 δίποντα και το ματς ήταν ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα.

Από τη στιγμή που ο Γηραιός ισορρόπησε το ματς, έγινε και πιο επικίνδυνος. Στάθηκε άψογα στην τρίτη περίοδο, με τον Γουίλ Χάτσερ να βάζει μεγάλο τρίποντο για το 57-56 στην εκπνοή της και τον Ενετσιόνια να δίνει το προβάδισμα (57-58) στο ξεκίνημα της τέταρτης. Λοβ, Κονατέ, Γκρίφιν με πέντε σερί πόντους και Μπιτς απάντησαν για το 72-58, με αυτό το 15-0 να σπρώχνει τον ΠΑΟΚ στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Πουρσανίδης Κ., Λόρτος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 40-38, 57-56, 79-72

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκρίγιν 16 (4/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 5 (1), Κακλαμανάκης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 8 (2), Μπιτς 5 (1), Κονατέ 10 (2/4 δίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Λοβ 12 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαργαρίτης 5 (1), Παπαντωνίου, Τέρνερ 9 (1)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Ενετσιόνια 8 (3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σαγκς 9 (1), Καββαδάς 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μπόουλιν 10 (2/7 τρίποντα), Χάνλαν 17 (6/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Σχίζας, Τσαϊρέλης 4, Μουρ 3 (1), Βεργίνης, Χάτσερ 11 (2 τρίποντα, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 18/38 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 13/17 βολές, 36 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 21/29 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 9/10 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 5 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 13η αγωνιστική ο ΠΑΟΚ θα παίξει στο Λαύριο (30/1 στις 17:00), ενώ ο Ηρακλής θα υποδεχθεί τον Άρη (30/1 στις 17:00).

Photo credits: Eurokinissi